Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Fieldbus Foundation klade důraz na informovanost konečných uživatelů

Organizace Fieldbus Foundation, původce standardu průmyslové komunikační sběrnice Foundation Fieldbus (FF), klade důraz na šíření informací o sběrnici FF cestou pořádání různých školicích a propagačních akcí. Zatím poslední z nich byla 4. Foundation Fieldbus Conference, zorganizovaná německým výborem Fieldbus Foundation pro marketing, která se uskutečnila v Basileji ve Švýcarsku dne 3. prosince 2008. Byla zaměřena na konečné uživatele, dodavatele vyšších technologických celků a integrátory systémů.
 
Konference se zúčastnilo celkem 72 nováčků i zkušených uživatelů, kteří dopoledne vyslechli čtyři odborné přednášky:
  • Global Feedback of Foundation Fieldbus Technology (Matthias Petzsch, ARC Advisory Group),
  • Is a cost evaluation of installing Fieldbus Technology still necessary? (Nils Kuipel, Evonik Degussa),
  • Foundation Safety Integrated Functions replaces parallel plant safety network (Thomas Kasten, Fieldbus Foundation EMEA Steering Committee),
  • Foundation Fieldbus – trends and technology update (André Fritsch, tamtéž).
Odpoledne se mohli účastníci podílet na vybraných dvou z celkem tří panelových diskusí věnovaných tématům Nabídkové řízení & projektování, Provoz & údržba a Spouštění/předání závodu, z nichž každou moderoval některý z významných novinářů věnujících se problematice řízení spojitých technologických procesů.
 
Během dne mohli účastníci také navštívit stolní výstavku produktů a referencí jedenácti sponzorů konference, společností Bürkert, Emerson Process Management, Endress+Hauser, Hans Turck, Leoni Kerpen, MTL Instruments, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, R. Stahl, Samson a Yokogawa.
 
Odpoledne 2. 12. 2008 využilo 31 účastníků nadcházející konference možnost absolvovat základní kurz na téma sběrnice FF s náplní: úvod do techniky komunikačních sběrnic, struktura a funkce sběrnice FF, vývoj zařízení a softwarových funkčních bloků pro sběrnici FF, porovnání s tradiční technikou a integrace systémů při řízení na úrovni provozu. Kurz se uskutečnil v laboratoři specializované na sběrnici FF v závodě firmy Endress+Hauser Process Solutions ve švýcarském Reinachu.
 
Nejbližší příští akcí organizace Fieldbus Foundation bude její výroční valná hromada, Fieldbus Foundation 2009 General Assembly, která se uskuteční 4. a 5. března 2009 v japonské Yokohamě a je přístupná všem zájemcům o sběrnici FF, členům i nečlenům organizace. Očekává se účast předních dodavatelů techniky FF, jejích koncových uživatelů i dalších specialistů z průmyslu, kteří společně podají přehled o současném stavu i perspektivě využití standardu FF v celosvětovém měřítku. Rich Timoney, prezident a výkonný ředitel organizace Fieldbus Foundation, k tomu říká: „Středem zájmu naší organizace jsou koneční uživatelé a je to jejich podpora standardu FF, která je hlavní příčinou jeho fenomenálního úspěchu. Výměna zkušeností, které se sběrnicí FF získali v praxi, cestou účasti na valné hromadě je pro všechny zúčastněné velmi důležitá. Vřele proto zveme k pokud možno aktivní účasti na našich akcích ty, kdo již sběrnici FF používají, i ty, kdo o tom teprve uvažují.“
 
V rámci uvedené strategie šíření znalostí se bude možné o standardu FF a jeho dalším vývoji během roku 2009 informovat na významných světových průmyslových veletrzích a výstavách (Interkama/Hannover Messe, Hannover, Německo, 20.–24. dubna 2009; Achema, Frankfurt nad Mohanem, Německo, 11.–15. května 2009; Power Gen 2009, Las Vegas, Nevada, USA, 8.–10. prosince 2009), na seminářích o standardu FF pro konečné uživatele a dodavatele vyšších investičních celků, plánovaných skutečně po celém světě. V Evropě se tyto semináře uskuteční ve Velké Británii (Humberside, březen; Brands Hatch, Kent, říjen), Francii (Le Havre, červen), Itálii (červen), Německu (Frankfurt, listopad) a na několika místech a v několika termínech v Rusku. Specializovanými akcemi s celosvětovým významem budou ARC Process Management Academy (Düsseldorf, Německo, 2.–4. březen 2009, a Multaqa 2009 – Foundation Fieldbus End User Conference (Bahrajn, říjen 2009).
 
Podrobnější informace o minulých i připravovaných akcích i prezentace z konference v Basileji ke stažení (v němčině) lze nalézt na webových stránkách organizace Fieldbus Foundation (www.fieldbus.org).
[Fieldbus Facts Online, leden 2009.]
(sk)