Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Euchner – synonymum kvality a bezpečnosti

číslo 8-9/2002

Euchner – synonymum kvality a bezpečnosti

Německá firma Euchner patří od svého založení v roce 1940 k předním světovým výrobcům především mechanických, bezkontaktních a bezpečnostních spínačů. Jako první ve světě vyvinula a uvedla na trh několikanásobné mechanické koncové spínače, které představovaly zlom ve vývoji moderní automatizační techniky. To se psal rok 1952. Od roku 2002 je tato firma zastupována v České republice a na Slovensku společností Amtek, a zákazníci se tudíž již nemusejí se svými požadavky obracet na zahraniční distributory.

Průmyslová automatizace
Bez mechanických koncových spínačů si i v dnešní době plné elektroniky lze těžko představit řešení mnoha automatizačních úloh. Firma Euchner nabízí velmi rozsáhlý sortiment těchto „koncáků“. Jsou k dispozici jak miniaturní spínače s přesností rozepnutí 0,01 mm, tak velmi robustní spínače schopné spolehlivě pracovat i v těch nejtvrdších pracovních podmínkách. Je možné si vybrat ze široké škály hlavic a nástavců (tyčky, rolničky, ramena s kladičkami apod.). Spínače jsou vybaveny velmi účinným systémem pro odvod vlhkosti z těla spínače, což velmi výrazně prodlužuje jejich životnost. Nejčastější uplatnění tyto spínače nacházejí v obráběcích strojích, v robotice, manipulační technice a samozřejmě v automobilovém průmyslu. Sortiment vhodně doplňují inkrementální a absolutní snímače polohy spolu s indukčními identifikačními systémy, určenými zejména pro identifikaci palet a nosičů na montážních linkách.

Bezpečnost ve výrobním procesu
Velmi významná část výrobního sortimentu firmy Euchner je zaměřena na bezpečnost, poslední dobou skloňovanou snad ve všech pádech. Od standardních koncových spínačů se ty bezpečnostní liší především spínací jednotkou. Ta musí obsahovat vždy alespoň jeden rozpínací kontakt s nuceným odtrhem, a to pro případ, že by došlo ke „spečení“ kontaktů.

Nedílnou součástí sortimentu jsou i bezpečnostní zámky, a to s blokováním jak mechanickým, tak elektrickým pomocí solenoidu. Stavebnicová koncepce umožňuje dosáhnout velkého počtu variant, takže lze konečné řešení maximálně přizpůsobit požadavkům zákazníka; samozřejmá jsou i speciální zákaznická řešení.

Bezpočet spokojených zákazníků si mezi výrobci technologických linek, obráběcích center, svařovacích automatů, balicích linek apod. získala svou spolehlivostí a robustní konstrukcí zejména řada TZ. Pro mnohé automobilky (Audi, VW, Ford, DaimlerChrysler aj.) se stala etalonem. V poslední době se také stále častěji používají bezkontaktní bezpečnostní spínače.

Všechny bezpečnostní spínače a zámky Euchner vyhovují platným bezpečnostním normám a ve spolupráci s bezpečnostními moduly umožňují uskutečnit zapojení až do bezpečnostní kategorie 4 podle ČSN EN 954-1.

Dopravní a manipulační technika
Pro použití nejen v dopravní a manipulační technice nabízí firma Euchner ucelenou řadu joysticků, a to analogových i s výstupem zapnuto/vypnuto. Ruční dálkové ovladače – standardní, i ty zhotovené podle požadavku zákazníků „na míru“ – umožňují pohodlné a bezpečné manuální ovládání strojů i v případě, že je obsluha nucena se pohybovat v nebezpečném prostoru stroje, např. při servisním zásahu.

Společný jmenovatel
Velmi náročné testy, zaměřené zejména na dlouhodobou spolehlivost, kterými výrobky firmy Euchner průběžně procházejí, garantují dlouhou dobu provozního života a bezporuchový provoz i v těch nejnáročnějších aplikacích. Modulární konstrukce umožňuje po vyčerpání životnosti snadno vyměnit nejnamáhanější části bez nutnosti kupovat celý nový produkt.

Podrobné informace kdykoliv poskytnou specialisté firmy Amtek.

Ing. Jiří Trojan,
AMTEK, spol. s r. o.

AMTEK spol. s r. o.
Vídeňská 125, 619 00 Brno
tel.: 05/47 12 55 70
fax: 05/47 12 55 56
e-mail: amtek@amtek.cz
http://www.amtek.cz

Inzerce zpět