Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Dvacet let průmyslové RFID od společnosti Pepperl+Fuchs

Zákazníci společnosti Pepperl+Fuchs již dvě desetiletí využívají techniku pro radiofrekvenční identifikaci k optimalizaci svých výrobních procesů. To, co začalo jako proprietární systém v oblasti nízkých frekvencí určený pro stroje CNC (v době, kdy zkratku RFID ještě nikdo neznal), se díky nepřetržitým inovacím rozvinulo do jedné z nejširších nabídek techniky RFID na trhu. Systém IDENTControl, uvedený na trh společností Pepperl+Fuchs v roce 2004, je kombinací různých systémů RFID (systémů ve frekvenčních rozsazích LF, HF a UHF a systémů pro bezkontaktní karty Mifare). S nadřazeným řídicím systémem komunikuje prostřednictvím požadované průmyslové sběrnice. IDENTControl je v současné době de facto standardem pro techniku RFID v průmyslu.
 
Originální identifikační technika od společnosti Pepperl+Fuchs se vyznačuje velkou odolností v průmyslových podmínkách. Čtečky jsou opatřeny kovovým práškově lakovaným pouzdrem, mají vynikající stínění proti elektromagnetickému rušení a třída jejich krytí je IP67. Výhodami uvedených čteček jsou standardizovaná syntaxe příkazů pro všechny systémy, rozsah podporovaných frekvencí RFID a široký výběr provedení čtecích hlav. Kvalita produktů Pepperl+Fuchs a zkušenosti jejích pracovníků zaručují zákazníkům bezpečnost dlouhodobých investic do techniky RFID.
 
Výběr frekvence systému RFID závisí na charakteru úlohy. Systémy s nízkou frekvencí (LF) jsou výhodné v tom, že jejich nosiče dat lze umístit na kovové předměty. Systémy s vyšší frekvencí zase vykazují větší rychlost přenosu dat. Dosah systémů LF a HF je obvykle méně než půl metru. Systémy UHF mohou pokrýt větší rozsahy snímání – až do několika metrů, ale mohou mít problémy s odrazy. Modularita systému IDENTControl zaručuje, že čtečky s různými frekvencemi mohou v případě potřeby pracovat současně se stejným řídicím systémem, a tak poskytnout nejlepší řešení pro různé úlohy.
 
Systémy IDENTControl mohou být provozovány také bez PC nebo PLC prostřednictvím přímého ovládání. To umožňuje např. ověřit činnost systému na místě instalace před definitivním uvedením do provozu.
 

RFID se neustále vyvíjí

 
Společnost Pepperl+Fuchs se opírá o neustálé inovace. Její systém HF bude již brzy podporovat nosiče dat podle normy ČSN ISO/IEC 14443 (Identifikační karty – Bezkontaktní karty s integrovanými obvody – Karty s vazbou na blízko). Rozšíření systému IDENTControl bude zahrnovat rozhraní CC-Link, které je důležité pro asijský trh, a bude kompatibilní s řídicími systémy od firmy Mitsubishi Electric. Společnost Pepperl+Fuchs systematicky rozšiřuje své know-how také v oblasti UHF, aby mohla v budoucnu zahrnout nové oblasti použití.
 
Již v současné době existuje mnoho průmyslových procesů, které se bez podpory RFID neobejdou, a další kontinuálně přibývají. Modularita a šíře sortimentu systému IDENTControl od společnosti Pepperl+Fuchs nabízejí jejím zákazníkům zřejmé výhody.
 
Obr. 1. Nabídka systému IDENTControl
Obr. 2. RFID pro identifikaci tzv. inteligentních palet na výrobní lince