Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Dvě novinky společnosti Phoenix Contact

Dvě novinky společnosti Phoenix Contact se uplatní v náročném prostředí chemického a petrochemického průmyslu. Jde o bezpečnostní rozhraní, která převádějí signály pro jiskrově zabezpečené oblasti a třífázové reverzní stykače pro šetrné spínání motorů.
 

Oddělovače signálů pro jiskrovou bezpečnost

Analogová rozhraní MACX od společnosti Phoenix Contact s pouzdrem konstrukční šířky pouhých 12,5 mm jsou nové tenké oddělovače signálů mezi jiskrově zabezpečeným prostředím a nezajištěnou oblastí. Díky jejich kompaktní konstrukci se oproti konvenčnímu provedení ušetří až 45 % místa v rozváděči.
 
Řada MACX zahrnuje moduly pro všechny podstatné funkce: zesilovače napájení měřicích snímačů a výstupní oddělovací zesilovače s podporou HART, oddělovací zesilovače NAMUR, řídicí komponenty ventilů a programovatelné teplotní měřicí převodníky pro FDT/DTM.
 
Všechny jedno- a dvoukanálové přístroje mají galvanické trojcestné oddělení. Díky nové koncepci spínání dosahují precizního přenosu s malou ztrátou výkonu. Značný komfort připojení přinášejí zásuvné a kódované připojovací svorky, které lze volitelně dodat ve šroubovém nebo pružinovém provedení. Pomocí konektorů umístěných na liště DIN je možné moduly napájet a shromažďovat chybová hlášení. Všechny přístroje s vlastním zabezpečením mají certifikáty ATEX a IEC-Ex a lze je instalovat v zóně Ex 2. Jelikož získaly certifikát SIL, lze je používat v prostředích s vysokými požadavky na bezpečnost podle IEC 61508.
 

Polovodičové reverzní stykače s bimetalovou funkcí

Nová sada produktů Contactron od společnosti Phoenix Contact obsahuje třífázové polovodičové stykače ELR…I, které nahrazují mechanické stykače (obr. 1). Dodávají se v provedení, které zahrnuje čtyři funkce: pravý stykač, levý stykač, ochrana motoru a nouzový vypínač až do kategorie 3. Modul o konstrukční šířce 22,5 mm postačí pro funkce spínání, zapínání zpětného chodu a jištění motorů do 4 kW. Kromě úspory místa a kabeláže je další předností stykačů Contactron bimetalová ochrana nastavitelná do 9 A. Stabilní reléový přístroj vybavený neopotřebitelnou polovodičovou technikou a mikroprocesorovým řízením umožňuje šetrné spínání, které vede ke snížení zátěže reléových kontaktů a prodloužení jejich životnosti na desetinásobek až třicetinásobek ve srovnání s čistě mechanickým standardním přístrojem.
 
K dispozici jsou rovněž varianty se vstupem 24 V DC nebo 230 V AC. Polovodičové reverzní stykače jsou určeny mimo jiné pro použití v chemickém a petrochemickém průmyslu. K dispozici je příslušné schválení konstrukčního vzoru E podle směrnice ATEX.
Ing. Tomáš Port, Phoenix Contact, s. r. o.
 
Obr. 1. Elektronické reverzní zátěžové relé s ochranou motoru