Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Flexibilita nad zlato: rozváděčové skříně CM

číslo 3/2006

Flexibilita nad zlato: rozváděčové skříně CM

Firma Rittal, tak jako každý rok, obohacuje i letos svůj výrobní program rozváděčových systémů několika desítkami novinek. Její neustálou motivací je především snaha nabídnout zákazníkům rozváděčový stavebnicový systém co nejšíře využitelný a přitom kvalitní, ekonomicky výhodný a vzhledově přitažlivý. V článku je nejprve představena nová řada rozváděčových skříní Rittal CM, „žhavé“ novinky firmy. Následuje stručný popis některých produktů, které bude firma Rittal vystavovat na veletrhu Amper 2006.

Nová řada skříní Compact Medium

Nová řada kompaktních rozváděčových skříní Rittal Compact Medium (CM) představuje jednu z nejvýznamnějších inovací ve svém oboru. Jde o novou třídu skříní s rozmanitými možnostmi vnitřního vybavení a zavedení kabelů určených k sestavování velmi kompaktních rozváděčů. Skříně Rittal CM jsou alternativou k dosavadním velkým skříním konstrukční řady Rittal AE a nástupcem konstrukční řady Rittal AK. Možnost použít veškeré prvky vnitřního vybavení řady TS-8 a systémové příslušenství firmy Rittal činí z těchto skříní produkt s vynikajícími vlastnostmi vhodný pro skutečně nejširší použití.

Obr. 1.

Obr. 1. Nová řada kompaktních rozváděčových skříní Rittal CM se vyznačuje několika výjimečnými inovacemi

K jedinečným vlastnostem kompaktních rozváděčových skříní Rittal CM patří (viz obr. 1):

  • vložka zámku chráněná před znečištěním zásuvným krytem,

  • místo pro logotyp finálního dodavatele rozváděče za horním krytem z organického skla,

  • svorník k upevnění lišty pro rychlou montáž vnitřního svítidla, polohového spínače dveří a aretace dveří nebo krytů umístěný na přední straně skříně nahoře a dole,

  • pravé i levé dveře s bodově navařenými děrovanými montážními lištami (v rozměrovém rastru 25 mm) umožňujícími univerzální montáž vnitřního vybavení,

  • rychlé upevnění: montážní deska se zaoblenými bočními hranami, nahoře zajištěná příchytkami, k upevnění zasunutím na spodní bočnice,

  • dokonalé utěsnění vnitřního prostoru skříně díky dvakrát zahnuté hraně skříně a optimálnímu stlačení těsnění z pěnové hmoty,

  • sklopení místo pootáčení rukojeti umožňující dokonale využít plochu dveří pro vybavení montované z jejich vnitřní i vnější strany.

Co dále ukáže Rittal na veletrhu Amper 2006

Na čtrnáctém mezinárodním veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper 2006 bude firma Rittal vystavovat mj. následující novinky ze sortimentu ovládacích panelů, systémů rozvodu proudu, systémů pro chlazení rozváděčů a venkovních skříní.

Ovládací panely
V sortimentu ovládacích panelů a jejich příslušenství jsou nejnovějšími produkty ovládací panely Comfort a stavebnice nosných ramen CP-Q.

Ovládací panely řady Comfort
Ovládací panel typu Comfort je novým produktem pro oblast HMI, určeným pro vestavbu řídicích a vizualizačních prvků. Nová technologie výroby a kvalita použitého materiálu řadí tyto panely na špičku produktů dané třídy. Svou koncepcí navazují na skvělou řadu současných panelů typu Optipanel a VIP6000, přičemž v sobě spojují osvědčené vlastnosti obou předcházejících typů doplněné mnoha vylepšeními.

Obr. 2.

Obr. 2. Provedení spojek jednotlivých dílů systému nosných ramen CP-Q usnadňuje jeho montáž i seřízení

Řada panelů Comfort se vyznačuje širokým sortimentem příslušenství, nadčasovým, účelným vzhledem a kompatibilitou se všemi stavebnicemi systémů nosného ramene, které firma vyrábí. Panely Comfort byly poprvé představeny na veletrhu Amper 2005. Podrobněji o jejich použití informuje např. článek v časopise Automa č. 2/2006.

Stavebnice nosných ramen řady CP-Q
Nosná ramena řady CP-Q jsou, především díky své zatížitelnosti, jistou alternativou k dosavadnímu systému CP-XL. V důsledku své subtilní platformy, založené na ocelových nosných profilech čtvercového průřezu s rozměry 80 × 80 mm, jsou také alternativou ekonomicky výhodnou. Velký vnitřní prostor umožňuje snadno vést ramenem i objemnější svazky kabelů. Spojky nosného systému CP-Q pro uchycení ovládacích panelů jsou provedeny stejně jako u systému CP-XL. Spojení jednotlivých dílů zajišťovacími šrouby znamená snazší montáž i následné vyrovnání nosného systému (obr. 2).

Rozvod proudu
V oboru rozvodu proudu představí firma Rittal inovace přípojnicových systémů a instalační nástěnný rozváděč typu ISV.

Přípojnicový systém Ri-Line 60 a přípojnice Maxi-PLS 1600 A
Nový přípojnicový systém Ri-Line 60 je první částí zásadní inovace systémů s odstupem přípojnic 60 mm. Základ nového řešení stavebnice tvoří díly vzniklé inovací předchozího systému. V porovnání s předcházejícím přináší nový systém významné úspory zejména montážních nákladů. Je použitelný pro ploché obdélníkové přípojnice i pro profilované přípojnice z řady PLS. Samostatný článek s popisem nového systému i kompletní katalog Ri-Line 60 v českém jazyce zašle forma Rittal na telefonické vyžádání (viz inzerát na této straně).

S rozšířením sortimentu o přípojnici Maxi-PLS 1600 A jsou nyní pro systém Ri-Line 60 k dispozici přípojnice pro jmenovitý proud 2 000, 1 600 a 3 200 A.

Instalační nástěnný rozváděč ISV
Rozváděč ISV je odvozen od nástěnné skříně typu AE s předpokládaným použitím především k instalaci standardních modulárních přístrojů umístěných na lištách DIN, jako jsou malé jističe, stykače, zásuvky apod. Obecně lze do nástěnného rozváděče ISV instalovat jakékoliv přístroje a jim příslušné zakrývací panely z již dříve představených stojanových rozváděčů typu IVS.

Chlazení rozváděčů
V oblasti chlazení rozváděčů se dále prosazují řešení s integrovanými odpařovači kondenzátu a moderní způsob povrchové ochrany výměníků tepla. Jsou také k dispozici nové, zdokonalené výměníky a systémy nepřímého chlazení vodou.

Obr. 3.

Obr. 3. Standardní součástí střešních a nástěnných chladicích jednotek TopTherm se stává integrovaný odpařovač kondenzátu

Současně firma zašle zdarma, na telefonické vyžádání, software pro návrh a optimalizaci chladicích systémů Therm5.11 CZ v českém jazyce.

Automatické odpařování kondenzátu
Většinu střešních a nástěnných chladicích jednotek typu TopTherm lze již nyní standardně objednat s integrovaným odpařovačem kondenzátu (obr. 3). Odpadá tak starost s odvodem kondenzátu jako průvodního produktu činnosti všech chladicích jednotek.

Postupně je také zaváděna pokroková metoda ochrany povrchu výměníků Ri-nano (ošetření nanolakem). Při jejím použití výrazně klesá znečišťování lamel výměníků a tím se výrazně prodlužuje doba jejich života a snižují se náklady na údržbu zařízení.

Zdokonalené výměníky tepla
Současnou řadu výměníků typu vzduch-vzduch obohatily dva nové typy se zcela unikátními rozměry (obr. 4). Výměník se specifickým měrným výkonem 12 W/K o rozměrech 200 × 400 × 146 (š × v × h) je velmi vhodný pro malé kompaktní rozváděče s menšími ztrátovými výkony, zatímco výměník o měrném výkonu 62 W/K s rozměry 400 ×1 360 × 110 (š × v × h) je naopak ideální volbou pro větší řadové či velké samostatné rozváděče. Kompletní řadu v současnosti vyráběných výměníků lze objednat včetně regulace obou ventilátorů.

Obr. 4.

Obr. 4. Výměníky tepla

Do běžné výroby je nyní zaváděn i nový výměník typu voda-vzduch o výkonu 7 kW, který svým chladicím výkonem a výkonem vnitřního ventilátoru 2 400 m3/h může v rozváděčové sestavě nahradit větší počet malých výměníků. Úspora materiálu a práce s integrací je v tomto případě patrná na první pohled.

Nepřímé chlazení vodou
U průmyslového provedení zařízení pro nepřímé chlazení vodou je výkonová řada rozšířena o jednotky s chladicími výkony 40, 52 a 100 kW.

Naprosto nový způsob chlazení aktivních prvků umístěných uvnitř rozváděčů, jakými jsou např. měniče frekvence, představují vodou chlazené chladicí desky (Cold Plate Unit) včetně příslušenství pro uchycení v rozváděči a speciálních držáků pro měniče.

Nová řada kompaktních venkovních skříní
Poprvé bude na veletrhu Amper již loňská novinka – ekonomické venkovní skříně. Jsou vyráběny v mnoha rozměrech v provedení z ocelového pozinkovaného a lakovaného plechu nebo z ušlechtilé oceli. Stupeň krytí je IP44. Venkovní rozváděče lze vybavit novou speciální ohřívací jednotkou o tepelném výkonu 800 W s ventilátorem zajišťujícím rychlejší ohřev a co nejrovnoměrnější rozložení teplot uvnitř rozváděče.

Kam pro informace

Expozici firmy Rittal na veletrhu Amper 2006, který se uskuteční v PVA v Praze-Letňanech ve dnech 4. až 7. dubna 2006, najdou zájemci v hale č. 6.

Lukáš Rychetský, Pavel Škoch, Rittal Czech, s. r. o.

Rittal Czech, s. r. o.
Ke Zdibsku 182
250 66 Zdiby u Prahy
tel.: 234 099 000
fax: 234 099 099
e-mail: info@rittal.cz
http://www.rittal.cz