Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Elo Sys 2016 a změny do budoucna

Odborníci z oblasti elektrotechniky, energetiky, elektroniky, automatizace, osvětlení a telekomunikací se setkali na výstavišti Expo Center v Trenčíně, kde se 11. až 13. října konal mezinárodní veletrh Elo Sys. Novinky ze světa elektrotechniky prezentovalo 96 firem ze Slovenska, České republiky, Maďarska, Německa a Bulharska. Záštitu nad veletrhem opětovně převzalo Ministerstvo hospodářství SR.

 

Expozice vystavovatelů doplnil atraktivní program, na jehož přípravě se podíleli i odborní garanti veletrhu – Slovenský elektrotechnický svaz, Komora elektrotechniků Slovenska, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislavě, Trenčínská univerzita A. Dubčeka v Trenčíně, Unie slovenských elektrotechniků, Svaz elektrotechnického průmyslu SR a Žilinská univerzita v Žilině.

 

Letošnímu doprovodnému programu dominovala dvoudenní konference (11. až 12. října 2016) s názvem Koncepce energetické unie EÚ v kontextu konkurenceschopnosti, na které prostřednictvím videozáznamu vystoupil i místopředseda Evropské komise pan Maroš Šefčovič. Konferenci zorganizovala výstavní společnost Expo Center pod záštitou Ministerstva hospodářství SR a ve spolupráci se společnostmi SSE, ZSE, VSE a DLA Piper. Jejím cílem bylo v rámci tématu veletrhu vytvořit platformu pro odbornou diskusi o výzvách evropské energetické unie, jejích dopadů ve Slovenské republice s důrazem na efektivní spolupráci a konkurenceschopnost. Na konferenci se svými příspěvky vystoupili zástupci Ministerstva hospodářství SR, Úřadu pro regulaci síťových odvětví, Slovenské elektrizační přenosové soustavy, Slovenského plynárenského průmyslu, Slovnaftu, OKTE, Ekonomické univerzity v Bratislavě, Slovenské technické univerzity v Bratislavě a další.

 

Firma ControlSystem Brezno připravila pro návštěvníky workshop s názvem Profinet – návrh spolehlivé komunikace a diagnostika. Účastníci se na tomto několikahodinovém workshopu měli možnost nejen seznámit s principy, novinkami, softwarem na návrh komunikace a s metodami diagnostiky sítí Profinet, ale také si získané poznatky na připravených modelových systémech osobně vyzkoušet. Značný zájem byl rovněž o bezplatné konzultace v rámci tohoto semináře.

 

O šikovnosti slovenského odborného dorostu přesvědčilo celoslovenské finále technické soutěže mladých elektroniků, kterou organizovala Slovenská společnost elektroniků Bratislava. Jejím vítězem se stal Andrej T. Bača. V kategorii donesených výrobků získal první místo Erik Dančo. Letos se do soutěže zapojila i Michaela Cvečková, která spolu s Timoteem Holoďákem a Eduardem Lehockým získala cenu poroty.

 

I letos proběhla soutěž o nejhezčí expozici veletrhu Elo Sys. První místo získala společnost Jablotron Slovakia. Druhé místo patří Slovenské inovační a energetické agentuře z Bratislavy (SIEA) a na třetím místě se umístila expozice společnosti Fenix Slovensko.

 

Velká novinka – veletrh Elo Sys bude od roku 2017 v Nitře

Od příštího roku mění veletrh Elo Sys místo konání – z Trenčína se přesouvá do Nitry. Výstavní společnost Expo Center Trenčín poslední den veletrhu oznámila, že se v únoru 2016 dohodla se státním podnikem Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra, organizátorem Mezinárodního strojírenského veletrhu v Nitře, na společném pořádání obou veletrhů od roku 2017 v prostorách nitranského výstaviště.

 

Společná akce s odbornou garancí Slovenského elektrotechnického svazu a Svazu strojírenského průmyslu SR má za cíl zvýšit úroveň prezentace strojírenství a elektrotechniky na Slovensku vzhledem k zahraničí. Zároveň také povede k růstu počtu vystavovatelů i odborných návštěvníků obou veletrhů. Tento společný projekt má plnou podporu Ministerstva hospodářství SR. Poprvé se veletrhy MSV a Elo Sys společně uskuteční ve dnech 23. až 26. května 2017 na výstavišti v Nitře.

Radim Adam

 

Obr. 1. Pohled do výstavního pavilonu veletrhu Elo Sys 2016 v Trenčíně