Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Dávkovací čerpadla HNP Mikrosysteme pro farmaceutický průmysl

Při výrobě a zpracování léčivých látek (API – Active Pharmaceutical Ingredient), základních aktivních součástí léčiv, je potřebné přesné dávkování malých objemů látek.

Jednou z používaných technik zpracování API je mikrozapouzdření. Jde o proces povlékání drobných objemů léčivých látek mikrotobolkami, které je chrání před předčasným uvolněním a zachovávají jejich bioaktivitu. Mikrotobolky se poté zpracují do vhodné lékové formy pro perorální, parenterální nebo lokální aplikaci. Mikrotobolky se skládají z polymerních nebo anorganických materiálů a v závislosti na propustnosti a rozložitelnosti se z nich léčivé látky postupně uvolňují. Díky kontinuálnímu uvolňování jsou léky mnohem lépe tolerovány a mají méně vedlejších účinků. Materiál tobolky má obvykle viskozitu vyšší než 10 000 mPas, navíc silně závislou na teplotě. Objemový průtok při mikrozapouzdřování je v rozmezí od několika mikrolitrů za minutu do 140 ml/min. Pro kvalitu mikrokapslí je nutné přesné dávkování s tolerancemi ±1 %.

Pro tento náročný úkol jsou vhodná prstencová zubová mikročerpadla od firmy HNP Mikrosysteme. Vzhledem k vysoké viskozitě se používají velmi výkonná čerpadla, jako jsou mzr-6305 a mzr-11508 ukázaná na obrázku. Čerpadla mohou být vyhřívána nebo dodatečně vybavena převodovkou, je-li třeba dávkovat velmi malá množství.

HNP Mikrosysteme GmbH, tel.: +49 (385) 52190 300, info@hnp-mikrosysteme.de, https://www.hnp-mikrosysteme.de/de/