Aktuální vydání

celé číslo

03

2020

Veletrh Amper

Fórum automatizace a digitalizace

celé číslo

EUREKA Innovation Week 2016 – týden Smart Cities

Ve dnech 26. až 28. dubna 2016 se ve Stockholmu konala akce nazvaná EUREKA Innovation Week se zastřešujícím tématem celého týdne Inteligentní města – udržitelná a atraktivní sídla. Setkalo se zde přes 900 odborníků z mezinárodního průmyslu, malých a středních podniků, zástupců akademického výzkumu, politiků, reprezentantů finančních agentur a orgánů veřejné správy z celé Evropy a z Jihoafrické republiky, Jižní Koreje a Kanady.

 

Otevřenost a spolupráce

Celou akci 26. dubna zahájil současný prezident mezinárodní sítě EUREKA Per Tervahauta, který zdůraznil, že pro naplnění cílů sítě jsou nezbytné globální klastry – v rámci sítě EUREKA podporované iniciativou EUREKA Clusters. Bývalý vedoucí programu ITEA (ITEA je jedním z programů v rámci EUREKA Clusters) Rudolf Hagenmüller, nyní mluvčí skupiny Intercluster v rámci aliance EUREKA, vysvětlil koncepci „otevřenosti“ a vyzval posluchače k „otevřenosti inovací, talentů, trhů a financí“. Na závěr nová vedoucí programu ITEA Zeynep Sarilarová přiblížila publiku klastry obecně a zdůraznila jejich výhody, jako jsou mj. sdílené znalosti a zkušenosti, kdy každý může přispět ke společnému úspěchu.
 

Působivé projekty

Druhý den, 27. dubna, byly představeny projekty vzniklé za podpory iniciativy EUREKA Cluster. Projekt Diamonds, který vznikl v rámci programu ITEA2, byl oceněn cenou Eureka Innovation Award 2016 v kategorii „přidaná hodnota“. Z tohoto projektu vzešla nová efektivní metodologie testování zabezpečení průmyslových aplikací. V kategorii „konkurenceschopnost“ byl oceněn projekt Celtic-Plus HFCC/G-fast s alchymistickým podtitulem „jak změnit měď ve zlato“
– jeho tématem je totiž realizace vysokorychlostního internetového připojení při využití současné kabelové infrastruktury, obsahující často právě měděné vodiče. A nakonec v kategorii „inovátoři zítřka“ obdržel cenu projekt Eurostars Opto-Brain, vyvíjející senzory a techniku umožňující zobrazit zásobování mozkové tkáně kyslíkem – nedostatečné okysličení mozkových buněk po úrazu nebo cévní mozkové příhodě je příčinou nevratného poškození mozku a k rozhodnutí o postupu léčby je dobré přesně znát rozsah poškození.
 

Příležitosti

Poslední, třetí den byl zaměřen na iniciativu EUREKA Clusters a na akci ITEA Event 2016. Šest vedoucích jednotlivých klastrů probíralo témata koncepce „open“ a důležitosti spolupráce uvnitř jednotlivých klastrů i mezi nimi navzájem.
 
V rámci ITEA Event 2016 se prezentovaly další projekty a byly udělovány další ceny, tentokrát ITEA Award of Excellence. V kategorii „dopad na podnikání“ byly uděleny dvě ceny. První získal projekt ADAX, který se zabývá detekcí kybernetických útoků a simulací opatření proti nim, a druhou projekt H4H, který vyvíjí jednotné prostředí pro hybridní programování náročných výpočetních úloh v heterogenním prostředí, tvořeném výpočetními klastry s klasickými procesory i hardwarovými akcelerátory. Poslední oceněný, a to v kategorii „zaměřeno na uživatele“, byl projekt RECONSURVE, rekonfigurovatelný monitorovací systém pro námořní dopravu s inteligentními snímači a komunikační technikou.

(jč)