Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Jakmile je ve světě automatizace slyšet o elektrických pohonech, okamžitě se většině konstruktérů vybaví složitý systém vyžadující práci různých specialistů. Nemusí tomu tak ale být. Jako ukázka poslouží jednoduché elektrické pohony OMS firmy Festo. Zacházení s pohony OMS je tak jednoduché, že se dokonce mluví o novém oboru v rámci elektrických pohonů.
Na začátku je vždy výběr správných komponent. K tomu v případě OMS postačí mechanické údaje, tedy hmotnost předmětu, s nímž se má pohybovat, dráha a doba pro její překonání, požadovaná přesnost polohování a montážní poloha (svisle nebo vodorovně). Z těchto údajů nejen vyplyne správné mechanické provedení (druh a velikost pohonu), ale také je automaticky jako nedílná součást návrhu specifikován správný motor, popř. s převodovkou, všechny kabely a ovladač motoru.
Konstruktér si tak ušetří práci s výběrem pohonu, a dokonce i s jeho nákupem, příjmem na sklad a montáží. Pod jediným objednacím číslem je totiž kompletní sada, která se jen připevní na určené místo ve stroji, dodanými kabely se podle návodu propojí motor a odměřování s ovladačem motoru a připojí se napájení (obr. 1).
Ovladač motoru je velmi malý a účinný. Nezahřívá se, a proto lze snadno seřadit několik ovladačů v rozváděči vedle sebe, aniž by bylo třeba zabývat se jejich chlazením. Ovladač obsahuje komunikační rozhraní, do kterého se lze pohodlně připojit běžným ethernetovým kabelem z počítače.
Oživení zvládne téměř kdokoliv, je opravdu spíše zábavou než prací. Stačí totiž jen spustit internetový prohlížeč a zadat adresu, která je uvedena v návodu k OMS. Objeví se stránka, kterou generuje webový server pohonu. Než se motor poprvé rozjede, je třeba zadat údaje ze štítku na pohonu. Systém si potom z internetového úložiště (cloudu) automaticky natáhne správné parametry pro nastavení. Regulaci motoru si uživatel už může nastavit bez pomoci sám a ještě k tomu nastavení optimalizovat pro danou úlohu.
Pak už zbývá jen vyplnit tabulku s pohyby – každá řádka obsahuje údaje o rychlosti, zrychlení, cílové poloze a případném omezení síly. Polohy mohou být zadávány i pomocí učení (tedy najetím na danou polohu ručně pomocí šipek v prohlížeči a poté jejím převzetím do paměti systému). Připomíná to skutečně hru, každé zadání si lze ihned vyzkoušet.
Ovládání takového pohonu je v režimu nazývaném „ventil“. Připomíná totiž ovládání pneumatických ventilů – např. po přivedení signálu na svorku označenou jako vstup 3 se vykoná pohyb ze třetí řádky v tabulce a po splnění úkolu se objeví signál na svorce označené jako výstup 3 – tedy podobně, jak se po sepnutí cívky na elektromagnetickém ventilu a přejetí válce sepne čidlo na válci.
Je-li úloha složitější, stačí ovladač přepnout do jiného režimu a povolat specialisty na elektrické pohony. Jde-li ale jen o přejíždění mezi několika polohami, je to skutečně snadné.
Úspory při využití pohonů OMS jsou patrné ve všech směrech – a to je třeba vzít v úvahu i pořizovací náklady, neboť elektrické pohony skupiny OMS patří k těm nejlevnějším. Dalším přínosem je možnost snadno a rychle sestavit menší manipulátory (obr. 2), dokonce bez potřeby spojovacích dílů (stačí šrouby a kameny do drážky). Skupina OMS zatím obsahuje řady elektrických válců EPCO (www.festo.cz/epco), přímočarých pohonů ELGR (www.festo.cz/elgr) a otočných pohonů ERMO (www.festo.cz/ermo) a bude se brzy rozšiřovat. Ovladače motorů lze prostřednictvím adaptéru připojit na všechny běžné průmyslové sítě. Standardem je také vybavení bezpečnostní funkcí STO (Safe Torque Off).
Co z toho vyplývá? Stojí-li před konstruktérem úkol polohovat, může se pustit do nového oboru – OMS. Je překvapivé, s jak malými náklady a jak snadno a rychle lze dojít k cíli (více informací na www.festo.cz/OMS).
Festo na veletrhu Amper
Pohony z řady OMS budou jednou z hlavních novinek, kterou si budou moci na vlastní oči prohlédnout návštěvníci veletrhu Amper 2017 v Brně. Stánek firmy Festo bude v hale V, číslo 3.10 (více informací na www.festo.cz/
amper).
K dalším novinkám na veletrhu budou patřit také sady pro lisování se servomotory YJKP. Umožňují bez pomoci odborníků kompletně osadit a oživit lisovací přípravky až do 17 kN hotovou sestavou včetně rychlého a přesného sběru dat. Sady totiž obsahují nejen mechanické komponenty a motor se všemi spojovacími díly, ale také integrovaný tenzometr, silovou elektroniku a vyhodnocovací systém. Nastavují se v internetovém prohlížeči pouhým seřazením potřebných operací do požadované sekvence (obr. 3). Informace viz www.festo.cz/YJKP.
Nakonec lze zmínit ještě pohony EMCA s integrovanou mechanikou, elektronikou, ovladačem motoru i softwarem (obr. 4), k jejichž instalaci je zapotřebí jen minimum kabelů a spojů. Uživatel tak ušetří značné množství výbavy rozváděče a rovněž mnoho práce s instalací a nastavením. Více informací lze nalézt na www.festo.cz/EMCA.
(Festo, s. r. o.)
Obr. 1. Kompletní dodávka pro instalaci servomotoru a jeho oživení prostřednictvím internetového prohlížeče
Obr. 2. Manipulátor řady OMS je možné složit i bez spojovacích dílů a sad, postačí šrouby a kameny do drážky
Obr. 3. Kompletní sada pro lisování pomocí elektrických servomotorů včetně softwaru – YJKP
Obr. 4. Integrace motoru, převodovky, elektroniky a řízení ušetří mnoho práce a času – EMCA