Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Danubia NanoTech vyhrála finále soutěže PowerUp! 2019

Výsledky pátého ročníku soutěže PowerUp!, kterou pořádala firma InnoEnergy, byly vyhlášeny: absolutním vítězem se stala společnost Danubia NanoTech ze Slovenska. Firma získala odměnu 50 000 eur a příležitost připojit se k programu podnikatelského akcelerátoru Highway, díky němuž získá nejen cenné kontakty, ale i šanci na další financování.

Danubia NanoTech zaujala porotu řešením pro monitorování teploty vzduchu. Využívá k tomu grafenové senzory teploty, jež mají podobu extrémně tenké vrstvičky uhlíku, kterou lze aplikovat na jakýkoliv nekovový podklad. Využití se týká hlavně baterií pro elektromobily a pro solární fotovoltaické systémy. Monitorování teploty totiž významně prodlužuje životnost baterií.

Grafenové snímače teploty jsou v principu odporové snímače. Jsou vhodné pro velké plochy snímání, vyznačují se rychlou odezvou a malou spotřebou elektřiny. Plocha snímání může být od milimetrů do metrů čtverečních, tloušťka grafenové fólie je v řádu mikrometrů. Dokážou měřit teplotu od –250 do +200 °C; ty od firmy Danubia NanoTech jsou kalibrované od –10 do +100 °C a v tomto rozsahu mají přesnost ±0,5 K.

Danubia NanoTech je slovenská spin-off firma založená v roce 2004, která se věnuje na špičkové úrovni základnímu výzkumu vlastností grafenu a možnostem jeho využití v praxi.

Českou republiku v soutěži reprezentoval projekt Ride Now, zaměřující se na stále populárnější sdílenou dopravu, která omezuje počet aut parkujících v ulicích.

Finále soutěže PowerUp! se konalo v polském Krakově a do soutěže se zapojilo čtrnáct start-upů, vítězů národních kol z Maďarska, Polska, České republiky, Slovenska, Slovinska, Srbska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Turecka a Řecka.

Účast na PowerUp! umožňuje start-upům potkat se s představiteli předních firem zabývajících se energetikou a čistými energiemi, mnohé z nich jsou totiž oficiálními partnery soutěže. Tento rok to byly např. společnosti Rafako, D.TEK, ZSE Group a Enerjisa Enerji A. Ş. Jejich zástupci byli spolu s výkonným ředitelem InnoEnergy Benelux Jacobem Ruiterem členy poroty.

Více informací o soutěži zájemci najdou na https://powerup.innoenergy.com/, o grafenových snímačích na www.danubiananotech.com.

(Bk)