Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Rozšíření využívání obnovitelných zdrojů energie, dekarbonizace teplárenství, přechod na inteligentní sítě, komunitní energetika a bezemisní mobilita. Hnacími silami transformace jsou umělá inteligence (AI) a internet věcí (IoT). Veletrh Hannover Messe 2024 (22. až 26. dubna) nabídne účastníkům příležitost dozvědět se, jaké výzvy a příležitosti tento vývoj přináší.
V hale 12 výstaviště v Hannoveru představí více než 300 vystavovatelů svá řešení v oblasti zpracování odpadního tepla, využití obnovitelných zdrojů energie, energetického managementu a zvýšení energetické účinnosti, jakož i mobility, efektivního využívání zdrojů surovin a recyklačního hospodářství. Mezi vystavovateli budou malé a střední firmy, ale také energetičtí giganti jako Uniper a Shell. Ve vedlejší hale 13 budou firmy působící v oboru vodíkové energetiky ukazovat, jak mohou pomoci zajistit budoucí uhlíkově neutrální výrobu prostřednictvím nových technologií a obchodních modelů.
Jedním z vystavovatelů bude společnost Hanwha Q CELLS. Původně německou firmu koupil jihokorejský koncern Hanhwa a ta dnes patří mezi největší výrobce vysoce kvalitních fotovoltaických panelů. Společnost nabízí průmyslovým firmám tzv. na klíč vysoce účinné fotovoltaické systémy z jedné ruky – od projektování až po instalaci, včetně různých možností financování nebo leasingu systému. Kromě toho zajišťuje správu virtuálních elektráren a energetických sdružení, která umožňují obnovitelné zdroje využívat mnohem efektivnějším způsobem.
Společnost Metiundo nabízí systémy pro sběr dat z měřičů energie – elektřiny, tepla i plynu. Údaje v reálném čase o spotřebě různých zařízení spolu s údaji o místní výrobě energie jsou nutným základem pro efektivní energetický management.
V hale 12 návštěvníci najdou také společnost Energiency, která byla založena v roce 2013 v Rennes ve Francii. Tato firma poskytuje systémy kombinující lidskou a umělou inteligenci, aby umožnila společnostem ve výrobním sektoru velmi rychle, během několika měsíců, dosáhnout výrazných úspor energie. Mezi jejími zákazníky jsou přední světové společnosti v potravinářském, chemickém i automobilovém průmyslu (ArcelorMittal, ĽOréal, Solvay atd.).
Firma PcVue, dobře známá i v Česku, je dodavatel softwarové platformy schopné dynamicky řídit několik zdrojů energie, aby pokryla veškeré energetické potřeby dané lokality nebo podniku. Platforma je vybavena všemi potřebnými funkcemi a snadno se implementuje.
Další vystavovatel, firma Feilo Sylvania, ukazuje, jako dosáhnout významných úspor efektivním návrhem a provozem osvětlení. Produkt SylSmart Standalone je bezdrátové řešení pro ovládání osvětlení, které je ideální tam, kde je důležitá jednoduchá instalace, nízká pořizovací cena a jednoduchá údržba. Základní funkce systému, jako jsou kontrola přítomnosti, řízení intenzity a barvy osvětlení podle denního světla nebo konfigurace nástěnných spínačů, nabízejí širokou škálu možností.
Oblíbené fórum Energy 4.0 Stage v hale 12 bude ústředním bodem pro všechny diskuse související s energetikou a klimatickými změnami. V pondělí bude na pořadu motto Mezinárodní perspektivy výzev a příležitostí na globálním energetickém trhu a uskuteční se i druhé německo-francouzské ekonomické fórum s názvem Elektřina pro průmysl v Německu a Francii: interakce, výzvy a potenciály, stejně jako sedmnácté německo-japonské ekonomické fórum s tématem Transformace zdrojů tepla a energie v japonském a německém průmyslu. Od úterý budou program koordinovat partnerská sdružení VDMA, ZVEI a VDE a zaměří se na odolné a udržitelné energetické systémy.
[Tisková zpráva Deutsche Messe, únor 2024.]
(Bk)
Obr. 1. Fórum Energy 4.0 Stage v hale 12 (foto: Deutsche Messe)