Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

E-therm na veletrhu Amper 2006

číslo 3/2006

E-therm na veletrhu Amper 2006

Společnost E-therm, a. s., představí na veletrhu Amper 2006 širokou škálu automatizačních produktů. Návštěvníci naleznou stánek této české firmy na stejném místě jako loni: v hale 3, sektor C, číslo stánku 17.

Společnost E-therm zajišťuje dodávky celků v oboru měření, regulace a automatizace, a to jak formou „na klíč„, tak v rámci subdodávek. Zároveň dodává na český a slovenský trh množství produktů předních světových výrobců, jejichž je výhradním zástupcem.

Regulátory, zapisovače, spínací jednotky

Z novinek britské firmy Eurothem zaujme např. upravená dvousmyčková varianta pokročilých procesních regulátorů řady 3500 s volně konfigurovatelnou vnitřní strukturou, možností komunikace po síti Ethernet (protokol Modbus TCP) a množstvím možností rozšíření, např. o modul vzdálených digitálních vstupů a výstupů. Pro ještě náročnější aplikace je určen regulátor 2704 s bodovým displejem a až třemi regulačními smyčkami, z nich každou lze nakonfigurovat i pro kaskádní nebo poměrovou regulaci.

Obr. 1.

Obr. 1. Zobrazovač 32h8i (Eurotherm)

Další novinkou je rozšíření kompaktního regulátoru MINI8 tak, že je dostupný ve variantách pro čtyři, osm nebo šestnáct regulačních smyček. Nabídka vstupních karet nyní zahrnuje nejen termočlánky a milivoltové vstupy, ale i snímače teploty Pt100. Výstupy mohou být digitální, ale i spojité 0 nebo 4 až 20 mA. Varianty s komunikací Modbus nebo DeviceNet doplnil Ethernet (Modbus TCP) a Profibus-DP.

Nezanedbatelnou součástí nabídky jsou i zobrazovače a indikátory. Nejnovější typ 32h8i umožňuje mimo jiné změnu barvy displeje při vybavení alarmu (obr. 1).

Špičkou mezi zapisovači je nový zapisovač 6180A s dotykovým displejem, který má nové vlastnosti a zároveň zachovává osvědčené funkce předchozí řady 5000, jako je místní zobrazení, přenos a správa dat. K dispozici je rozhraní USB. Data a konfiguraci přístroje lze ukládat a přenášet také pomocí paměťových médií flash memory: karet CF (Compact Flash) nebo SD (Secure Digital). Využít lze také Ethernet a mnoho dalších možností.

Podstatnou součástí nabídky firmy Eurotherm jsou tyristorové spínací jednotky. Současným vrcholem nabídky v tomto oboru jsou dvoufázové a třífázové jednotky 7200A a 7300A pro spínání všech typů zátěží, včetně indukční zátěže a zátěže s proměnlivým odporem. Jednotky se dodávají ve velikostech od 16 do 630 A (obr. 2).

Měniče frekvence

Firma SSD Drives (dříve Eurotherm Drives) nabízí škálu měničů frekvence s mnoha možnostmi ovládání a komunikace. Měniče jsou určeny pro motory všech výkonů.

Obr. 2.

Obr. 2. Tyristorová spínací jednotka 7300S (Eurotherm)

Firma dále dodává pohony se stejnosměrnými motory a servopohony. Nabídku doplňují operátorské panely řady TS8000 ve čtyřech rozměrových variantách s možnostmi zaznamenávat data na kartu CF, komunikovat prostřednictvím Ethernetu (včetně možnosti využít vestavěný webový server) a programovat řídicí funkce.

Převodníky

Firma Inor má ve svém sortimentu množství převodníků a zařízení pro zpracování procesních signálů. Novinkou je např. nové provedení nízkoprofilového programovatelného převodníku Minipaq-HLP nebo inovovaná řada izolátorů Isopaq.

Bezdotykové měření teploty

Ze sortimentu zařízení pro bezdotykové měření teploty od firmy Land Instruments zaujme např. stacionární pyrometr Solonet s vyhodnocovací jednotkou, vybavenou rozhraním pro Ethernet a integrovaným webovým serverem. Tento pyrometr je dostupný v různých rozsazích, od +200 do +1 750 °C. Kromě již zmíněného Ethernetu lze jako výstup využít analogové signály nebo sériovou komunikaci.

Dalším z moderních produktů je miniaturní termovizní kamera Land Guide M4, umožňující záznam teplotního obrazu, viditelného obrazu a současně mluveného komentáře s možným přenosem do počítače pomocí rozhraní USB.

Luboš Holík, E-therm a. s.

E-therm a. s.
Kubišova 1382/38
182 00 Praha 8
tel.: 266 199 711
fax: 266 199 722
e-mail: etherm@etherm.cz
http://www.etherm.cz