Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Ethernetový přepínač pro průmyslové prostředí

číslo 4/2005

Ethernetový přepínač pro průmyslové prostředí

Společnost Hirschmann Automation and Control, GmbH, uvádí na trh nový model ethernetového přepínače řady Rail. Je to šestnáctiportový přepínač s možností dálkové správy, určený pro přenosové rychlosti až 100 Mb/s, splňující nejpřísnější požadavky kladené na takováto zařízení při použití v průmyslovém prostředí.

Obr. 1.

Obr. 1. Ethernetový přepínač pro průmyslové prostředí RS2-16M (foto Hirschmann)

Produkt s označením RS2-16M vychází z osvědčených přístrojů řady RS2 a ve své třídě nabízí nebývalý počet portů. Z nich dva mohou být optické s dosahem až 85 km (obr. 1).

Celková koncepce zařízení je do detailu propracována zejména s ohledem na jeho co nejsnazší integraci do cílového prostředí. Přístroj se snadno montuje na lištu DIN, pracuje při teplotě okolí 0 až 60 multicast), prioritizace paketů podle 802.1D/p, dále podpora bezpečnostních pravidel na základě MAC či IP adresy a v neposlední řadě i podpora sítí reálného času.

Podpora sítí reálného času je fenoménem posledních let. Na trhu existuje několik proprietárních řešení, která jsou s různou úspěšností zaváděna do praxe. Společnost Hirschmann je členem sdružení Ethernet Powerlink, které prosazuje jedno z těchto řešení jako standard a které je otevřené i pro další výrobce koncových zařízení. Výhodou pro zákazníka v tomto případě je, že firma Hirschmann do svých dosavadních zařízení zabudovala nezbytnou podporu protokolu pro přesnou synchronizaci času podle IEEE 1588, a její zařízení tudíž jsou kompatibilní s výrobky třetích stran, a to při zachování zpětné kompatibility.

Ing. Jiří Kasner,
Colsys-Automatik, a. s.

Colsys-Automatik, a. s.
Buštěhradská 109
272 03 Kladno-Dříň
tel.: 312 285 312
fax: 312 285 318
http://www.colaut.cz