Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Ergonomické velíny na míru operátorům

Obecně platí, že správné vybavení pracovníků nářadím a pomůckami zvyšuje jejich schopnost pracovat efektivně a zároveň snižuje jejich námahu. Vývoj techniky pro velíny a operátorská pracoviště je toho jasným důkazem. Operátoři potřebují v každém okamžiku rychlý a intuitivní přístup k důležitým informacím. Často jsou však nuceni zvykat si na různé typy rozhraní HMI a jejich odlišné ovládání. Zpoždění při přístupu k informacím nebo nesprávná prezentace dat a komplikované úkony při ovládání zvyšují riziko omylu, a tím i možnost ztrát ve výrobě. Stres spojený s řízením výrobního procesu a se zodpovědností za výrobu se tak stupňuje a únava lidí se dostavuje rychleji.
 
Zajímavý výsledek přinesl společný vývoj firem Creative Grafiska Möbler AB (výrobce nábytku), 3D-Perception AS (dodavatel projekční širokoúhlé techniky) a koncernu ABB (výrobce automatizačního systému 800xA). Sestava funkčního nábytku umožňující nezávislé nastavení výšky jak pracovního stolu s několika monitory, tak i přehledového projekčního panelu se systémem dvou nebo tří projektorů využívající rozhraní HMI firmy ABB dostal název System 800xA Extended Operator Workplace (obr. 1).
 
Unikátní programové vybavení systému 800xA od firmy ABB poskytuje nepřeberné možnosti uspořádání pracoviště a umožňuje efektivně integrovat různá zařízení, včetně průmyslové televize, veřejných sdělovacích systémů a přístupů k nadřazeným informačním úrovním, jako je ekonomický systém, řízení údržby nebo kompletní řešení pro správu prostředků (Asset Management). Pracoviště obsluhy plně vyhovují nejvyšším požadavkům na rychlost, přehlednost, spolehlivost a zároveň splňují i kritéria zabezpečeného přístupu vyhodnocování oprávnění a záznamu aktivit uživatelů.
 
Velký širokoúhlý panel s rozlišením až 6 400 × 1 200 bodů může být použit těmito různými způsoby:
  • pro jeden přehledový snímek (např. celkové zobrazení technologie), nahrazuje známé mozaikové panely, jejichž údržba je pracná,
  • pro zobrazení jednotlivých překrývajících se snímků,
  • pro zobrazení skupinových snímků,
  • pro snímky pro hosty ve velínu,
  • pro systém průmyslové televize (živá videoprojekce jako náhrada samostatných monitorů).
Zároveň si operátor může volit a zobrazovat detailní snímky až na čtyřech menších obrazovkách přímo na stole v rozlišení až 4 × 1 600 × 1 200 bodů. Využitím inovativního řešení vzdálených grafických jednotek může mít operátor na pracovišti k dispozici všechna potřebná zařízení, jako jsou klávesnice, myši, audiovstup a výstup a až šest periferií s rozhraním USB a čtyři výstupy na monitor. To vše je propojeno optickým vláknem s pracovní stanicí, umístěnou např. v oddělené zabezpečené místnosti.
 
Mezinárodní konzultační společnost ARC Advisory Group porovnávala operátorská pracoviště různých výrobců. System 800xA Extended Operator Workplace obdržel ocenění se zdůvodněním: „ergonomicky optimální pracoviště je navrženo pro zlepšení pracovního prostředí operátora a jeho produktivity s vlastnostmi, které snižují únavu a rozšiřují operátorům pole působnosti“.
 
Nastává šance změnit úděl operátorů, kteří teď mohou pracovat pohodlněji, efektivněji a s dobrým pocitem zadostiučinění z práce.
 
Grzegorz Zahraj , ABB, s. r. o.
 
Obr. 1. System 800xA Extended Operator Workplace