Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Dvě novinky pro automatizaci výroby

číslo 1/2003

Dvě novinky pro automatizaci výroby

Svorky s integrovanou přepěťovou ochranou

Svorky TT-PI slouží jako základní prvek pro zásuvné moduly Process Interface typové řady PI a zahrnují v sobě i výkonnou několikastupňovou přepěťovou ochranu. Kombinace potlačovací diody a odvodu plynu zaručuje rychlou reakci a vysokou schopnost odvést nebezpečné přepětí. K dispozici jsou tři základní svorkové bloky s integrovanými přepěťovými ochranami: TT-PI-TB je základní provedení, TT-PI-Ex-TB je provedení do prostředí s nebezpečím výbuchu (s vlastní bezpečností) a TT-PI-TB/T navíc obsahuje snímač teploty Pt 100 pro kompenzaci studeného konce termoelektrických článků.

Obr. 8. Obr. 9.

Konstrukce je dvojdílná a skládá se ze základní svorky a zásuvné elektroniky s různými funkcemi: k dispozici jsou moduly pro digitální vstupy, digitální výstupy (pro řízení ventilů, reléové), analogové vstupy, analogové výstupy (též s komunikací HART) a vstupy pro měření teploty (odporové i pomocí termoelektrických článků). Mechanické kódování zabraňuje záměně konektorů.

Programovatelné převodníky teploty

Další novinkou jsou nové programovatelné převodníky teploty MCR. Jsou určeny pro odporové snímače teploty, termoelektrické články a jiné odporové nebo napěťové snímače s lineární charakteristikou. Výstupem převodníků jsou analogové signály 4 až 20 mA. K dispozici jsou konstrukční varianty pro montáž do hlavice (typ B) i pro montáž na lištu (s úzkým pouzdrem – ME). Obě varianty mají i provedení do prostředí s nebezpečím výbuchu a s komunikací HART. Na výstupní straně převodníku je proudová smyčka 4 až 20 mA. Z této smyčky je také převodník napájen.

Standardní konfigurace přístroje je převodník pro Pt 100 s rozsahem 0 až 100 °C v třívodičovém zapojení. Změny konfigurace, převodní charakteristiky a linearizace se zadávají z počítače, kde je spuštěn konfigurační software. Počítač je k převodníku připojen prostřednictvím komunikačního adaptéru.

Převodníky mají funkci diagnostiky poruchy čidla (přerušení vedení nebo zkratu). Vyznačují se velkou přesností v celém rozsahu teplot, širokou přizpůsobivostí a nízkými náklady na montáž.

Gustav Holub

Phoenix Contact, s. r. o.
Kobližná 2
602 00 Brno
Tel./fax: 542 213 701
http://www.phoenixcontact.com

Inzerce zpět