Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Pragoregula?

číslo 3/2002

Co uvidíte na veletrhu Pragoregula?

A.P.O. – ELMOS, v. o. s. (LK 101)

Obr. 1.

Společnost A.P.O. – ELMOS, v. o. s., český výrobce a dodavatel měřicí a regulační techniky, je již tradičním účastníkem veletrhu. V atraktivní patrové expozici představí kompletní sortiment vlastních výrobků a velmi širokou nabídku provozních přístrojů pro všechny hlavní obory měření a regulace.

Novinkou ve výrobním sortimentu je PID regulátor APOSYS 20, který je určen pro řízení elektrických pohonů regulačních a směšovacích armatur. Vstup přístroje je univerzální s možností připojení běžných odporových a termoelektrických snímačů teploty nebo unifikovaných signálů. Regulovat elektrický pohon lze spojitě pomocí analogového výstupu nebo pulsně pomocí výstupních relé.

Přístroj umí pracovat se zpětnou vazbou od pohonu, a to v podobě odporového vysílače i v podobě proudového nebo napěťového signálu. Regulátor je možné použít k řízení pohonů všech tuzemských i zahraničních výrobců. S pomocí pozicionérů lze regulátorem řídit i pneumatické pohony.

BHV senzory (LK 73)

Firma prohloubila svoji specializaci na membránové oddělovače používané při měření tlaku. Jedním z nových výrobků je provozní připojení Varivent®, které se vyznačuje dokonalou sanitovatelností (obr. 2).

Obr. 2.

Další novinkou je zásuvná sonda pro měření hladiny v uzavřených nádobách. Tato sonda snímá rozdíl tlaků nad hladinou a u dna nádoby pomocí čtveřice oddělovacích membrán, které spolu s diferenčním snímačem tlaku BHV5355 tvoří jeden kompaktní celek. Sonda byla vyvinuta k měření hladiny v tancích pro skladování piva a její hlavní výhodou je snadná montáž do jediného hrdla na vrcholu nádrže, přičemž není nutné nádrž vyprázdnit.

Pro měření tlaku agresivních médií jsou určeny oddělovače s membránou z tantalu a s povlaky z PTFE. Za zmínku stojí i nabídka oprav a rekonstrukcí poškozených oddělovačů jiných výrobců (Fisher-Rosemount, Honeywell, Foxboro a jiné).

Novinkou v sortimentu BHV senzory je i řada přesných tlakoměrů a kalibrátorů tlaku z produkce firmy Wallace & Tiernan.

Coral s. r. o. (LK 87)

Expozice firmy Coral s. r. o., která se již déle než deset let profiluje v oblasti dodávek a technické podpory softwaru pro průmyslovou automatizaci, bude zaměřena na čtyři základní oblasti. První oblastí je prezentace vlastních softwarových produktů kategorie SCADA/HMI nesoucích označení TIRS. Bezesporu technologickou špičku v tomto oboru představuje systém TIRSWeb, určený pro implementaci skutečných internetových nebo intranetových řešení. Druhá oblast je zaměřena na současné průmyslové komunikační standardy (OPC apod.) a možnosti jejich podpory a integrace do vlastních produktů. Třetí oblast se bude snažit přiblížit problematiku telemetrie, telemetrických stanic a automatizovaného sběru dat. Pozornosti návštěvníků by v této souvislosti neměla uniknout prezentace automatizovaného sběru dat z patních měřidel. Poslední oblast bude věnována ukázce významných realizovaných aplikací (Povodí Labe, Povodí Vltavy, Elektrárna Opatovice, Plzeňská distribuce tepla, Brněnské veletrhy a výstavy a další). Tyto projekty v dané oblasti patří mezi největší aplikace v České republice. Ze zahraničních aplikací lze jmenovat např. spolupráci s Göteborg Energy (Švédsko).

DataCon, s. r. o. (LK 94)

Společnost DataCon, s. r. o., přichází s novinkami z vlastního vývoje i z výrobního sortimentu zahraničních firem, které zastupuje v České republice a Slovenské republice.

Z oblasti vlastního vývoje a výroby budou vystaveny nové typové řady elektronických snímačů tlaku s číslicovým zpracováním měřené hodnoty ve vnitřní elektronice a s analogovým nebo číslicovým standardním výstupním signálem a dále různé typy snímačů se zabudovaným záznamníkem dat a číslicovou komunikací. Samostatný sortiment tvoří autonomní bateriové záznamníky dat.

Část expozice bude věnována sortimentu zastupovaných firem. Z nabídky firmy Druck budou vystaveny kalibrátor leteckých přístrojů ADTS 505, číslicový tlakový kalibrátor-regulátor DPI 515, provozní kalibrátor řady DPI 610LP/615LP pro kalibraci nízkých tlaků, vzorek snímačů velmi nízkých tlaků a snímače typu smart řady STX, přesné provozní kalibrátory elektrických hodnot, termoelektrických článků a odporových teploměrů atd. Ze sortimentu americké firmy Ruska, která je součástí holdingu Druck, bude v provozu předváděn přesný regulátor-kalibrátor řady 7215, řízený programem CalManager.

Sortiment výrobků firmy Haskel bude zastoupen dvěma typy zesilovačů s různým zesílením.

Úspěšný je i sortiment turbínových snímačů průtoku firmy Hoffer. Vystaveny budou také snímače síly firmy Interface a průmyslové snímače tlaku a hladiny firmy Vega.

Dinel (LK 66)

Obr. 3.

Firma Dinel, s. r. o., český výrobce systémů pro měření hladin, představí novinky z vlastní vývojové „kuchyně“.

Ultrazvukový hladinoměr ULM-55 je určen pro kontinuální měření výšky hladiny znečištěných, ulpívajících a agresivních kapalin. Je zabudován v kompaktním pouzdru z korozivzdorného materiálu. Měří v rozsahu 0,35 až 5 m a je vybaven výstupem 4 až 20 mA s dvouvodičovým připojením.

Další novinkou je snímač GPLS-25 určený k indikaci kapalin ve stavoznacích, skleněných a plastových trubkách s průměrem od 15 do 50 mm s možností nastavení citlivosti v širokém rozsahu.

Snahou firmy Dinel, s. r. o., je nabídnout jednoduchá a levná, avšak kvalitní, odolná a spolehlivá zařízení s minimálními požadavky na montáž a obsluhu, pro širokou oblast aplikací.

Výrobky jsou vyráběny na zakázku podle požadavků klienta podle ISO 9001 a se záruční dobou tři roky.

ELSACO (LK 73)

Obr. 4.

Společnost ELSACO vystavuje řídicí a regulační modulární systém PROMOS line 2 se zdokonalenými komunikačními funkcemi centrální jednotky, autonomními diagnostickými funkcemi, velkým sortimentem periferních jednotek a s novými funkčními bloky v knihovně vývojového prostředí. Všechny periferní moduly CANopen nové verze jsou plně konfigurovatelné.

Novým výrobkem je také komunikační centrála Supercom, určená k výstavbě komunikačních uzlů a přepínačů. Používá procesorové jádro MCPU-01, ale kromě tří sériových linek procesorového modulu má další čtyři asynchronní linky s výměnnými převodníky s galvanickým oddělením a jedno 10Mb rozhraní Ethernet. Centrálu lze rozšířit přídavnými moduly pro binární I/O.

Kompaktní mikrosystém PROMOS Logic (obr. 4) je nejmenší ze systémů PROMOS. Ačkoliv cenou patří do nejlevnější třídy systémů, rozšiřitelností a výkonem si nijak nezadá s PLC vyšší kategorie.

Nivelco (LK 109)

Obr. 5.

Firma Nivelco nabízí široký sortiment přístrojů pro kontinuální a limitní měření hladiny, průtoku, objemu a hmotnosti téměř všech sypkých a tekutých médií.

Po zavedení kompaktních vysílačů hladiny EchoTREK v oblasti měření hladin kapalin přichází letos na trh tento přístroj v provedení pro měření sypkých hmot. Je vybaven proudovou smyčkou 4 až 20 mA s přenosem podle protokolu HART a rozhraním RS-485. Tyto přístroje mohou být připojeny dvoulinkou na počítač nebo nadřazený řídicí systém a dálkově ovládány.

Další novinkou jsou plovákové magnetostrikční přístroje NIVOTRACK MT-200. Jde o dvouvodičové plovákové vysílače hladiny pracující s rozlišením 1 mm a výstupem 4 až 20 mA. Pro velkou přesnost a linearitu je NIVOTRACK MT-200 vhodný pro měření hladiny v nádržích s hloubkou 0,5 až 3,7 m. K dispozici je též varianta do prostředí s nebezpečím výbuchu.

Současně vás chceme informovat, že firma Nivelco CZ s. r. o. otevřela v Brně novou pobočku pro Moravu.

Panametrics (LK 63)

Nikdo nevěřil, že by bylo možné přesně měřit průtok plynů v kovovém potrubí ultrazvukovými příložnými sondami. Nikdo, kromě inženýrů z výzkumného a vývojového oddělení firmy Panametrics. Na ISA 2001 (Houston, USA) firma Panametrics uvedla jako první ve světě ultrazvukový průtokoměr plynů clamp-on GC868, pozoruhodný výsledek několika let intenzivního náročného výzkumu a tvrdé práce. Není proto překvapením, že tento jedinečný přístroj získal od svého představení v srpnu 2001 již šest prestižních cen: Chemical Processing’s 2001 Vaaler Award, Flow Control’s 2001 Innovation Award, Processing’s 2001 Breakthrough Product of the Year Award, ISA2001’s Innovators Center Participant Award, ISA2001’s Best of Show – New Product Showcase Award a Chemical Engineering Process’ ISA2001 Best in Show Award. Ve stánku firmy Panametrics se budete moci seznámit nejen s tímto přístrojem, ale i s dalšími výrobky ze sortimentu této firmy.

Profess, s. r. o. (LK 93)

Obr. 6.

Firma Profess, s. r. o., nabízí široký sortiment přístrojů automatizační, měřicí a regulační techniky. Hlavním letošním exponátem je nová řada průmyslových regulátorů BluePort, které představují další vývojový stupeň v oboru kompaktních PID regulátorů.

Servisní komunikační port, manažer údržby, paměť alarmů a poruch podstatně zvyšují spolehlivost regulace. Velká variabilita nastavení umožňuje přístroj přesně přizpůsobit podmínkám a požadavkům konkrétní aplikace. Bezpečnost, spolehlivost, kvalita a výborné funkční vlastnosti za rozumnou cenu jsou hlavní přednosti nové generace regulátorů.

Z oboru regulační techniky zájemci ve stánku Profess dále najdou procesní regulátory a vícesmyčkové regulační moduly s komunikací CANbus, Profibus, DeviceNet nebo Interbus.

Zajímavé jistě budou i programovatelné převodníky teploty, snímače a převodníky tlaku, oddělovací zesilovače a převodníky signálů, číslicové indikátory, data monitory, zapisovače, průmyslové zdroje a dále systémy pro monitorování chodu rotačních strojů a vibrodiagnostiku.

RMT s. r. o. Paskov (LK 90)

Obr. 7.

Firma RMT s. r. o. Paskov, nabízející svým zákazníkům komplexní služby v oblasti měření, regulace a řízení technologických procesů, bude prezentovat novou generaci měření vzdáleností na principu laserového paprsku.

Jako exkluzivní zástupce firmy Thermo MeasureTech (dříve Kay-Ray a TN-KSI) na našem trhu představí „horkou“ novinku v oblasti kontinuálního bezkontaktního měření. Řada přístrojů Accu-Pulse je určena pro monitorování hladiny kapalných a sypkých látek i pro přesné měření pozic a cílů, a to do vzdálenosti 1 500 m. Přístroje Accu-Pulse jsou alternativou pro náročné aplikace a procesy tam, kde jiné postupy měření selhávají a končí neúspěchem. Ve svých parametrech předčí přístroje pracující na principu ultrazvuku nebo radaru.

ZPA Nová Paka (LK 68)

ZPA Nová Paka, a. s., je výrobce měřicí a regulační techniky s více než 55letou tradicí. Zkušenosti, vlastní know-how a špičkové technologie udržují společnost v popředí trhu v tomto oboru.

V nabídce odporových a termoelektrických snímačů teploty bude prezentován sortiment snímačů pro nejrůznější aplikace, včetně snímačů s převodníkem v hlavici s analogovým výstupem nebo s digitální komunikací (HART). Pro naplňování požadavků programu HACCP budou představeny snímače teploty, které splní i ty nejnáročnější požadavky veterinářů, výrobců a přepravců potravin. Spolu s vystaveným záznamníkem hodnot Zepalog 580 (bude představeno i nové provedení s prostorovým čidlem relativní vlhkosti) tvoří komplet, který lze použít právě pro HACCP.

Z dalších výrobků lze jmenovat měřiče tepla (měření tepla v horké vodě a syté, přehřáté i mokré páře), ukazovací a zapisovací přístroje, regulátory, snímače tlaku a tlakové diference, nově vyvinutý digitální převodník vodivosti Zepacond včetně pěti a třícestných ventilových souprav, ventilů a různých fitinek. Přehled vystavených přístrojů uzavírají táhlové a pákové servomotory.

Kvalita výrobků a služeb je garantovaná systémem řízení jakosti podle norem ISO 9001.

Inzerce zpět