Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Digitalizace montážní linky ve Škoda Auto Kvasiny

Na jedné ze dvou montážních linek v závodě Škoda Auto v Kvasinách se vyrábějí modely Kodiaq a Superb. Pro hladkou montáž byl na této lince zaveden systém dProdukce, který je součástí projektu kompletní digitalizace výroby ve společnosti Škoda Auto. Tato montážní linka patří k nejkratším v automobilce: skládá se z 56 pracovišť, na nichž se provede kolem 5 000 operací (obr. 1). To klade velké nároky na organizaci práce. Proto byla uvedená linka digitalizována jako první. 

Základními prvky systému dProdukce jsou interaktivní a vizualizační panely instalované přímo na montážní lince. Systém nahradil papírové postupy a dokumenty. Byly digitalizovány veškeré procesy, se kterými pracovníci na lince pracují.

Na lince pro montáž vozů Superb a Kodiaq s taktem 226 s se denně vyrobí 350 vozidel. Na montáži v jedné směně pracuje 212 pracovníků z Česka, Polska a Ukrajiny. Každý z nich se přihlásí na příslušnou montážní operaci pomocí zaměstnanecké karty (obr. 2). Po přihlášení má přístup k důležitým dokumentům ve svém mateřském jazyce. Snadno si zobrazí postup montážní práce i nástroje, které má použít, a další informace.

Projekt dProdukce řeší následující čtyři oblasti. 

Vizualizace komplexity

Na montážní lince se vyrábí velké množství variant vozů a pracovníkům se zde zobrazuje vždy ten správný díl, který mají namontovat. Na lince není příliš mnoho prostoru, a tak jsou díky systému dProdukce k jednotlivým pracovištím průběžně přiváženy ty díly, které budou v příštích okamžicích třeba. 

Digitální systém kvality

V systému dProdukce je pečlivě sledována kvalita výroby. Pracovníci a jejich vedoucí mohou pomocí dotykového panelu snadno zaznamenávat všechny zjištěné nedostatky (obr. 3). 

Digitální výrobní dokumentace

Pracovníci na lince mají stále k dispozici aktuální výkresy a postupy. Mohou si zobrazit montážní postup, potřebné nástroje a díly. Mohou se také podívat na videonávod montážní operace (obr. 4). 

Digitální týmová práce

Vedoucí montáže mají dokonalý přehled o tom, jak na lince práce probíhají. Jednoduše se seznámí s tím, jaké mají jednotliví pracovníci s montážními pracemi zkušenosti. Podle toho jim přidělují práci a také je odměňují. Některé montážní úkony jsou fyzicky náročné a je třeba, aby se tam pracovníci pravidelně střídali. Systém dProdukce poskytuje vedoucím provozu potřebný přehled, aby mohli všechna pracoviště náležitě obsadit. 

Kroky směrem k průmyslu 4.0

Před spuštěním projektu dProdukce bylo nutné na montážní linku instalovat 50 dotykových a 100 běžných obrazovek a proškolit všechny pracovníky. Do projektu bylo investováno přes 30 milionů korun (1 200 000 €). Dalším záměrem je propojit systém dProdukce s projektovou a konstrukční fází výroby.

Projekt dProdukce je dalším krokem automobilky Škoda Auto směrem k průmyslu 4.0. Nedávno byly v Kvasinách a následně v Mladé Boleslavi uvedeny do provozu automatizované sklady menších dílů, ve Vrchlabí se při digitalizaci výroby používá plně autonomní přepravní robot, který je schopen se sám učit a při transportu v hale samostatně vybrat nejkratší a nejbezpečnější trasu.

(ev)

Obr. 1. Linka na montáž vozů Superb a Kodiaq je krátká a na každém pracovišti je třeba provést několik operací

Obr. 2. Pracovníci se k jednotlivým montážním operacím přihlašují pomocí zaměstnanecké karty

Obr. 3. Záznam vad na karoserii na panelu přímo na lince

Obr. 4. Montáž kol na vozidlo