Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Eaton rozšířil sortiment startérů PowerXL o verzi DE11 s komunikací CANopen

Společnost Eaton rozšířila svou řadu spouštěčů motorů s proměnnou rychlostí PowerXL o startér DE11 (obr. 1). Kromě standardního rozhraní Modbus a možnosti integrace do systému SmartWire DT nabízí nová řada produktů také možnost přímého připojení ke sběrnici s komunikačním protokolem CANopen. Okamžitě tak otevírá další uplatnění v mnoha oblastech ve strojírenství a splnění požadavků evropské směrnice ErP.

 
Spouštěče motorů s proměnnou rychlostí (VSS – Variable Speed Starter) patří do nové kategorie přístrojů, kterou společnost Eaton nedávno uvedla na trh. Společnost Eaton chtěla zákazníkům poskytnout alternativu, která jim umožní spolehlivě chránit a spouštět motory v rámci jejich energeticky účinného provozu. Pokud jde o požadavky na účinnost např. u čerpadel a ventilátorů, je často vyžadováno elektronické řízení rychlosti otáčení. Měniče frekvence však mají v mnoha případech přebytečné funkce a jejich obsluha je příliš složitá, zatímco spouštěče motorů se sice používají snadno, ale mají omezené funkce pro úsporu elektřiny řízením rychlosti. Spouštěče motorů s proměnnou rychlostí, tzv. frekvenční startéry, tuto mezeru vyplňují, protože kombinují výhody obou přístrojů.
 
Stejně jako startér DE1, umožňuje i startér DE11 řízení rychlosti otáčení pro pohony do 7,5 kW a z pohledu použití je podobný stykači nebo běžnému spouštěči motoru s možností provozu ihned po vybalení, aniž by uživatel musel nastavovat jeho parametry. V rámci nového provedení DE11 je k dispozici odnímatelná svorkovnice, která šetří čas a práci strojním inženýrům a výrobcům rozváděčů. Uživatel může přístroj nainstalovat buď vodorovně, nebo svisle. Vzhledem k tomu, že šířka přístroje odpovídá běžnému spouštěči motoru, lze ho jednoduše nahradit. Znamená to také zjednodušení při projektování dodatečného vybavení pohonů, kdy cílem je zvýšit jejich účinnost.
 
Parametry pro konkrétní úlohu se nastavují už při výrobě. Uživatel ale může použít zásuvný konfigurační modul a provést vlastní úpravy výrobního nastavení pomocí šroubováku – bez potřeby klávesnice, softwaru nebo návodu. Takto lze nastavit doby ramp, ochranu motoru a funkce řídicích signálů. Při srovnání s konvenčními řešeními v praxi zkracuje tento typ konfigurace dobu instalace až o 70 %.
 
Startéry DE11 mají konstrukci trip-free, která zvyšuje dostupnost pohonu. V rámci konstrukce trip-free spouštěč detekuje zpětnou energii z motoru a v případě potřeby automaticky prodlužuje dobu rampy, umožňuje automatický restart po poruše, zajišťuje funkci DC brzdění a regulaci DC obvodu v případě nerovnováhy, automaticky snižuje spínací frekvenci při vysokém zatížení nebo při vysokých okolních teplotách zajišťuje vnitřní ochranu motoru proti přetížení, ochranu před zkratem a přímou termistorovou ochranou motoru. Provozní teplota bez snížení výkonu je až +60 °C.
 
Díky své jedinečné výkonnostní specifikaci vyhrál spouštěč PowerXL DE1 v kategorii elektrotechnika cenu Industriepreis 2015, udělovanou německým vydavatelstvím Huber Verlag für Neue Medien GmbH. Spouštěče s proměnnou rychlostí DE1 a DE11 se uplatní nejen u čerpadel a ventilátorů, ale i v mnoha dalších úlohách, pro které dříve neexistovala žádná vhodná řešení. Patří mezi ně případy, kdy není možné přímé připojení na síť spouštěčem hvězda-trojúhelník nebo softstartérem, protože je vyžadována velká frekvence spouštění a protože přímé spouštění má za následek extrémně velký rozběhový proud. Kromě toho jsou tyto spouštěče řešením pro rostoucí počet pohonů s konstantní rychlostí otáčení, u kterých jsou požadovány frekvence odlišné od frekvence sítě.
(Eaton Czech Republic)
 
Obr. 1. Nový spouštěč s proměnnou rychlostí VSS PowerXL DE11 má možnost komunikace prostřednictvím protokolu CANopen