Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Digitální kamery uEye pro kontrolu kvality výrobků

Potřebujete spolehlivě kontrolovat kvalitu svých výrobků? Potřebujete dokumentovat proces výroby pro své zákazníky? Jedním z možných způsobů je použití kamerového systému pro strojové vidění.
 
Německá společnost IDS Imaging Development Systems GmbH je přední světový výrobce digitálních průmyslových kamer a grabbovacích karet. Koncepcí společnosti je vyvíjet, vyrábět a dodávat zařízení snadno integrovatelná do jakýchkoliv systémů zpracování obrazu. Základním výrobním zařízením jsou digitální kamery s rozhraními Gigabit Ethernet a USB 2.0. Značka uEye symbolizuje řadu kompaktních, zároveň však robustních a cenově přijatelných digitálních kamer pro profesionální využití v různých oborech průmyslu. Kromě průmyslu jsou kamery vhodné pro použití i v ostatních oblastech, jako jsou lékařství, výzkum, vývoj, marketing atd.
 
Kamery jsou rozděleny do několika typových sérií s možností připojit objektivy C-Mount, popř. i CS/S-Mount. Pro průmyslové úlohy jsou nejvíce využívány kamery řad RE nebo ME.
 

Řada ME pro běžné úlohy v průmyslu

 
Typová řada ME (Machine Edition) je charakterizována připojením objektivu pod úhlem 90° a robustním kovovým pouzdrem. Kamery jsou velmi kompaktní, s úzkým profilem, vhodné i do stísněného prostoru. Šest montážních otvorů umožňuje upevnění do jinak obtížně dostupných míst. Jsou vybaveny dvěma typy konektorů – konektorem USB Mini-B a šestipinovým konektorem HIROSE s aretací, který zajišťuje připojení digitálních I/O signálů.

 

Řada RE pro náročné prostředí

 
Typová řada kamer RE (Rough Environment Edition; obr. 1) je dostupná ve verzi s rozhraním Gigabit Ethernet nebo USB 2.0. Již z označení kamer RE vyplývá, že jsou mimořádně robustní. Vzhledem ke krytí IP65/67 je lze použít i tam, kde by jiné kamery neobstály. Pro zajištění odolnosti proti vodě a prachu se používá speciální tubus objektivů. Připojení výstupu a signálové rozhraní I/O jsou řešeny dvěma konektory upravenými pro dosažení požadovaného krytí. Kamery řady RE
jsou převážně určeny pro velmi náročné a drsné podmínky.
 
V kamerách uEye jsou použity senzory CMOS „rolling shutter“ nebo „global shutter“ a senzory CCD „global shutter“, vyrobené nejmodernějšími postupy. Všechny řady kamer jsou určeny jak pro barevné, tak i pro černobílé snímání požadované scény. Nejvyšší možné rozlišení kamer je 3 840 × 2 748 (10 MPx) ve variantě se senzory CMOS a 2 448 × 2 048
(5 MPx) ve variantě se senzory CCD.
 

Miniaturní kamera CP

 
Novinkou v sortimentu společnosti je miniaturní kamera GigE s napájením po Ethernetu (PoE), typová řada CP (obr. 2). S rozměry pouhých 29 × 29 × 41 mm jde o jednu z nejmenších digitálních kamer na světě s napájením po Ethernetu, která současně umožňuje přenášet velké objemy dat na velké vzdálenosti. Nový model kamery uEye CP kombinuje jednoduchost kamer USB uEye s vlastnostmi kamer GigE. Výsledkem je možnost připojení kamery pouze jedním kabelem a instalace plug & play. Pro uživatele analogových kamer je kompaktní model uEye optimálním řešením. Spojuje všechny výhody digitální techniky v oblíbeném kompaktním pouzdru analogových kamer.
 

Softwarový balíček SDK

 
Komplexní softwarový balíček SDK, který je volně dostupný ke všem kamerám uEye, usnadňuje integraci kamer do aplikačních programů. Je dostupný jak pro Windows, tak i pro Linux. Snímaný obraz je digitalizován přímo v kameře a přenášen do počítače bez nutnosti použít grabbovací karty. Kamery se do aplikací integrují pomocí standardních rozhraní DirectShow, ActiveX, TWAIN nebo GenICam. K dispozici je také 25 ukázkových programů se zdrojovými kódy v programovacích jazycích C, C++, C# a VB.NET. Dále lze využít ovladače pro programy na zpracování obrazu, např. Halcon, LabView, NeuroCheck, ActivVision Tools, Vision Pro a Common Vision Blox. Všechny kamery USB a GigE uEye jsou kompatibilní, a tudíž implementace kterékoliv kamery uEye do existujících aplikačních programů je velmi jednoduchá.
 
Ing. Jaroslav Pěček,
Obr. 1. Kamery uEye řady RE jsou odolné proti prachu a stříkající vodě (IP65/67)
Obr. 2. Miniaturní kamera GigE uEye řady CP s napájením po Ethernetu