Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Ethernet Powerlink přijat jako specifikace IEC

číslo 4/2005

Ethernet Powerlink přijat jako specifikace IEC

Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC) přijala 96% většinou Ethernet Powerlink (EPL) jako veřejně přístupnou specifikaci (Publicly Available Specification – PAS). Specifikace EPL předložila podvýboru IEC SC65C mezinárodní zastřešující organizace IAONA jako profil pro komunikaci po Ethernetu v reálném čase (Real-Time Industrial Ethernet). Z celkem 25 hlasujících národních výborů IEC se jich 24 vyslovilo pro EPL a návrh PAS také okamžitě přijalo. Podvýbor SC65C současně přijal předložené specifikace jako pracovní materiál.

Pro standard EPL jde o důležitý krok k tomu, aby se stal součástí právě připravované normy IEC 61784-2 Digital data communications for measurement and control – Part 2: Additional profiles for ISO/IEC 8802-3 based communication networks in real-time applications. Sdružení uživatelů, výrobců a výzkumných institucí podporujících EPL (Ethernet Powerlink Standardisation Group – EPSG) současně přepíše specifikaci EPL tak, aby mohla být zahrnuta do příští revize základní normy v oblasti průmyslových komunikačních sběrnic IEC 61158.

Jednou z velkých předností EPL je, že jde o protokol použitelný s jakýmkoliv standardním ethernetovým hardwarem a čipem. Je to jediné řešení komunikace po Ethernetu s mikrosekundovou rychlostí a přesností, které pro svou činnost nevyžaduje proprietární komponenty nebo integrované obvody vyrobené na zakázku (ASIC). Celkem je již v provozu více než 60 000 zařízení využívajících EPL, převážně ve složitých automatizačních úlohách. V současné době podporuje EPL více než 200 předních průmyslových firem z celého světa. Výrobky anebo služby pro EPL dodává nejméně 30 firem.
[Tisková zpráva EPSC, 18. března 2005.]

(sm)