Aktuální vydání

celé číslo

06

2023

Automatizace v chemii a petrochemii

Hladinoměry a průtokoměry, analyzátory tekutin a plynů

celé číslo

Dvě novinky společnosti Phoenix Contact

Dvě novinky společnosti Phoenix Contact se uplatní v náročném prostředí chemického a petrochemického průmyslu. Jde o bezpečnostní rozhraní, která převádějí signály pro jiskrově zabezpečené oblasti a třífázové reverzní stykače pro šetrné spínání motorů.
 

Oddělovače signálů pro jiskrovou bezpečnost

Analogová rozhraní MACX od společnosti Phoenix Contact s pouzdrem konstrukční šířky pouhých 12,5 mm jsou nové tenké oddělovače signálů mezi jiskrově zabezpečeným prostředím a nezajištěnou oblastí. Díky jejich kompaktní konstrukci se oproti konvenčnímu provedení ušetří až 45 % místa v rozváděči.
 
Řada MACX zahrnuje moduly pro všechny podstatné funkce: zesilovače napájení měřicích snímačů a výstupní oddělovací zesilovače s podporou HART, oddělovací zesilovače NAMUR, řídicí komponenty ventilů a programovatelné teplotní měřicí převodníky pro FDT/DTM.
 
Všechny jedno- a dvoukanálové přístroje mají galvanické trojcestné oddělení. Díky nové koncepci spínání dosahují precizního přenosu s malou ztrátou výkonu. Značný komfort připojení přinášejí zásuvné a kódované připojovací svorky, které lze volitelně dodat ve šroubovém nebo pružinovém provedení. Pomocí konektorů umístěných na liště DIN je možné moduly napájet a shromažďovat chybová hlášení. Všechny přístroje s vlastním zabezpečením mají certifikáty ATEX a IEC-Ex a lze je instalovat v zóně Ex 2. Jelikož získaly certifikát SIL, lze je používat v prostředích s vysokými požadavky na bezpečnost podle IEC 61508.
 

Polovodičové reverzní stykače s bimetalovou funkcí

Nová sada produktů Contactron od společnosti Phoenix Contact obsahuje třífázové polovodičové stykače ELR…I, které nahrazují mechanické stykače (obr. 1). Dodávají se v provedení, které zahrnuje čtyři funkce: pravý stykač, levý stykač, ochrana motoru a nouzový vypínač až do kategorie 3. Modul o konstrukční šířce 22,5 mm postačí pro funkce spínání, zapínání zpětného chodu a jištění motorů do 4 kW. Kromě úspory místa a kabeláže je další předností stykačů Contactron bimetalová ochrana nastavitelná do 9 A. Stabilní reléový přístroj vybavený neopotřebitelnou polovodičovou technikou a mikroprocesorovým řízením umožňuje šetrné spínání, které vede ke snížení zátěže reléových kontaktů a prodloužení jejich životnosti na desetinásobek až třicetinásobek ve srovnání s čistě mechanickým standardním přístrojem.
 
K dispozici jsou rovněž varianty se vstupem 24 V DC nebo 230 V AC. Polovodičové reverzní stykače jsou určeny mimo jiné pro použití v chemickém a petrochemickém průmyslu. K dispozici je příslušné schválení konstrukčního vzoru E podle směrnice ATEX.
Ing. Tomáš Port, Phoenix Contact, s. r. o.
 
Obr. 1. Elektronické reverzní zátěžové relé s ochranou motoru