Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Fieldbus Foundation představí bezdrátové a vzdálené I/O

Organizace Fieldbus Foundation plánuje, že na místě u konečných uživatelů uskuteční řadu demonstrací výsledků vývoje produktů z oblasti bezdrátových a vzdálených I/O dosažených v rámci vývojového projektu WIO (Wireless and Remote I/O), který podporuje. Živé demonstrace ukážou, jak nová technika v oblasti WIO usnadňuje integraci provozních přístrojů do automatizační infrastruktury založené na sběrnici Foundation Fieldbus. Na seznamu míst, kde se demonstrace budou konat, jsou lokality v USA, Nizozemsku, Kanadě, Japonsku a Brazílii.
 
Záměrem projektu WIO je zmapovat možnosti komunikačního protokolu High Speed Ethernet (HSE) a určit požadavky na něj kladené při sledování a řízení na dálku s použitím zařízení interoperabilních díky využití techniky funkčních bloků a EDDL. Zahrnuty jsou tedy systémy využívající sběrnici Foundation Fieldbus a bezdrátová zařízení vyvinutá podle normy ISA 100 a dokumentů, které vypracovala IEC. V organizaci Fieldbus Foundation na projektu WIO spolupracují týmy HSE Remote I/O (RIO), HSE Backhaul (páteřní bezdrátová pojítka) a Wireless Sensor (snímače), které řeší problémy interoperability zařízení, konfigurování sítě a validace technických specifikací a navrhují příslušné zkušební a registrační
procedury. Dosavadní výsledky projektu WIO jsou slibným krokem k zavedení otevřené, interoperabilní sběrnicové automatizační infrastruktury zahrnující HSE i bezdrátová pojítka.
 
Projektu WIO se účastní dodavatelské firmy ABB, Aniotek, Apat, Apprion, Chevron, Emerson Process Management, Endress+ Hauser, Festo, Flexworks Solutions, Hodson Consulting, Honeywell Process Solutions, MaCT, MTL, Omnex Control Systems, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, R. Stahl, RuggedCom, Sense-Comm Technology, Shell Global Solutions, Siemens, Smar, Softing, Turck, Westlock Controls, Yamatake a Yokogawa. Aktuální informace o projektu WIO lze nalézt na www.fieldbus.org.
[Fieldbus Foundation, 4. března 2009.]
(sk)