Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Firma Stada investovala do modernizace závodu Walmark v Třinci

Mezinárodní farmaceutická skupina Stada za minulý a tento rok investovala do nových technologických zařízení ve svém výrobním závodě v Třinci více než sto milionů korun. Walmark se tak stává jejím globálním centrem výroby doplňků stravy.

 

Do provozu byly začleněny balicí a tabletovací stroje, dále kapslovačka a nová linka na balení tablet a tobolek do recyklovatelných lahviček. Díky tomu se zefektivnily výrobní procesy a produkce se rozšířila o nové doplňky stravy a další produkty. Objem výroby třineckého závodu za poslední dva roky vzrostl o 56 % a za první polovinu tohoto roku Walmark vyrobil 14,3 milionu balení doplňků stravy, léčiv a zdravotnických prostředků.

„Od akvizice závodu v Třinci v roce 2020 se nám podařilo závod úspěšně začlenit do našich výrobních i obchodních struktur a v rámci nových investic jsme provoz výrazně zefektivnili a zároveň se podařilo zavést i řadu novinek v oblasti udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Dnes je třinecký závod naším globálním centrem pro výrobu doplňků stravy s vývozem na evropské a asijské trhy, například do Vietnamu, a do regionu Blízkého východu,“ uvedl Martin Šlégl, generální ředitel Stada pro Českou republiku.

Závod Walmark v Třinci vloni a letos zavedl do svého výrobního procesu čtyři nové technologické celky. Jedním z nich je stroj na balení tzv. sticků (jednodávkových sáčků). Toto zařízení od italského výrobce Omag patří mezi světovou špičku v oboru. Stroj je složen z osmi drah a může produkovat až 400 sticků za minutu. Zařízení je vybaveno automatickým vážicím systémem, který je schopen zvážit každý vyprodukovaný stick a automaticky upravovat jeho hmotnost. Velikost sticků může být podle požadované hmotnosti regulována, což nově umožňuje rozšířit varianty balení pro koncové zákazníky.

S ohledem na počínající odklon od klasických blistrů k balení doplňků stravy do lahviček nebo kontejnerků nainstaloval závod Walmark tento rok novou linku na balení těchto produktů. Ta umí naplnit lahvičky tobolkami nebo tabletami a potom automaticky nasadit šroubovací uzávěr. Linka vyrobí až 100 lahviček za minutu. Rovněž významně přispívá ke snížení odpadu v celkovém výrobním procesu. Lahvičky jsou totiž vyrobeny z materiálu HDPE (High Density Polyethylen – polyetylen s vysokou hustotou), což je 100% recyklovatelný plast. Do budoucna je plánován přechod na RPET (Recycled Polyethylene Terepthalate – recyklovatelný polyetylentereftalát) – lahvička bude již vyrobena z recyklátu a tak se dále významně sníží negativní dopad na životní prostředí.

Další novinkou je tabletovací stroj značky Romaco Kilian. Ten vyrábí tablety o průměru 11 až 25 mm. Za hodinu vyrobí až 156 tisíc velkých tablet a až 330 tisíc malých tablet. Závod má podobných tabletovacích strojů v současné době šest. Pro zajímavost – díky poslednímu navýšení výrobní kapacity by byl Walmark nyní schopen za měsíc tabletami naplnit např. plavecký bazén až po okraj.

Posledním novým technologickým zařízením je kapslovačka Syntegon GKF 2500, která je určena pro plnění tobolek. Ty se ve stroji rozdělí na půlky, do nich se naváží aktivní látka a tobolka se pak spojí opět dohromady. Stroj byl navíc dovybaven tak, aby bylo možné tobolky plnit práškem, mikrotabletami (peletkami) a do budoucna se počítá i s tekutou složkou. Stroj je schopen vyprodukovat až 150 tisíc tobolek za hodinu. Tobolky se následně zatavují do blistrů nebo se dávkují do lahviček.

Walmark v roce 2022 dosáhl produkce téměř 25 milionů balení doplňků stravy, léčiv a zdravotnických prostředků, tento rok se počítá s 12% navýšením. Závod má ve svém výrobním sortimentu více než 500 originálních druhů doplňků stravy, včetně značek, jako jsou Biopron, Marťánci, Cetebe, Spektrum, Proenzi a Urinal. Letos do své výroby zařazuje i nové produkty, např. Elotrans, který je novinkou na evropském trhu. Jde o izotonický nápoj obohacený glukózou a minerály zajišťující rychlé zavodnění organismu při nemoci nebo při sportovním výkonu.

(jh)

 

Obr. 1. Nová plnička recyklovatelných lahviček v závodě Walmark