Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Společnost Frost & Sullivan zveřejnila výsledky průzkumu trhu energeticky úsporných čerpadel pro vytápění a klimatizaci v Evropě. Připomeňme, že úspor se dosahuje především elektronickou otáčkovou regulací výkonu, použitím motorů s velkou účinností a pomocí speciálních regulačních funkcí.
Trh s touto technikou zaznamenal v uplynulých několika letech obecně silný růst. Příčinou byly státní pobídky a daňové úlevy pro energeticky úsporné projekty v oblasti účelových i obytných budov.
K rostoucím trhům patří např. francouzský, který těží ze štědrých vládních pobídek. V roce 2008 zde růst objemu trhu energeticky úsporných čerpadel dosáhl 14,3 %. Podobná situace je i ve Švýcarsku.
Naopak v Německu a ve Švédsku se v tomto oboru začal objem trhu zmenšovat. Švédsko vykazovalo v několika uplynulých letech enormní růst, způsobený státními pobídkami i vysokými cenami energie. Státní ekologické fondy plánované na pět let ale byly za rok a půl vyčerpány a v současné době z nich již nelze získávat další finanční prostředky; navíc je zde trh s energeticky úspornými čerpadly v podstatě nasycen – jejich podíl na celkovém množství provozovaných čerpadel je ze sledovaných evropských zemí největší.
V Německu se růst trhu zastavil v roce 2007 v důsledku úpravy daňových předpisů. Investoři se snažili nakupovat ještě před touto změnou, proto po ní nastal pokles; v současné době se ale trend vývoje objemu trhu začíná opět obracet k lepšímu.
Velký procentní růst lze očekávat v Nizozemí, Irsku, Velké Británii a v zemích tzv. nové Evropy. Je ale nutné pamatovat na to, že v mnoha těchto zemích velký růst v procentech neznamená velký růst v absolutních číslech, protože využití energeticky úsporných čerpadel je zde dosud v začátcích. Také v těchto zemích jsou hlavním faktorem růstu státní pobídky a opatření vedoucí ke snižovaní energetické náročnosti a omezování emisí skleníkových plynů. Rovněž růst ceny energie vede k většímu využívání energeticky úsporné techniky, přestože takovýto postup vyžaduje větší počáteční investice.
Zájemci o energeticky úsporná řešení z České republiky se mohou obrátit na Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s. Aktuální informace získají také prostřednictvím webové stránky projektu Energy+ Pumps (
www.energypluspumps.eu).
(Bk)