V Norimberku se 28. až 30. listopadu 2017 uskuteční už 28. mezinárodní veletrh automatizace, řídicí techniky a systémů, pohonů a komponent pro automatizaci SPS IPC Drives 2017. Pořadatelé očekávají přibližně 1 700 vystavovatelů. Mnozí z nich tento veletrh využívají k představování svých novinek.
Také na stránkách časopisu Automa přinášíme našim čtenářům pozvánky vystavovatelů do jejich stánků s krátkým představením expozice a hlavních novinek, které na veletrh přivezou. Je to proto, že čeští návštěvníci tvoří třetí největší podíl zahraničních návštěvníků (za Rakouskem a velmi těsně za Itálií) – loni jich z ČR přijelo 1 441 z celkového počtu 63 291 návštěvníků.
Endress+Hauser hala 4A, stánek 135
http://www.cz.endress.com/cs
Společnost Endress+Hauser na veletrhu představí nové průtokoměry a radarové hladinoměry. Novinkou bude také samokalibrovací snímač teploty iTHERM TrustSens, určený speciálně pro potravinářství a farmaceutický průmysl.
Obr. 1. Průtokoměry Proline 300/500 jsou vhodné pro širokou škálu úloh v procesní výrobě, od měření proteklého množství přes sledování technologických procesů, až po fakturační měření
Průtokoměry Proline 300/500 mají inovované funkce, které umožňují jejich použití v širším spektru úloh. Parametry průtokoměru se nastavují prostřednictvím WiFi: přístroj kromě měřené hodnoty poskytuje další diagnostické údaje o svém stavu a stavu měřeného procesu. Jsou vybaveny systémem pro správu dat HistoROM a elektronickým modulem Heartbeat Technology.
Přístroje Micropilot FMR60, FMR62 a FMR67 jsou první radarové hladinoměry na frekvenci 80 GHz, které je možné použít v systémech se zvýšenými požadavky na funkční bezpečnost podle IEC 61508.
Snímač teploty iTHERM TrustSens obsahuje speciální samokalibrační senzor. Je určen pro potravinářský i pro farmaceutický průmysl, kde se vyžaduje shoda s regulatorními předpisy FDA a GMP. Permanentní autokalibrace zaručuje, že v průběhu výroby nemůže dojít k růstu nepřesností snímače.
FDT Group hala 2, stánek 439
https://fdtgroup.org/
Ve stánku sdružení FDT Group mohou techničtí odborníci diskutovat o výhodách FDT pro integraci provozních zařízení a sdílení informací v propojených výrobních závodech.
Obr. 2. FITS nabízí různé možnosti konektivity provozních přístrojů v průmyslu
Návštěvníci se budou moci seznámit s architekturou FITS (FDT IIoT Server), která umožňuje mobilní dohled nad provozními zařízeními, jejich propojení s cloudem a propojení v rámci celého podniku. FITS je architektura vhodná pro strojní, procesní i hybridní výrobu. Zjednodušuje přechod k IIoT a I 4.0 kombinací OPC UA, webových služeb a bohaté interoperability s provozními sběrnicemi. V architektuře FITS se FDT stará o jádro komunikace a diagnostiku, ale umožňuje také realizovat přístup z mobilních zařízení a prostřednictvím webových socketů z jiných aplikací. FITS tak otevírá klasickou automatizační pyramidu pro výměnu dat tím, že v ní vytváří další místa připojení pro datovou komunikaci i uživatelská rozhraní.
Návštěvníci si budou moci nová vylepšení vyzkoušet na demonstračním panelu hybridní dávkové výroby z oboru pivovarnictví.
Deutschmann Automation hala 2, stánek 550
www.deutschmann.de
Německá společnost Deutschmann Automation, která se specializuje na přenosy dat v průmyslovém prostředí, přichází na veletrh se zjednodušením návrhu protokolů pro přenos dat mezi jejich moduly Unigate a různými terminálovými zařízeními. Vývojový nástroj Protocol Developer, který firma dodává zdarma, se vyznačuje velmi snadným ovládáním. Je založen na skriptovacím jazyku, vyvinutém firmou Deutschmann, který běží na každém převodníku Unigate, vestavných modulech i komunikačních bránách. Programování modulů umožňuje vytvářet i složité aplikace, které není možné realizovat pouhou konfigurací.
Obr. 3. Software Protocol Developer umožňuje pohodlně vytvářet aplikace, které pouhou konfigurací komunikačních modulů nelze realizovat
Verze 3 nástroje Protocol Developer umožňuje zjednodušit programování vylepšenou kontrolou syntaxe a automatickým dokončováním příkazů. Vylepšena byla také správa proměnných.
Deutschmann Automation navíc svým zákazníkům nabízí, že skript vytvoří podle jejich požadavků za ně. Zákazník potom obdrží hotový zdrojový kód, který vyžaduje pro konkrétní případ jen minimální nastavení.
Deutschmann Automation dodává už více než dvacet let pod značkou Unigate komunikační brány pro různé provozní sběrnice a průmyslový Ethernet, vestavné moduly a převodníky protokolů. Všechny výrobky jsou vyvíjeny i vyráběny v Německu.
TTTech hala 6, stánek 460
https://www.tttech.com/
Stánek firmy TTTech by neměli vynechat ti, kteří se zajímají o nejnovější pokroky v oblasti OPC UA TSN.
Obr. 4. Modul MFN 100 pro řízení strojů, sběr a předzpracování dat a komunikaci s cloudem
Ve stánku se seznámí také s řešeními pro edge computing, fog computing, komunikační brány a vzdálenou správu realizované pomocí počítačové platformy Nerve. Základním modulem této platformy je MFN 100, flexibilní zařízení vhodné pro řízení strojů, sběr a předzpracování dat a komunikaci s cloudem. Modul MFN 100 využívá operační systémy fogOS and fogSM od firmy Nebbiolo Technologies, které mu umožňují začlenění do flexibilní architektury fog computingu. Platformu Nerve od TTTech najdou zájemci také ve stáncích partnerů: Intel FPGA, Ethernet Powerlink Standardization Group, OPC Foundation, Hilscher a Kontron.
WAGO hala 7, stánek 130
http://www.wago.cz/
WAGO představí řešení napomáhající podnikům již nyní postupnými kroky realizovat vize „chytré“ výroby – tj. výroby vysoce automatizované a přitom tak flexibilní, že umožňuje efektivně a bez zdlouhavého programování vyrábět na zakázku upravené produkty již od jednotlivých kusů. Jako novinku WAGO nabízí systém Cloud Data Control, který dokáže sbírat data z provozních zařízení, předzpracovat je a posílat je do datového úložiště v cloudu (viz obr.). Šifrovanou komunikaci mezi řídicím modulem a cloudem zajišťuje protokol MQTT. Pro update softwaru a nastavení parametrů komunikace lze využít webovou službu WBM (Web-Based Management).
Obr. 5. Wago nabízí nové řídicí moduly pro decentralizovaný sběr dat a komunikaci s cloudem
Wago bude prezentovat také již osvědčená ucelená řešení určená pro energetický management podniků nebo pro ovládání osvětlení v průmyslových areálech.
Inovován bude osvědčený modul PFC200: bude mít procesor s vyšší taktovací frekvencí a k dispozici bude více pracovní paměti. Programování a uvedení do provozu usnadní nová verze inženýrského prostředí e!COCKPIT V 1.4.
Modulární řídicí a vstupně-výstupní systém 750 XTR určený do zvláště náročných podmínek je nyní k dispozici i ve verzi do prostředí s nebezpečím výbuchu. Rozšířen byl také sortiment I/O modulů o moduly čítačů, vstupů pro inkrementální snímače, SSI nebo komunikační bránu CAN.
Přehled dalších novinek najdou zájemci na http://bit.ly/2lXdalK
MVTec hala 3A, stánek 151
www.mvtec.com
Ve stánku bavorské firmy MVTec Software GmbH najdou návštěvníci informace o nové verzi softwaru HALCON 17.12 a MERLIC 3. Firma bude vystavovat ve společném stánku sdružení VDMA.
Obr. 6. Nová verze softwaru HALCON využívá metody hlubokého učení
Nová verze softwaru Halcon nabízí široký výběr standardizovaných funkcí vhodných pro metody hlubokého učení. Uživatel např. může snadno, bez hlubších znalostí matematického pozadí, a s relativně malými náklady na programování využívat konvoluční neuronové sítě. Návštěvníci si budou moci vše vyzkoušet na ukázkových aplikacích a prostřednictvím krátkých videoprezentací.
Ve stánku budou představeny také funkce současné verze softwaru Merlic 3, který umožňuje vytvářet profesionální aplikace pro strojové vidění. Praktickou ukázkou bude návrh pokročilé funkce OCR: Merlic 3 dokáže využívat metody hlubokého učení k přesné detekci znaků s nejrůznějšími fonty na obalech zboží a kontrolovat tak např. datum exspirace nebo číslo výrobní šarže. Ukázka předvede také integraci softwaru Merlin 3 do PLC a využití mobilních zařízení pro ovládání technologie na základě identifikovaných znaků.
Moxa hala 9, stánek 231
https://www.moxa.com/
Ve stánku firmy Moxa návštěvníci uvidí několik ukázkových modelů. První z nich bude model miniaturní továrny s důrazem na homogenní komunikaci, spolehlivost a efektivitu výroby. Druhým bude demonstrační panel pro TSN (Time Sensitive Networking), kde se návštěvníci dozví, jak unifikovat komunikační sítě a přitom garantovat včasné doručení kritických dat v automatizační síti. A nakonec třetí model představí, jak využít standard OPC UA pro konvergenci OT a IT v oblasti automatizační techniky.
Obr. 7. Jedním z exponátů bude také systém MXstudio pro jednotnou správu průmyslových sítí
Ve stánku budou návštěvníkům k dispozici také odborníci, kteří zodpoví jejich dotazy a poskytnou jim odborné konzultace.
Cognex hala 7A, stánek 512
http://www.cognex.com/
Ve stánku firmy Cognex najdou návštěvníci průřez sortimentem firmy: systémy strojového vidění, kamery, obrazové senzory a čtečky optických kódů.
Obr. 8. Kamerový systém In-Sight Track and Trace je určen zejména pro potravinářství a farmaceutický průmysl
K novinkám budou patřit nové 3D kamerové systémy vhodné pro kontrolu dílů, a to jak v klidu, tak za pohybu na dopravníku. Ve stánku bude představen také systém In-Site VC200 využívající ke kontrole výrobků několik chytrých kamer současně – k jednomu řídicímu modulu mohou být připojeny až čtyři chytré kamery. Díky tomu, že chytré kamery mají každá vlastní procesor, je doba odezvy celého systému překvapivě krátká. Z oblasti identifikace to bude Cognex RTM, aplikace pro běžný internetový browser, která dokáže zpracovávat data z až dvaceti čteček čárových kódů a využívat je k optimalizaci výroby a redukci počtů chyb. Chybět nebude ani nová mobilní čtečka optických kódů.
Naživo si budou moci návštěvníci vyzkoušet také měření rozměrů ve 3D prostřednictvím laserového profilprojektoru In-Sight.
Belden hala 10, stánek 120
https://www.belden.com/
Společnost Belden představí širokou škálu produktů, které zákazníkům pomáhají získat co nejvíce výhod z IIoT.
Obr. 9. Prvky síťové infrastruktury L3 Dragon značky Hirschmann (Belden)
Vystaveno bude mnoho novinek, které byly vyvinuty ke zvýšení efektivity průmyslových strojů a provozů. Belden je jednou z firem, které se podílejí na standardizaci průmyslového Ethernetu. Návštěvníci budou mít příležitost diskutovat s Dr. Oliverem Kleinebergen o tématech, jako jsou:
- TSN (Time Sensitive Networking), Profinet a OPC UA,
- vliv SDN (Software-Defined Networking) na průmyslové komunikační sítě a integrace SDN do TSN,
- přenos dat do cloudu s využitím TSN z hlediska zabezpečení.
Kromě jiných novinek bude možné ve stánku Belden vidět novou generaci zařízení pro ethernetové páteřní sítě L3 Dragon MACH4000/4500 a přístupové body WLAN BAT450-F LTE (Hirschmann; viz obr.) nebo distribuované řídicí jednotky LioN-Power µDCU (Lumberg Automation) kombinující I/O modul s PLC a komunikačním rozhraním pro různé průmyslové protokoly.
Renesas Electronics Europe hala 10.1, stánek 130
https://www.renesas.com/en-eu/
Společnost Renesas Electronics Europe představí na veletrhu nové produkty pro průmyslovou automatizaci.
Obr. 10. Mikroprocesor RZ/N1D je vhodný pro jednotky master průmyslového Ethernetu (Renesas Electronics)
Soustředí se zejména na řadu mikroprocesorů RZ, založených na architektuře ARM, které jsou vhodné pro průmyslové řízení a komunikaci. Nové mikroprocesory RZ/G využívající OS Linux podporují náročnou 3D grafiku ve formátu Full HD s 60 snímky za sekundu. Řada RZ/N zahrnuje komunikační procesory podporující různé průmyslové ethernetové protokoly. Rozhraní API výrazně usnadňuje přehled o komunikačním softwaru. Nový mikroprocesor RZ/N1D (obr. 8) má implementováno pět ethernetových portů a podporuje redundantní protokoly. Je proto vhodný např. pro jednotky master v sítích průmyslového Etnernetu, např. PLC
ecom hala 7A, stánek 330
www.ecom-ex.com
Firma ecom, která se zabývá systémy pro lokalizaci a sledováním výrobních prostředků a zařízení v reálném čase, a to i v nebezpečném prostředí, se v loňském roce stala součástí firmy Pepperl+Fuchs. Proto bude spoluvystavovatelem v jejím stánku.
Expozice ecom se soustředí zejména na hardwarové převodníky (beacon) pro Bluetooth Low Energy (BLE): Loc-Ex 01 pro zónu 1 podle ATEX/IECEx a Loc 01 pro zóny bez nebezpečí výbuchu.
Beacony BLE jsou navržené speciálně pro provozy s rozsáhlými areály nebo pro nebezpečné prostory. Připojením malého modulu BLE beacon se výrobní zařízení stává inteligentním, lokalizovatelným objektem. Tímto způsobem je možné získávat libovolné informace, např. o teplotě nebo zaplnění nádoby, a dokonce reagovat na události, jako jsou stisknutí tlačítka, otřes nebo změna pozice. Kromě informací o poloze jsou v reálném čase přenášena další dodatečná data s hodnotami lokálních proměnných. Navíc mohou být definovány vazby na okolí a alarmy, například jestliže hrozí kolize nebezpečných předmětů.
Standard Bluetooth 4.1 zajišťuje, že beacony jsou kompatibilní s populárními tablety a chytrými telefony certifikovanými pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, jako Tab-Ex 01 a Smart-Ex 01.
Mitsubishi Electric hala 7, stánek 391
https://de3a.mitsubishielectric.com
Už loni představila firma Mitsubishi na SPS IPC Drives prototyp vysokorychlostního lineárního transportního systému, vyvinutého společně s partnerem a členem e-F@ctory Alliance, firmou APT Automation. Systém od té doby prošel mnoha inovacemi, z nichž nejvýznamnější jsou inteligentní transportní vozíky Smart Carriages, které lze snadno začlenit do celostních řídicích systémů podniku (http://bit.ly/2iyn7Sq). Vozíky jsou vybaveny vlastní řídicí jednotkou pro autonomní provoz a mají i zdroj napájení pro další připojené periférie. Vozíky spolu mohou komunikovat v reálném čase a tak např. synchronizovat své pohyby. Integrovaný bezpečnostní skener zaručuje bezpečný provoz i při autonomním provozu.
Obr. 12. Vysokorychlostní lineární transportní systém MItsubishi Electric
Další novinkou bude kit Smart Condition Monitoring (SCM), který umožňuje doplnit monitorování stavu a diagnostiku i do stávajících zařízení. Jde o modulární systém, který lze instalovat metodou plug and play a sbírá ze strojů údaje např. o teplotě nebo vibrodiagnostická data. Typickými příklady použití jsou čerpadla, kompresory, ventilátory, dopravníky a další zařízení v různých oblastech průmyslu.
Jetter AG hala 7, stánek 106
www.jetter.de
Společnost Jetter AG představí v Norimberku svůj vyladěný soubor softwarových modulů pro automatizaci. Jetter dodává aplikace na míru vyvinuté pro automatizační inženýry, programátory, návrháře HMI apod. Všechny aplikace jsou navzájem integrované a probíhá mezi nimi konzistentní a zabezpečená výměna informací.
Obr. 13. Jetter AG představí soubor aplikací pro automatizační inženýry, programátory, návrháře HMI atd.
Centrální aplikací je vývojové prostředí JetSym. Je určeno pro programování, konfiguraci, odladění a diagnostiku programů a uvádění strojů do provozu. JetSym umožňuje vytvářet libovolné množství konfigurací základního programu pro různé varianty strojů. Programátoři mohou také pro opakované úlohy vytvářet šablony, které se potom přizpůsobují jen zadáním parametrů. Firma Jetter navrhla pro programování vlastní jazyk STX, jehož syntaxe vychází z jazyka ST podle IEC 61131-3.
JetViewSoft je nástroj pro návrh HMI. Jde o snadno ovladatelný grafický editor s objektově orientovaným přístupem. Uživatelské rozhraní se tvoří s využitím grafických objektů, které se do návrhu obrazovky umísťují metodou drag and drop. V prostředí JetViewSoft lze také nastavit uživatelská práva a správu alarmů.
Dalším nástrojem je JetSafe, prostředí pro návrh bezpečnostních úloh. V prostředí JetSafe jsou předem připravené šablony např. pro světelné závěsy, dveřní kontakty, tlačítka nouzového zastavení atd. Bezpečnostní moduly je možné otestovat a uložit do knihovny pro opakované použití.
tci hala 7, stánek 350
http://www.tci.de/
Průmyslové počítače od společnosti tci jsou individuálně přizpůsobené požadavkům zákazníků.
Obr. 14. Společnost tci představí také nový nástroj pro výběr vhodného počítače z jejího širokého sortimentu
Kryt může být z hliníkové slitiny, ocelového plechu, korozivzdorné oceli nebo plastu. Krytí počítačů je mezi IP20 a IP69K. Pro montáž na konzoli nebo do panelu rozváděče jsou k dispozici držadla a ovládací prvky. Firma dodává počítače v široké škále výpočetních výkonů, určené na lištu DIN, jako Box PC nebo k montáži do 19" rámu. Díky tomu, že firma tci navrhuje vlastní základní desky, je konstrukce počítačů velmi flexibilní. Počítače se vyvíjejí i vyrábějí v Německu.
Beckhoff hala 7, stánek 406
www.beckhoff.com/sps
Společnost Beckhoff představí celou škálu své automatizační techniky založené důsledně na architektuře PC a komunikačním standardu EtherCAT. Počítačová automatizační technika se všemi řídicími funkcemi, ať jsou to logické řízení, regulace polohy a pohybu nebo aplikace pro IoT, integrovanými v softwaru představuje jednotnou platformu pro realizaci jakýchkoliv řídicích systémů. Letos se firma soustředí zvláště na integraci funkcí zpracování obrazu, řízení procesní výroby a vysoce přesnou měřicí techniku.
Obr. 15. Beckhoff nabízí i moduly a operátorské panely vhodné do prostředí s nebezpečím výbuchu
Jako novinka bude představen systém TwinCAT Vision, který umožňuje realizovat všechny algoritmy zpracování obrazu v PLC a na jedné platformě přesně synchronizovat obrazové výstupy s logickým řízením a řízením polohy a pohybu. Hardwarová platforma je flexibilní, přizpůsobitelná požadavkům dané úlohy. S výhodou lze využít multijádrové a mnohajádrové procesorové moduly.
Beckhoff nabízí také řídicí techniku vhodnou do procesního průmyslu: jiskrově bezpečné I/O moduly do zón 2/22, moduly s vestavěnými oddělovacími bariérami do zón 0/20 a ovládací panely použitelné v zónách 2/22 s nebezpečím výbuchu. V I/O modulech lze využít také komunikaci HART.
ARC Informatique hala 6, stánek 440
www.pcvuesolutions.com
Společnost ARC Informatique, jeden z významných dodavatelů systémů SCADA a HMI, využije veletrh k tomu, aby představila svou novinku: systém Contextual Mobility.
Obr. 16. Systémy SCADA PC Vue od ARC Informatique využívají ke kontextuálnímu zobrazení údaje o poloze
Jde o systém určený pro uživatele mobilních zařízení, který dokáže přizpůsobit zobrazení na displeji chytrého telefonu nebo tabletu nejen podle role a přístupových práv daného uživatele, ale také podle místa, kde se uživatel právě nachází. Na displeji se potom zobrazí jen ty informace a akce, které jsou příslušné strojům a technologickým zařízením v bezprostředním okolí. To je velmi výhodné zejména proto, že displeje mobilních zařízení jsou mnohem menší než displeje terminálů ve velínech a neumožňují zobrazit kompletní přehled o technologii, a také proto, že pohybovat se v navigačním okně struktury systému pomocí dotykového displeje je mnohem méně pohodlné než dělat totéž myší.
Společnost ARC Informatique počítá s tím, že nový systém najde využití zejména v oblasti průmyslových řídicích systémů, ale také v oblasti řízení technického vybavení budov.
steute hala 9, stánek 450
www.steute.com
Jedna z novinek, které představí firma steute, bude nová řada bezdrátových bezpečnostních nožních spínačů. Tyto třípolohové nožní spínače RF GFS 2 D (VD) SW2.4-safe mohou být použity v úlohách, které vyžadují PL e (EN ISO 13849-1) a SIL 3 (IEC 61508), a jsou volitelně dostupné s přídavným tlačítkem nouzového zastavení.
Obr. 17. Nožní spínač firmy steute s bezdrátovým přenosem signálu může být použit až do PL e (SIL 3)
Konstrukce těchto jedno- nebo dvoupedálových nožních spínačů umožňuje pohodlné ovládání bez únavy obsluhy a přináší extrémní životnost i v nepříznivých podmínkách. Když operátor stlačí pedál do střední polohy, akce, jako je např. úder lisu, může být aktivována. Obě koncové polohy však způsobí okamžité zastavení nebezpečného pohybu. Povolovací funkce je tedy aktivována jen v případě, že operátor pedál vědomě ovládá.
Tyto nožní spínače najdou uplatnění např. u ohraňovacích lisů a další tvářecích strojů. Bezdrátový přenos signálu prostřednictvím bezpečnostního protokolu sWave®-safe dává uživatelům větší volnost pohybu: nožní spínač může být umístěn tam, kde je ergonomický komfort největší. To je obzvlášť výhodné u velkých strojů.