Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Doporučení NAMUR NE 74 Požadavky na provozní sběrnice, vydané v roce 2003, bylo kompletně revidováno. Největší změnou je doplnění o kapitolu 6.8 Ethernetové provozní sběrnice.
NAMUR, německé sdružení uživatelů automatizační techniky, definuje provozní sběrnici jako komunikační systém skládající se z hardwaru a softwaru, který umožňuje kontinuální výměnu informací mezi decentralizovanými snímači a akčními členy (provozní přístrojová technika) a řídicími prvky v rámci průmyslového řídicího systému (ICS – Industrial Control System). Provozní přístrojová technika je od řídicích prvků zpravidla prostorově oddělena. Například v případě řízení procesní výroby jsou řídicí prvky umístěny v rozváděči nebo ve velínu, zatímco snímače a akční členy jsou umístěny v provozu, přímo na strojích a zařízeních.
Řídicí prvky v minulosti komunikovaly s provozními zařízeními prostřednictvím paralelních linek a standardizovaných signálů (4 až 20 mA, 24V binární signály apod.). Tento způsob přenosu signálů ale už narazil na své limity jak z hlediska přesnosti, tak i z hlediska spolehlivosti.
Provozní sběrnice představují lepší a dokonalejší možnost komunikace s provozní přístrojovou technikou, protože umožňují přenášet kromě měřené hodnoty nebo výstupu z řídicího prvku také údaje o stavu zařízení, diagnostické údaje a soubor nastavitelných parametrů.
Vznikla nová kategorie inteligentních snímačů a akčních členů, které mohou hodnotu měřené nebo regulované veličiny podle zadaných parametrů částečně zpracovávat na místě a převádět do digitální podoby. Provozní sběrnice potom přenáší digitální signály s informacemi o hodnotě měřené veličiny a s potřebnými diagnostickými informacemi.
Pokud jde o provozní sběrnice založené na Ethernetu, sdružení NAMUR publikovalo již v únoru 2016 dokument Position paper: An Ethernet communication system for the process industry, který slouží v příslušné pracovní skupině jako základ diskuse o doporučeních pro tuto dynamicky se rozvíjející skupinu provozních komunikačních systémů.
(Bk)