Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Elektronická reverzní relé Contactron

Tam, kde se provozují motory, u nichž je třeba přepínat mezi levým a pravým chodem, jsou ještě stále rozšířené kombinace mechanických reverzních stykačů a tepelné ochrany motorů. Mechanické stykače se však rychle opotřebují a ztrácejí svou funkci. Proto je výhodné nahradit je polovodičovými relé, např. z řady Contactron (Phoenix Contact). Ta nahrazují klasické mechanické stykače i tepelnou ochranu a jejich polovodičové, mikroprocesorem řízené spínací obvody mají až desetkrát delší životnost než mechanické kontakty. Relé lze použít pro motory o výkonu do 4 kW.
 
Relé Contactron jsou označována jako „čtyři v jednom“, protože v sobě integrují tyto funkce:
  • pravý chod a levý chod,
  • tepelnou ochranu motoru,
  • nouzové vypnutí (s použitím bezpečnostního modulu).
Výhodou ve srovnání s mechanickými stykači je také o 75 % menší prostor pro zástavbu – šířka relé, určeného k montáži na lištu DIN, je pouhých 22,5 mm. O 75 % je též kratší doba zapojení – stačí nainstalovat pouze jeden prvek a jeden kabel. S bezpečnostním modulem vyhovují relé pro zařízení kategorie SIL 3, PL e a kat. 3.
 
Pro tepelnou ochranu před přetížením motoru je použit bimetalový spínač, který může spínat proud až 9 A. Velikost proudu je nastavitelná potenciometrem.
 
Na veletrhu Hannover Messe v dubnu 2010 představí společnost Phoenix Contact jednodušší varianty relé Contactron (bez tepelné ochrany, bez funkce nouzového vypnutí nebo bez přepínání levého a pravého chodu).
 

Phoenix Contact, s. r. o., tel.: +420 542 213 401, fax: +420 542 213 701, www.phoenixcontact.cz