Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

FachPack 2015: označování a etiketování

Veletrh balení a balicí techniky FachPack začal v roce 1979 s 80 vystavovateli a zhruba 2 000 návštěvníky. Loni se jej zúčastnilo již 1 439 vystavovatelů a 34 598 návštěvníků – FachPack je tak jednou z nejvýznamnějších evropských akcí ve svém oboru. To je dobrý důvod, proč si letos veletrh nenechat ujít – bude se konat od 29. září do 1. října 2015 v Norimberku.

 
Letošním ústředním tématem veletrhu bude označování a etiketování. Označování a etiketování umožňují řídit toky zboží v logistice, poskytují informace spotřebitelům, ale také lákají k nákupu svou individuální koncepcí a garantují pravost či původ produktů (obr. 1). Veletrhu FachPack 2015 poskytne souhrnný přehled označování všeho druhu, které funguje jako nosič informací (smart labelling) nebo má dekorativní význam (nice labelling). Etiketovací stroje, identifikační, kódovací a zabezpečovací systémy, systémy ke sledování zboží track & trace, různé materiály nosičů, nejnovější tiskárny a tiskové postupy (označování inkoustem i laserem), automatické identifikační systémy…, to vše bude na veletrhu k vidění.
 
Tématu označování a etiketování bude věnována také velká část doprovodného programu. V hale 3 A se uskuteční speciální prezentace nazvaná Smart Labelling – pohled do budoucnosti Fraunhoferova institutu pro toky materiálu a logistiku IML z Dortmundu. Příklady nejlepší praxe budou dokumentovat trendy z oblasti výzkumu a vývoje identifikační techniky. Správné označování a identifikace zboží hrají v logistice, vedle optimálního balení, svou důležitou roli a otevírají nové možnosti – např. pro automatickou inventuru pomocí dronů. Ve čtyřech tematických ostrůvcích budou představeny speciální ukázky zásadních oborů logistiky: výroby, poskytovatelů logistických služeb, informačních systémů a obchodu.
 
Prohlédnout a vyzkoušet si nejnovější techniku, rozšířit odborné znalosti, diskutovat, vyměňovat si názory nebo vypít šálek kávy ve veletržním hemžení – pro to všechno bude prostor v oblíbeném fóru PackBox v hale 4. Také zde budou odborníci na ústřední téma nahlížet z nejrůznějších perspektiv: např. dokladovatelnost výroby dávek v oblasti farmacie nebo smart labelling a nové problémy v oblasti logistiky, které by bez inteligentního označování byly sotva řešitelné. Kdo chce k tomuto tématu získat více informací, může si zde bezplatně a bez přihlášení najít místo a naslouchat přednáškám.
 
V hale 9 bude umístěn pavilon sdružení výrobců samolepicích etiket a pásků VskE Etiketten & mehr (etikety a více), kde se budou prezentovat výrobci etiket určených pro potravinářství, farmacii či maloobchod. Etikety jsou ve svém uplatnění velmi všestranné, proto nabídka obsahuje široké spektrum různých podob, metod tisku a ochranných metod. V hale 5 se bude v rámci speciální přehlídky Design obalů společnost Bayern Design věnovat návrhu obalů a trendu zvanému nice labelling.
 
Bližší informace návštěvníci najdou na webové stránce https://www.fachpack.de/en/.
(Nürnberg Messe)
 
Obr. 1. Moderní etikety nejsou jen zdrojem informací pro spotřebitele, ale také spolehlivým dokladem o původu zboží (foto: Nürnberg Messe)