Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Embedded PC – i malý počítač dokáže velké věci

Oblast embedded PC neboli vestavných počítačů se v posledních několika letech velmi rychle rozvíjela. Rozšířily se jak technické možnosti těchto počítačů, tak jejich využití v nejrůznějších odvětvích. V minulosti byly jejich hlavní charakteristikou malé rozměry, ale také poměrně malý výkon. To omezovalo jejich využití na obory, kde malý výpočetní výkon nevadil. V současné době lze pořídit vestavné počítače s výkonnými dvoujádrovými procesory či postavené na platformě Intel Atom. To umožňuje uplatnit je i v náročnějších úlohách, jako je např. vizualizace nebo sběr dat, kde bylo donedávna nutné používat počítače větších rozměrů. Vestavné počítače se tak stávají alternativou, resp. mohou v mnoha případech nahradit velké počítače určené do rozváděčů či kancelářské počítače. Uživatel tím získá systém s větší spolehlivostí i odolností a zároveň menších rozměrů, než kdyby použil např. klasický kancelářskýpočítač. Trend nahrazování větších průmyslových nebo kancelářských počítačů vestavnými systémy podporuje i výrazný pokles ceny uvedených počítačů oproti minulým létům.
 
Jaké výhody, možnosti, ale také omezení tedy přinášejí současné vestavné počítače? Základní výhodou jsou již zmíněné malé rozměry. Zároveň ale platí, že čím menší počítač, tím méně možností rozšíření a komunikačních rozhraní poskytuje. Rovněž nemůže být příliš výkonný, především pro nedostatek místa, a tím i horší teplotní poměry. V nejmenších počítačích (obr. 1) většinou nebývá prostor pro pevný disk, a pro ukládání dat je tudíž k dispozici paměť CF nebo modul flash. Jestliže vůbec nabízejí možnost rozšíření kartami, tedy pouze formátu PC/104 (PCI-104) a mini-PCI (mini-PCIe). I zde však lze nalézt minimálně jeden sériový port, rozhraní USB a Ethernet. Jak malé, tak větší vestavné počítače bývají často bez ventilátoru – s pasivním chlazením procesoru a čipové sady, s bezventilátorovým zdrojem nebo převodníkem DC/DC. Počítač tedy nemá žádné točivé části a je velmi spolehlivý, tichý, a je-li bez pevného disku, tedy i odolný proti otřesům a vibracím. Bezventilátorové počítače odolávají nepříznivému působení prachu a mohou mít zvýšené krytí.
 
Vestavné počítače větších rozměrů (obr. 2) již poskytují více možností – dovolují používat pevný disk 2,5" a v některých modelech také rozšiřující kartu PCI či PCI express. Mohou disponovat větším počet sériových portů (až osm), až čtyřmi porty pro Ethernet, včetně gigabitového, rozhraním WiFi či digitálními vstupy a výstupy. Také u nich je možné najít speciality, jako jsou záložní baterie UPS, dekodér MPEG, duální výstup VGA, výstup HDTV; uživatel může tyto počítače obohatit o potřebná rozhraní, vstupy a výstupy pomocí rozšiřujících karet (obr. 3). Ve vestavných počítačích jsou použity procesory VIA Eden, AMD Geode, Intel Celeron M, Intel Core Duo a nové procesory na platformě Intel Atom. Operační paměť může být podle použité čipové sady až 2 GB a velikost úložných médií závisí na požadavku zákazníka. To samé platí i o operačním systému – Windows XP, Embedded, CE, Linux a další.
 
Při nákupu vestavných počítačů by měl zákazník přemýšlet nejen nad technickou specifikací systému, ale také nad následnou podporou, servisem a životností systému. Nejlepší variantou je zakoupit kompletní počítač s nainstalovaným operačním systémem, zahořený a otestovaný, se zárukou, popř. další speciální servisní podporou podle individuálních požadavků.
 
Jednou z nejrozšířenějších značek vestavných počítačů na českémi evropském trhu je iEi. Produkty této společnosti v ČR a SR distribuuje, vyrábí a servis poskytuje společnost Elvac IPC s. r. o. Produktoví manažeři této firmy zákazníkům rádi kvalifikovaně poradí s výběrem nejvhodnějšího typu vestavných počítačů této i dalších značek. Bližší informace jsou uvedeny na internetových stránkách www.elvac.eu.
Ing. Radek Tomica,
ELVAC IPC s. r. o.
 
Obr. 1. IBX-500A – vestavný počítač iEi malých rozměrů s rozhraním: 2× Ethernet, 2× sériová rozhraní, USB a WiFi
Obr. 2. DIN-350 – vestavný počítač iEi s možností použít rozšiřující karty PCI-104 nebo PC/104 – např. videovstupy a výstupy
Obr. 3. ECK-161B – výkonný bezventilátorový počítač iEi s procesorem Intel Core Duo, výstupem VGA a HDTV a možností rozšířit ho kartou PCI