Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

„Dům na dálkové ovládání“ Xcomfort

číslo 11/2004

„Dům na dálkové ovládání“ Xcomfort

Společnost Moeller Elektrotechnika předvedla novinářům v pražském hotelu K+K Hotel Central, jak funguje Xcomfort, systém moderní elektroinstalace. Hotel je totiž tímto systémem vybaven, a proto bylo možné v prezentační místnosti předvést např. změny světelné scény ovládané tímto systémem. Zástupci společnosti také ukázali, jak je možné uvedený systém používat v běžné domácnosti.

Systém Xcomfort, nejmodernější systém v oblasti elektroinstalací od společnosti Moeller Eletrotechnika, umožňuje obyvatelům domu využívat velké množství funkcí a programů. Například v programu vstávání lze zabezpečit, že se v zadaný čas v určených místnostech rozsvítí světla, vytáhnou žaluzie, začne hrát reprodukovaná hudba a v kuchyni se zapne kávovar. Při odchodu do práce lze vypnout centrální vypínač, který obsluhuje navolená svítidla a důležité zásuvky. Obyvatelé domu tudíž nemusejí kontrolovat, zda např. nenechali zapnutou žehličku.

Systém Xcomfort může pro přenos signálu využívat bezdrátovou komunikaci, proto je možné jej zavést bez zásahu do zdí. Prvky systému lze instalovat přímo do již existujících instalačních krabic nebo krytů svítidel. Díky snadné instalaci se sníží náklady na kabelové rozvody. Xcomfort lze použít pro instalace také v památkově chráněných budovách, kde jsou omezené možnosti stavebních úprav. Tlačítkové spínače jsou nabízeny v různém provedení a množství barevných kombinací. Ovládací prvky systému je možné umístit v podstatě kamkoliv, např. i na sklo.

Systém může být řízen centrální řídicí jednotkou Home Manager. Informace o provozu, spotřebě energie a provozních hodinách je možné sledovat buď přímo na displeji řídicí jednotky, na televizní obrazovce, nebo je možné je zasílat formou SMS. Lze také nastavit jednodenní, týdenní nebo prázdninové cykly časových funkcí. Programy je možné individuálně upravit pro každou místnost zvlášť. Tím se může ušetřit až 30 % nákladů na vytápění nebo klimatizaci, protože se systém zapíná podle využívání dané místnosti.

Pro řízení průmyslových budov není systém primárně určen, především pro omezený dosah bezdrátové komunikace zvláště v místech, kde se může vyskytovat silné elektromagnetické rušení. Proto neexistují ani ovládací prvky do průmyslového prostředí. V jednodušších aplikacích a menších provozovnách se však Xcomfort může s úspěchem uplatnit. Systém Xcomfort již získal několik významných ocenění, např. Čestné uznání Grand Prix na veletrhu For Arch a Zlatý Amper na Mezinárodním veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper 2004.

(Bk)

Inzerce zpět