Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Datové rozváděče Rittal

číslo 12/2006

Datové rozváděče Rittal

Společnost Rittal, jeden z vedoucích světových výrobců rozváděčů pro informační techniku a komunikační sítě, nabízí rozsáhlý sortiment výrobků s kompletním programem příslušenství, který velmi spolehlivě splňuje též všechny požadavky na individuální zákaznická řešení. Ze sortimentu produktů si vyberou zákazníci, kteří kladou důraz zejména na minimální pořizovací náklady, stejně jako ti, pro něž je hlavním parametrem funkčnost, a rovněž i ti, kteří preferují reprezentativní vzhled a nejvyšší kvalitu provedení.

Rozváděče je možné rozdělit podle několika hledisek. Podle umístění se rozdělují na volně stojící a nástěnné, podle účelu na rozváděče síťového a serverového typu a podle prostředí pro instalaci je lze zařadit do různých stupňů krytí.

Obr. 1.

Obr. 1. Nástěnné datové rozváděče Quick-Box

Nástěnné rozváděče od společnosti Rittal začínají na velmi ekonomickém řešení řady TE-Box s 19" posouvatelným rámem s možností vstupu kabelů střechou nebo dnem. Modernější řešení na bázi 19" nástěnné skříňky Quick-Box (obr. 1) poskytuje zejména velkou škálu rozměrů od 6 do 21 U (1 U = 45,55 mm) a dále možnost kompletního odstrojení pláště rozváděče, a tedy velmi snadnou instalaci komponent uvnitř, což bývá u některých jiných výrobců velký problém. V neposlední řadě má Rittal ve své nabídce nástěnné rozváděče s vyšším stupněm krytí (IP43/IP55) pro instalaci např. v prašném prostředí s rizikem poškození instalovaných aktivních zařízení.

Z volně stojících provedení rozváděčřů má Rittal k dispozici ekonomicky velmi výhodné řešení v podobě řady TE7000. To jsou plně rozmontovatelné datové rozváděče s bezrámovou konstrukcí (obr. 2) a se statickou zatížitelnosti do 400 kg. Maximální instalační výška rozváděčů této řady je 47 U; v nabídce je též řešení pro instalaci serverů v podobě verze s ventilátorem, s hloubkou 1 000 mm a se zvýšenou nosností oproti síťové verzi.

Obr. 2. Stojanový rozváděč TE7000 s plně rozmontovatelnou konstrukcí
Obr. 3. Stojanové datové rozváděče DKTS8
Obr. 4. Špičková řada stojanových rozváděčů FlexRack (i)

Obr. 2. Obr. 3. Obr. 4.

Střední řada datových rozváděčů s označením DK-TS8 (obr. 3) může být nazývána bestsellerem v souhrnné nabídce společnosti Rittal pro informační techniku. V základním provedení tato řada obsahuje více než 35 variant síťových rozváděčů od instalační výšky 15 U do 47 U při výšce rozváděče 2 200 mm. Nespornou výhodou je robustní svařovaná konstrukce s maximální statickou zatížitelností až 1 000 kg a možnost využít vysoký stupeň krytí až IP55 pro instalaci v nepříznivém prostředí bez nutnosti jakéhokoliv doplnění standardního provedení rozváděče. Od této verze je též odvozena serverová varianta s ventilátorem a s hloubkou až 1 200 mm. Poslední důležitou vlastností uvedeného rozváděče je možnost integrace plnohodnotné klimatizace do výkonu 4 kW, popř. vodního chlazení až do chladicího výkonu 30 kW na rozváděč.

Špičková řada stojanových rozváděčů společnosti Rittal má označení FlexRack (i) (obr. 2) a sdružuje výborné užitné parametry a nadčasový design produktu. Z nejdůležitějších technických parametrů lze uvést statickou zatížitelnost do 1 000 kg a zejména možnost jednoduchého zabudování systému rozvodu napájení Power System Modul (PSM; Rittal) jeho integrací do multifunkčního profilu, takže nezabírá téměř žádný vnitřní prostor rozváděče a po montáži jednoduchým zaklapnutím je možné i za provozu připojovat další zásuvkové lišty. Podle orientace lišty lze pro každou zásuvkovou jednotku určit, zda bude napájena prvním, nebo druhým okruhem (např. přímo, nebo ze zálohovaného napájení). K dispozici je serverová verze v provedení do hloubky až 1 200 mm a možná je též instalace přímého vodního chlazení serverů.

Nabídka společnosti Rittal v oblasti datových rozváděčů je skutečně obsáhlá Když se k tomu připočte ještě přibližně několik stovek komponent příslušenství, je velmi těžké najít na trhu informační techniky podobně komplexní řešení pro instalaci síťových komponent.

Ing. Tomáš Brůžek,
Rittal Czech, s. r. o.