Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

DRS 155: rádiové mikrovlnné systémy pro přenosy dat s vysokou kapacitou

Automa 1/2000

[tisková zpráva společnosti Bosch Telecom]

DRS 155: rádiové mikrovlnné systémy pro přenosy dat s vysokou kapacitou

Nejnovější mikrovlnný rádiový systém společnosti Bosch Telecom, který je určen pro dlouhé a střední vzdálenosti přenosu dat v sítích SDH (Synchronous Digital Hierarchy) s přenosovou kapacitou od 155 Mb/s (STM-1) do 622 Mb/s (STM-4), představuje novou spolehlivou alternativu kabelových systémů.

Systémové komponenty jsou instalovány ve skříních ETSI. Díky velmi rozsáhlému stupni integrace mohou být do jedné skříně (výška 220 cm, šířka 60 cm, hloubka 30 cm) umístěna až čtyři mikrovlnná rádia s možností zálohování, s rozsáhlým servisním kanálem a řídicími funkcemi. Systém je vysoce modulární, lze jej jednoduše instalovat, snadno rozšiřovat, navíc je nenáročný na obsluhu. Výstup pro základní frekvenční pásmo (baseband) pro STM-1 může být elektrický nebo optický.

Pro optimální využití frekvenčního pásma může každý systém pracovat v CCDP (Co-Channel Operation with Cross-Polarization neboli rozdělování až osmi kanálů pomocí křížové polarizace). Toto zdvojování přenosové kapacity umožňuje pouze jednou anténou přenášet až 16 STM-1 nebo 4 STM-4. Zakončení křížového polarizačního rozhranní (XPIC) spolehlivě a rovnoměrně rozděluje křížově polarizované signály pod úroveň přenosové chyby, která je požadována.

Obr. 1.

Volné kapacity na okrajích přenosového pásma u každého rádia STM-1 poskytují 1 × 2 Mb/s a 6 × 64 kb/s pro další potřeby zákazníka.

DPU STM-4 (Data Processing Unit) je jednotka, která je připojena k rádiovým jednotkám STM-1 a dovoluje přenášet data STM-4 (622 Mb/s) v sítích SDH. Čtyři rádiové jednotky STM-1 jsou plně využity pro přenos jednoho datového toku STM-4. Pro případnou zálohu spojení mohou být využity další dvě jednotky STM-1.

Pro možnost paralelní spolupráce až dvanácti rádiových jednotek STM-1 může systém dosáhnout kapacity tří STM-4. U tohoto přenosu je možnost zálohovat přenos zálohou 12 + 2.

Monitorovací okruh je integrován v každém modulu. Veškeré alarmy, konfigurační data a měřené hodnoty se shromažďují přes sběrnici LON a mohou být zpřístupněny lokálně nebo centrálně. Každý modul může být adresován a ovládán samostatně.

Pro přenos takovýchto kapacit patří ke klíčovým dílům antény. Proto není Bosch Telecom dodavatelem pouze mikrovlnné technologie, ale vyvíjí a vyrábí i vlastní antény. Šíře sortimentu synchronních mikrovlnných rádiových systémů obsahuje antény různých typů (parabolické, ploché, multiodrazové a další) v celém frekvenčním pásmu (2 až 38 GHz). Oba druhy polarizace jsou podporovány v celém frekvenčním pásmu pro vyšší využití frekvenčního spektra.

Digitální rádiové mikrovlnné systémy DRS 155 společnosti Bosch Telecom jsou optimalizovány pro použití v sítích SDH. Tyto systémy vyhovují standardům ITU a ETSI pro zařízení SDH. Díky jejich plné kompatibilitě s SDH a jejich integraci uvnitř síťového řídicího systému reprezentují skutečný síťový prvek. Jsou spolehlivou alternativou kabelových přenosových systémů, jejich aplikace je snadná a rychlá, kromě tohoto jsou i levnější.

DRS 155 byl úspěšně homologován pro provoz v České republice.