Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Delta už není jen dodavatelem komponent

Společnost Delta na veletrhu CEATEC 2023 v Japonsku představila své nové motto „rea­lizace inteligentního, udržitelného a propojeného světa“. Firma integruje systémy založené na IoT, aby umožnila budovat např. energeticky úsporná datová centra, systémy pokročilého dohledu nebo infrastrukturu pro e-mobilitu.

 

Pro úsporná datová centra, zejména ta, kde jsou provozovány energeticky velmi náročné aplikace umělé inteligence, nabízí inovativní systém Delta AALC (Air-Assisted Liquid Cooling), který je 2,5krát účinnější než tradiční systémy chlazení vzduchem. Nový cloudový sledovací systém Vortex je ideálním řešením pro zvýšení bezpečnosti ve městech, zatímco chytrá energetická řešení společnosti Delta podporují všudypřítomnou infrastrukturu pro elektromobily, e-skútry a e-kola.

Shan Shan Guo, Chief Brand Officer společnosti Delta, zdůraznil: „Je to poprvé, co se Delta účastnila veletrhu CEATEC, největšího japonského technického veletrhu. Naše společnost se úspěšně přeměnila z výrobce komponent na dodavatele kompletních řešení. Na veletrhu CEATEC 2023 jsme představili špičková řešení pro datová centra, energetickou infrastrukturu, e-mobilitu, průmyslovou automatizaci a automatizaci budov, která mohou významně přispět k cílům japonské iniciativy Společnost 5.0, jež vyvažuje ekonomický rozvoj s řešeními pro sociální oblast, a zároveň zprostředkovat naše nové motto „realizace inteligentního, udržitelného a propojeného světa“.

 

Chlazení pro datová centra

Systém AALC, Air-Assisted Liquid Cooling, je flexibilní systém pro chlazení extrémně zatížených datových center, který zahrnuje UPS, stejnosměrný napájecí zdroj, sběrnicové systémy, Li-ion baterie, chladiče, racky, DCIM (Data Center Infrastructure Management), síťovou infrastrukturu a vzdálená PC pole. Systém AALC je zvláště vhodný pro velké pracovní zátěže typické pro úlohy umělé inteligence a HPC (High-Performance Computing) a vyznačuje se vynikajícím odvodem tepla: má kapacitu chlazení až 2,5násobnou ve srovnání s podobnými systémy, a to při výrazně nižší spotřebě energie (obr. 1). Kromě toho eliminuje potřebu zdvojených podlah a potrubní infrastruktury, a proto jsou náklady na jeho instalaci nižší.

 

Automatizace budov a systém videodohledu

Společnost Delta představila systém pro inteligentní řízení vybavení zasedacích místností, ovládání osvětlení prostřednictvím sběrnice DALI a zajištění kvality vzduchu v interiéru. Dohledový systém Vortex je zabezpečovací systém s umělou inteligencí vhodný pro malé a střední podniky, obchodní řetězce, školy nebo veřejná prostranství ve městech (obr. 2). Umožňuje detekci narušení, překročení vytyčené hranice a nežádoucího chování. Na incidenty upozorňuje v reálném čase. Vytváří tak bezpečnější prostředí pro obyvatele.

 

Systém pro inspekci mostních konstrukcí

Společnost Delta Research Center, součást Delta Group, vyvinula systém pro inspekci mostních konstrukcí pomocí dronů, který zahrnuje funkce, jako jsou automatický let, streamování videa, identifikace zhoršeného obrazu, 3D modelování mostních konstrukcí atd. Tento systém dokáže automaticky kontrolovat nejen mosty, ale i přístavní mola a podobné konstrukce, a to dokonce i v oblasti pod konstrukcí, kde chybí signál GPS. Fotografické rozlišení dosahuje 1 mm na pixel. Očekává se, že systém ušetří 40 % nákladů na inspekci mostů a 50 % času.

 

Modulární laserový projektor

Delta Digital Projection, další z firem Delta Group, uvádí na trh nejnovější satelitní projektor řady MLS (obr. 3). Satelitní RGB laserový projektor se vyznačuje odděleným modulárním designem, kde jsou projekční modul a světelný zdroj propojeny optickým vláknem o délce až 100 m. To poskytuje větší flexibilitu při instalaci a výrazně snižuje hladinu hluku a teplo v prostoru projekce.

 

Systémy pro e-mobilitu

Nabíječka V2B od společnosti Delta Electronics umožňuje nabíjení i vybíjení elektromobilů (obr. 4). Elektromobily jsou tak užitečné nejen pro přepravu, ale také jako zařízení pro ukládání energie, kterou lze pak čerpat ve špičce nebo při výpadku.

Motor e-Bike Mid Drive se vyznačuje kompaktním designem, vynikajícím výkonem a větší flexibilitou konstrukce, takže je vhodný pro běžná elektrokola, horská elektrokola i nákladní elektrokola. Pohonná jednotka e-Scooter má velký výkon i účinnost. Integrovaná konstrukce kombinuje pohon, motor a převodovku, což výrazně šetří místo a usnadňuje montáž a údržbu.

 

Závěrem

Společnost Delta, založená v roce 1971 na Tchaj-wanu, začala jako výrobce spínaných zdrojů. V České republice je známá jako dodavatel UPS i měničů frekvence a pohonné techniky. Nedávná expozice firmy na veletrhu v Japonsku ukazuje, že Delta už nechce být a není jen dodavatelem komponent, ale stále více se soustředí na ucelená řešení pro průmyslovou automatizaci, automatizaci budov, rozvodné sítě smart grids, elektromobilitu, systémy pro datová centra a telekomunikace a další náročné obory.

[Tisková zpráva Delta, říjen 2023.]

 Petr Bartošík

 

Obr. 1. Systém Delta AALC je určen pro chlazení datových center, zvláště těch, kde jsou realizovány energeticky extrémně náročné výpočetní aplikace umělé inteligence

Obr. 2. Dohledový systém Vortex je zabezpečovací systém s umělou inteligencí vhodný pro malé a střední podniky, obchodní řetězce, školy nebo veřejná prostranství ve městech

Obr. 3. Satelitní RGB laserový projektor MLS se vyznačuje odděleným modulárním designem, kde jsou projekční modul a světelný zdroj propojeny optickým vláknem o délce až 100 m

Obr. 4. Schéma zapojení nabíječky V2B od společnosti Delta Electronics