Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

eMonica: univerzální monitorovací zařízení

Monitorování a ovládání nejrůznějších zařízení, strojů, technických zařízení inteligentních budov a rodinných domů jsou požadovány stále častěji. Je třeba měřit či řídit různé fyzikální veličiny, jako je např. teplota, vlhkost, nebo zjišťovat a ovládat binární stavy. Společnost Papouch s. r. o. proto uvádí na trh kompaktní univerzální monitorovací modul pod názvem eMonica.
 

Malá, ale šikovná

 
eMonica (obr. 1) je univerzální inteligentní zařízení s mnoha vstupy a výstupy a s možností snadno připojit další prvky, jako jsou čidla a výkonové členy. V tomto přehledu jsou uvedeny jeho vlastnosti:
 • komunikace po síti LAN (Ethernet),
 • 2× 8 dvoustavových vstupů pro logické signály 5 až 24 V,
 • osm dvoustavových výstupů v kladné logice
 • výstupní úroveň je 12 V, nebo může být spínáno jiné napětí; výstupy jsou vyvedeny na společné svorky s druhou osmicí vstupů, lze tedy kontrolovat skutečné sepnutí,
 • dva silové výstupy (NO/NC) – kontaktní relé pro spínání 230 V,
 • čtyři analogové vstupy pro napětí 0 až 10 V nebo 0(4) až 20 mA, určené k připojení různých čidel, u kterých je tento rozsah obvyklý,
 • dva analogové výstupy 0 až 10 V,
 • dva analogové aktivní výstupy 0(4) až 20 mA,
 • čtyři samostatné vstupy pro jednovodičová čidla (teploměry, iButton),
 • samostatná galvanicky oddělená linka RS-485 k připojení dalších zařízení komunikujících protokolem Modbus nebo Spinel (na přání i jinými),
 • reálný čas získaný ze serveru NTP,
 • napájení v rozsahu 8 až 30 V,
 • skupiny vstupů a výstupů každého typu vzájemně galvanicky odděleny,
 • stavy vstupů a výstupů indikovány LED,
 • vstupy a výstupy podle typu doplněny potřebnými ochranami pro průmyslové prostředí.

Samostatně nebo s malým počítačem

 
Modul eMonica je dodáván ve dvou provedeních, jako samostatný nebo s dotykovým displejem. Samostatný modul eMonica umožňuje přímé připojení do sítě LAN. Pro nastavení i pro práci jsou určeny vnitřní webové stránky. Na nich jsou přehledně zobrazeny stavy vstupů i výstupů, které lze ovládat. eMonica komunikuje s okolím protokolem Spinel nebo SNMP, umí odeslat e-mail, měřené hodnoty je možné zasílat funkcí get nebo post. Je tedy samostatným modulem, který dovoluje monitorovat a ovládat připojené zařízení po síti LAN, lokálně nebo prostřednictvím internetu. Není třeba žádný zapnutý počítač, stačí připojení např. přes modem ADSL.
 
Modul eMonica ale může být také propojen sériovým portem s modulem HMI, který obsahuje operační systém Windows CE 5.0 a rozhraní Ethernet. Pak jsou možnosti ještě rozsáhlejší. Všechny stavy je možné sledovat na dotykovém displeji s úhlopříčkou 3,5" a s jeho použitím i ovládat. Analogové veličiny lze zobrazovat i v podobě grafu. Data mohou být ukládána na kartu SD nebo USB klíčenku USB, komunikace může probíhat po síti LAN nebo s využitím modemu GSM. Samozřejmostí je možnost snadno tvořit i vlastní úlohy ve všech vyšších jazycích, které umožňují kompilovat programy pro Windows CE. Tato sestava je určena pro situace, kdy je zapotřebí přehledné lokální ovládání, archivování dat i vzdálená komunikace.
 

Vyzkoušejte

 
Kdo zvolí zařízení eMonica s displejem, získá počítač s Windows CE, s dotykovým displejem a s velmi rozsáhlými možnostmi propojení s okolním světem. Přitom cena je velmi rozumná. Samostatný modul eMonica je zase levným řešením pro vzdálenou správu a monitorování z nadřízeného systému. eMonicu v obou variantách je možné si vypůjčit k vyzkoušení; technici společnosti Papouch s. r. o. jsou připraveni poradit s jejím použitím.
 
Pavel Poucha, Papouch, s. r. o.
 
Obr. 1. eMonica s dotykovým displejem (Windows CE 5.0)
Obr. 2. Vstupy a výstupy monitorovacího modulu eMonica
Obr. 3. Varianty použití: nahoře jen pro vzdálené ovládání, dole: s dotykovým displejem