Aktuální vydání

celé číslo

05

2023

MSV 2023

celé číslo

Děkan Fakulty informačních technologií VUT ocenil osobnosti, které přispěly rozvoji IT v Brně

Jeden se v Brně zasloužil o vybudování největší vývojové centrály Red Hat na světě, druhý dokázal vytvořit z malé brněnské firmy mezinárodní holding. Děkan Fakulty informačních technologií VUT v Brně Pavel Zemčík ocenil dvě osobnosti se zásluhami o rozvoj IT v Brně. Medaili z jeho rukou převzali Radovan Musil, bývalý šéf vývojového centra Red Hat v Brně, a Martin Cígler, spoluvlastník a předseda představenstva holdingu Solitea.

„Brno se v posledních letech dostalo v oblasti informačních technologií na evropskou špičku. Výrazně se na tom podílí školy, včetně univerzit, ale zejména inovativní firmy, které v regionu působí. A za těmi stojí inspirativní lidé. Udělením medailí bychom chtěli splnit svou společenskou povinnost a poukázat na jejich práci, která měla a má pro ekonomiku i společnost velký přínos. Nemůžeme ocenit všechny takové lidi, ale myslím, že letos ocenění jsou dobrými příklady a symbolem poděkování všem takovým osobnostem,“ uvedl děkan Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně Pavel Zemčík.

„Myslím si, že každý, ať jednotlivec, či firma, by měl pozitivně působit na ekosystém, ve kterém se pohybuje. Proto jsem se snažil rozvíjet takové programy, které by v důsledku vedly ke zlepšování vzdělávacího systému v dlouhodobé perspektivě. Toto ocenění je pro mne velmi důležité, protože mi říká, že jsem se nevydal špatným směrem,“ konstatoval Radovan Musil.

„Ocenění si nesmírně cením a vnímám jej zejména v kontextu vazby škola – komerční sféra. Obě strany se vzájemně potřebují a pro mne osobně to do budoucnosti představuje závazek snažit se ještě více prohloubit vzájemnou spolupráci,“ dodal Martin Cígler. 

Brno má ideální mix

Oba se shodují, že je to právě kombinace vysokých škol a IT firem, které táhnou Brno v tomto oboru nahoru. „Brno má dnes kvalitní vysoké školy a své sídlo zde mají desítky významných IT společností. Díky tomu tu najdete spoustu excelentních odborníků a tato kombinace samozřejmě přitahuje další významné společnosti. V Brně působí i kvalitní start-upové inkubátory a tento ekosystém uzavírá celá řada venture capital investorů, kteří mají k městu historický vztah,“ řekl Martin Cígler.

Radovan Musil doplnil, že Brno není jediným vhodným místem pro rozvoj informačních technologií. „Ale vznikl zde téměř optimální mix talentů, kvalitních univerzit, špičkových firem, lokality a příjemného a bezpečného místa k životu, kde si našla nový domov spousta lidí z ciziny.“

Radovan Musil působil na pozici šéfa vývojové centrály Red Hat v Brně více než deset let. Pod jeho vedením se brněnské centrum rozrostlo ze sta na více než tisíc zaměstnanců a stalo se klíčovou a největší inženýrskou pobočkou této americké nadnárodní společnosti, která je světovou jedničkou ve vývoji a službách open source softwaru Linux. Radovan Musil se mimo to zasadil o program podpory talentů a úzkou spolupráci s místními univerzitami. V současné době je na rodičovské dovolené.

Martin Cígler v roce 1990 založil firmu Cígler Software, vyvíjející podnikové a účetní systémy. Jeho společnost rok od roku prudce rostla – nejen díky vlastnímu vývoji, ale v poslední době také díky akvizicím. Dnes je na základě této firmy vybudován holding Solitea, který vznikl v roce 2013 a jehož součástí jsou v současnosti desítky společností v Česku i v zahraničí. Díky spolupráci společností v holdingu je nyní Solitea největším výrobcem účetních a informačních systémů v Česku a mezinárodně významnou společností působící v patnácti zemích.

(ed)