Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Amper 2015

Amtek, spol. s r. o.      V 6.12
www.amtek.cz

 
Společnost Amtek jako novinku představí novou generaci výtahových měničů frekvence Fuji Electric Frenic LIFT LM2G. Mezi přednosti měničů patří široký rozsah výkonů – při třífázovém vstupu 400 V mají výkon v rozpětí 2,2 až 45 kW. Měniče LM2G mají zabudovaný filtr EMC a jsou dodávány v rámu v provedení book. Bezkontaktní spínání podle normy EN81-1+A3 řadí nový měnič frekvence LIFT LM2G na špici v oblasti výtahových přístrojů. Oproti první generaci výtahových měničů Fuji Electric je nová řada LM2G menší a chytřejší. Novou generaci výtahových měničů je možné si prohlédnout ve stánku společnosti Amtek.
 
Obr. 1. Výtahový měnič frekvence Fuji Electric Frenic LM2G (Amtek)
 

ATEsystem, s. r. o.      V 3.16
www.visionx.cz
 

Společnost ATEsystem představí pod svou obchodní značkou VisionX sortiment průmyslových kamer, speciálních objektivů, osvětlovačů a systémů pro strojové vidění. Návštěvníci uvidí expozici nejnovějších kamer, včetně miniaturní kamery Basler dart, určené k vestavbě do strojů, přístrojů, dronů atd. Dále bude vystaven telecentrický objektiv Opto Engineering s proměnným zvětšením, který je vhodný pro přesná měření rozměrů kamerou, nebo dvacetimegapixelová průmyslová kamera JAI řady Spark, disponující možností snímání v režimu s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) a teplotním rozsahem –40 až +70 °C v základním provedení. Kamera je vhodná jak pro použití v průmyslu, tak pro letecké snímkování nebo výzkumné úlohy.
 
Obr. 2. Digitální kamera Basler dart pro vestavbu do strojů (ATEsystem)
 

B+R automatizace, spol. s r. o.           V 3.10
www.br-automation.com

 
Společnost B+R automatizace přichází letos doslova s revolucí v programování PLC. Nová modulární softwarová stavebnice s názvem mapp Technology zkracuje dobu vývoje průměrně o 67 %. Stavebnice usnadňuje vývoj nových programů použitím softwarových modulů. Díky tomu vývojáři nemusí programovat základní komponenty, které se opakují v každé aplikaci, a mohou se plně soustředit na návrh vlastního algoritmu řízení stroje. Softwarové moduly stavebnice jsou včleněny do automatizačního softwaru od B&R. Aplikační programy navržené pomocí mapp Technology jsou velmi přehledné, což vede k úsporám v údržbě. Působivý pokrok v automatizační technice představuje také nový ACOPOS P3. Tento tříosý servozesilovač šetří místo v rozváděči až o 69 %, přitom však vyniká značným výkonem. Vzorkovací čas polohového regulátoru 50 μs z něj činí nejrychlejší servozesilovač s integrovanými bezpečnostními funkcemi na trhu. Mezi další novinky veletrhu bude patřit také Automation PC 2100 – plně vybavené průmyslové PC v mimořádně kompaktním provedení, které může fungovat jako nástroj pro analýzu dat (business intelligence) v systému procesního řízení Aprol od B&R.
 
Obr. 3. Softwarová stavebnice mapp Technology přináší revoluci do programování PLC
 

BALLUFF CZ, s. r. o. V 6.04
www.balluff.cz

 
Kromě tradiční nabídky indukčních, kapacitních, magnetických, optoelektronických snímačů a přístrojů na odměřování polohy najdou návštěvníci ve stánku Balluff také systémová řešení pro připojení snímačů prostřednictvím průmyslových sběrnic s využitím IO-Link. Jednou z představovaných novinek bude optický snímač BLA – Balluff Light Array, který umožňuje identifikovat díly, určovat jejich polohu, porovnávat nebo třídit předměty na základě minimálních rozdílů velikosti nebo výšky. Intuitivně ovládané zařízení se velmi snadno uvádí do provozu. Je tvořeno výkonným laserovým vysílačem a přijímačem a pracuje naprosto samostatně bez jakéhokoliv dalšího příslušenství, jako je ovladač, PC nebo speciální software. Další novinkou je průmyslový systém RFID BIS V, který umožňuje rychlý, podstatně účinnější bezkontaktní přenos dat na různých pracovních frekvencích. Systém RFID BIS V dovoluje kombinovat techniku RFID s modulem master sběrnice IO-Link (verze 1.1) a integrovat až čtyři čtecí a zapisovací hlavy a další snímače nebo aktivní prvky. Návštěvníci jsou zváni do stánku Balluff u příležitosti dvacátého výročí založení společnosti.
 
Obr. 4. Optický snímač BLA – Balluff Light Array, pro identifikaci dílů, určování jejich polohy, porovnání nebo třídění (Balluff)
 

BD Sensors, s. r. o.      V 7.12
www.bdsensors.cz

 
Společnost BD Sensors představí kompletní sortiment přístrojů pro měření tlaku a výšky hladiny kapalin. Jako novinka bude uveden senzor tlaku s keramickou membránou DSK 705 M, který je výsledkem vývojového projektu se státní podporou ministerstva průmyslu a obchodu a spoluúčasti VUT Brno. Senzor DSK 705 M pracuje na principu změny kapacity v důsledku průhybu membrány vlivem tlaku. Jeho keramická membrána je vyrobena z velmi čisté korundové keramiky s podílem 99,95 % Al2O3. Díky jemnozrnné homogenní struktuře membrány byla zlepšena hystereze a opakovatelnost měření. Vyleštěná membrána snižuje ulpívání hustých kapalin a kalů a výrazně zvyšuje chemickou odolnost proti agresivním médiím. Nově vyvinutá technologie umožnila zmenšit tloušťku skleněné pájky mezi membránou a základnou senzoru. Velká tloušťka pájky totiž negativně ovlivňuje stabilitu parametrů senzoru a opakovatelnost ve výrobě. Senzory umožňují měřit nízké tlaky s rozsahy od 0,1 až 6 kPa s přetížitelností 0,2 MPa do 0,1 až 2 kPa s přetížitelností 4,5 MPa. To vše s přesností lepší než 0,1 % a chybou vlivem teploty menší než 0,4 % pro pásmo teploty okolí –20 až. + 80 °C. Senzory lze provozovat za teploty okolí nebo média až 125 °C.
 
Obr. 5. Senzor tlaku DSK 705 M (BD Sensors)
 

Beckhoff Česká republika, s. r. o.       V 4.04
www.beckhoff.com 

 
Společnost Beckhoff představí výběr toho nejlepšího ze svého sortimentu řídicích systémů a pohonů. Beckhoff se tradičně věnuje řídicím systémům na platformě PC a na letošním veletrhu Amper bude prezentovat jejich kompletní nabídku, od nejmenších vestavných (embedded) PC až po nejvýkonnější zařízení vybavená čtyřjádrovým procesorem Intel® Core™ i7. Nepřehlédnutelná bude i kolekce vícedotykových panelových PC, která Beckhoff nabízí až do úhlopříčky 24". Zákazníci si prohlédnou také mechatronický systém XTS, který sklidil nemálo obdivu na veletrhu SPS/IPC/Drives v Norimberku. Jde o mechanickou dráhu kombinovanou s jezdci na principu lineárních motorů. Každý z jezdců je přitom ovládán naprosto nezávisle na ostatních, čímž uživateli vzniká množství nepřeberných možností, jak daný systém využít. Typické použití XTS je v balicích strojích. Neméně zajímavá je i nabídka pohonů Beckhoff. Kromě běžných pohonů jsou k dispozici i speciality, jako je např. One Cable Technology – možnost připojit servomotor s použitím jen jednoho vodiče – nebo tzv. servo-karta EL7211, která umožňuje přímo připojit servomotory do výkonu 250 W bez nutnosti použít ovladač.
 

BHV senzory s. r. o.    V 2.16
www.bhvsenzory.cz

 
Firma BHV senzory je dlouholetým výrobcem a dodavatelem mechanických a elektronických přístrojů pro měření tlaku. Ve svém stánku letos představí tři novinky ze sortimentu nizozemského výrobce Stiko – ty jsou popsány v samostatném článku na str. 65. Další novinkou je snímač rozdílu tlaků typu 984Q z výrobního programu firmy Beck GmbH Druckkontrolltechnik. Snímač navržený pro vzduchotechnická zařízení dovoluje přepínat mezi osmi měřicími rozsahy v rozmezí od –50/+50 do 0/1 000 Pa. Snímač provádí automatickou korekci nulového bodu tak, že v pravidelném intervalu pomocí vestavěného ventilku propojí oba tlakové vstupy a změří aktuální hodnotu offsetu, která slouží ke zpřesnění měření. Tato operace trvá asi sekundu a na výstupu přitom zůstává signál z okamžiku před nulováním. Snímač je vyráběn ve variantách bez displeje a s displejem a má standardní analogový výstup 4 až 20 mA s možností přepnout na 0 až 10 V. Ve stánku BHV budou rovněž k vidění různé druhy tlakových spínačů (Beck, Layher), membránové oddělovače pro měření tlaku a ponorné hydrostatické sondy pro měření hladiny silně znečištěných kapalin (BHV senzory), mechanické tlakoměry a teploměry (SUKU) a přístroje pro kalibraci tlakoměrů (Leitenberger).
 
Obr. 7. Snímač rozdílu tlaků typu pro vzduchotechnická zařízení (BHV senzory)
 

Cognex            V 6.05
www.cognex.com

 
Nové modely kamer pro inspekční úlohy, inovované a výkonné průmyslové systémy pro snímání identifikačních kódů, ale i nejnovější trojdimenzionální systémy představí ve svém stánku společnost Cognex. Kromě osvědčené techniky budou k vidění i nejnovější produkty, které tento přední výrobce nabídne uživatelům v letošním roce. Patří k nim neustále inovovaná řada DataMan 300 a její dále vylepšená verze 302X, určená pro nejnáročnější čtení identifikačního kódu i na těch nejrychlejších linkách. Dále zde bude k vidění DataMan 503 nebo produkty řady DataMan 50/60, které i při malých rozměrech poskytují značný výkon a jsou ideální pro montáž do velmi těsných prostor na výrobních linkách a na strojích. Návštěvníci budou moci zhlédnout také velmi výkonné ruční snímače řad DataMan 8100 a 8500, jež jsou v současné době nejvýkonnějšími snímači čárového kódu na trhu. Představen bude také software Cognex Designer, výkonný řídicí prvek pro strojové vidění VC5, nebo 3D laserové senzory přiblížení a nové modely průmyslových kamer. Další podrobnosti jsou na
www.cognex.com a v českém jazyce na www.industrymedia.eu/cz/.
 
Obr. 8. Ve stánku společnosti Cognex bude možné si prohlédnout osvědčené i nové přístroje pro strojové vidění a snímání identifikačních
kódů
 

D-Ex Instruments, s. r. o.        V 1.24
www.dex.cz

 
V expozici D-Ex Instruments budou představeny novinky firem zastupovaných na českém a slovenském trhu. Firma MTL předvede nový multiplexor s rozhraním HART a galvanické oddělovače nové řady MTL1000. K vidění bude také nový typ ochrany do prostředí s nebezpečím výbuchu – závěr s vnitřním přetlakem Ex p. Ten je určen hlavně pro výkonné motory, generátory, analyzátory nebo celé místnosti. Výrobce signalizace do prostředí s nebezpečím výbuchu, firma MEDC, představí ruční hlásiče, majáky, sirény, reproduktory a též nevýbušné kamery. Návštěvníci se seznámí s novými jiskrově bezpečnými zobrazovači britské firmy BEKA a s novými kalibrátory tlaku Beamex a Fluke Calibration. Vystaven bude systém pro trvalé monitorování teploty, relativní vlhkosti, koncentrace CO2, rozdílů tlaků a dalších veličin finské firmy Vaisala. Tradičně budou prezentovány produkty obou zastupovaných výrobců hmotnostních průtokoměrů: firem Bronkhorst Hi-Tech a M+W Instruments. Výrobce kompresního šroubení, společnost Ham-Let, nabídne rozšířený sortiment hadicových sestav s libovolně kombinovatelnými koncovkami. Další novinkou je kulový kohout řady MBV s jedinečným kompaktním řešením, spojujícím kulový kohout a regulační ventil.
 
Obr. 9. Nabídku přístrojů do náročných podmínek představí na veletrhu Amper společnost D-Ex Instruments
 

Dinel, s. r. o.    V 4.09
www.dinel.cz

 
Tradiční tuzemský výrobce přístrojů pro měření výšky hladiny, průtoku a detekci úniků, firma Dinel, letos představí množství novinek. Zásadní změny doznala řada ultrazvukových hladinoměrů ULM-53: dosavadní řada rozsahů měření 2, 6, 10 a 20 m byla rozšířena o rozsah 1 m. U ostatních rozsahů byly zkráceny mrtvé zóny. Varianta do 10 m má místo příruby závitové procesní připojení G2 ¼", což umožňuje instalovat směrové trychtýře. Nově je možné nastavit snímač pomocí magnetického pera a připojit konektorem M12 nebo kabelovou vývodkou s ochrannou hadicí. Celá řada je dodávána i v limitní verzi ULS-53 s výstupem PNP nebo dvoudrátovým proudovým spínačem 4/20 mA. Přístroje této řady budou k dispozici i v jiskrově bezpečném provedení. Představena bude zcela nová řada snímačů hladiny DLS/DLM-35 s limitními nebo kontinuálními výstupy, s velmi citlivou elektronikou, automatickou volbou rozsahu (DLM) a nastavením za použití magnetického pera. Nový je i odolný a variabilní hladinoměr pro měření nafty v dopravních prostředcích CLM-40. O nové varianty jsou rozšířeny hladinoměry TDR typu GRLM-70. Rozšířen bude výběr měřicích elektrod, přibude komunikace Modbus a verze pro použití v prostředí s hořlavými prachy. Podrobnější informace jsou na straně 28.
 
Obr. 10. Novinky společnosti Dinel
 

Endress+Hauser          V 6.03
www.endress.cz

 
Endress+Hauser bude prezentovat novinky a zajímavá řešení z oblasti měření hladin, průtoku, teploty a dalších služeb. Na prvním modelu jsou zastoupeny téměř všechny principy pro měření hladiny kapalin a sypkých látek. Pro měření rozhraní kapalin bude představen mikrovlnný hladinoměr s vedenými impulzy Levelflex FMP55, který kombinuje dva měřicí principy. Nejvyšší požadavky na bezpečnost při měření přeplnění nádrží v prostředí s nebezpečím výbuchu až do úrovně SIL 3 splňuje systém Liquiphant FailSafe. Model s Coriolisovým průtokoměrem Promass S pro hygienické prostředí představuje unikátní koncept Heartbeat Technology, který je integrován v hardwaru i softwaru průtokoměru, nabízí průběžnou autodiagnostiku, sledování procesních parametrů a ověření funkčnosti průtokoměru bez nutnosti přerušit měření. V loňském roce uvedl Endress+Hauser na trh několik přístrojů pro měření teploty – senzor iTherm StrongSens, odolný proti vibracím a senzor iTherm QuickSens s nejrychlejší odezvou a unikátní vyjímatelnou vložkou teploměru iTherm QuickNeck. Další z modelů představuje kalibrátor průtokoměrů pomocí mobilní kalibrační trati (přesnost kalibrace 0,05 %), který jako navázané etalony používá nejpřesnější hmotnostní průtokoměry Promass a umožňuje kalibrovat průtokoměry přímo u zákazníka.
 
Obr. 11. Coriolisův průtokoměr Promass S s integrovaným konceptem Heartbeat Technology (Endress+Hauser)
 

EPLAN Software & Service     P 4.19
www.eplan.cz

 
Společnost Eplan, přední dodavatel softwaru CAE pro konstrukční a inženýrské práce, na letošním veletrhu Amper představí mezinárodní koncept EPLAN Experience, jehož cílem je zlepšit efektivitu projektování. Efektivnější postupy projektování přinášejí specifické a zřetelné výhody. Umožňují provádět správu strategických inovací ve velmi výkonném informačním prostředí; zkracují dobu potřebnou k uvedení produktu na trh a dovolují optimálně využívat zdroje. To vše vede k lepší mezinárodní konkurenceschopnosti. Firma Eplan zve k návštěvě svého stánku 4.19 v hale P.
 
Obr. 12. Klíčové oblasti konceptu Eplan Experience
 

EUCHNER electric, s. r. o.      V 6.01
www.euchner.cz

 
Firma EUCHNER představí nabídku bezpečnostních spínačů a systémů využívajících moderní bezkontaktní princip unikátně kódovaných transpondérů RFID. Tuto techniku, nahrazující klasické mechanické kódování dané tvarem aktuátoru, lze nalézt nejen v bezpečnostních spínačích, ale i v zámcích a dveřních bezpečnostních systémech. Výhodou je splnění standardu kat. 4/PL e podle ČSN EN ISO 13849-1 a také požadavků na bezpečnostní prvky s vysokou úrovní kódování podle nové ČSN EN ISO 14119. Novinkou je bezpečnostní zámek CTP, který kombinuje princip elektromechanických bezpečnostních zámků se zmíněnými transpondéry RFID, které jsou umístěny v aktuátoru potaženém plastem. Zámky CTP jsou rozměrově zcela kompatibilní s klasickými typy TP a STP, mají stejnou jisticí sílu a krytí a obdobné možnosti odjištění zevnitř chráněného prostoru – přechod k modernějším prvkům je tak velmi snadný. Zámky CTP jsou navíc vybaveny detailní diagnostikou, indikátory LED jsou umístěny na předním krytu zámku. Diagnostické a monitorovací signály je možné přivést i do nadřazeného systému. Expozici doplní systémy elektronických klíčů EKS pro řízení úrovní přístupu a identifikaci osob a kompletní sortiment elektromechanických bezpečnostních dveřních spínačů a zámků.
 
Obr. 13. Bezpečnostní zámek CTP, který kombinuje princip elektromechanických bezpečnostních zámků s unikátně kódovanými
transpondéry RFID (Euchner)
 

Festo, s. r. o.    V 3.08
www.festo.cz

 
Heslem firmy Festo pro letošní veletrh Amper je úspora času a nákladů. Názorným příkladem jsou dodávky hotových manipulátorů založených na dlouholetých zkušenostech firmy Festo v oboru. Pro zákazníky je připravena novinka – softwarový nástroj pro rychlý výběr a návrh manipulátoru na zakázku.
Mohou získat:
  • rychlejší a levnější konstrukci: ihned po konfiguraci manipulátoru podle přání (po internetu) je k dispozici model,
  • snazší nákup a logistiku: manipulátor je jedinou položkou v objednávce, ve skladu i při dopravě – mnoho práce se zjednoduší,
  • rychlejší a spolehlivější výrobu: dodaný a vyzkoušený celek stačí jen namontovat do zařízení,
  • snazší tvorbu dokumentace: součástí dodávky je vždy potřebná dokumentace, kterou lze snadno připojit k ostatním již vytvořeným materiálům,
  • možnost optimalizovat pohony: manipulátory optimálně využívají elektrické i pneumatické pohony jak z hlediska funkce, tak energetické účinnosti,
  • snadné zajištění bezpečnosti: dodávka manipulátoru obsahuje nejen odpovídající bezpečnostní výbavu, ale také nezbytnou dokumentaci.
 
Návštěvníci jsou zváni, aby se podívali na novinky v oboru elektrických pohonů, řízení, zpracování obrazu a dalších souvisejících technologií.
 
Obr. 14. Manipulátor je možné navrhnout pomocí softwarového nástroje firmy Festo
 

FOXON s. r. o.            V 2.04
www.foxon.cz

 
Společnost FOXON se letos poprvé představí na veletrhu Amper. Na ploše 100 m2u hlavního koridoru bude prezentovat své produkty a služby, které od roku 2006 poskytuje výrobním závodům, výrobcům jednoúčelových strojů, systémovým integrátorům a programátorům PLC. Hlavní činností společnosti v oblasti průmyslové automatizace jsou opravy a prodej starších i nových dílů, obchodní zastoupení zahraničních firem, diagnostika průmyslových komunikačních sítí Profibus a Profinet a školení.
 
Návštěvníci si budou moci prohlédnout široký sortiment produktů i s jejich ukázkami v praxi. Vystaveny budou komponenty pro sestavení a diagnostiku sítí Profibus, Profinet a CANbus, průmyslové modemy eWON pro vzdálenou správu řídicích systémů PLC, plně kompatibilní náhrady I/O karet Simatic S7-200/-300 společnosti Softlink, řešení pro sběr dat, jejich archivaci a vyhodnocování pomocí OPC serverů Kepware a nástrojů a mnoho dalších produktů.
 
Součástí stánku je FOXkino, ve kterém budou probíhat přednášky a odborné diskuse přibližující činnost firmy. Program prezentací bude zveřejněn v průběhu března na webových stránkách foxon.cz. Společnost Foxon zve návštěvníky do svého stánku a těší se na jejich návštěvu.
 
Obr. 15. Přenosný analyzátor sítí Profibus firmy Procentec (Foxon)
 

HARTING, s. r. o.       F 3.05
www.harting.cz

 
HARTING představí konektorovou techniku, přepínače a komponenty RFID pro průmysl, automatizaci, dopravu, telekomunikace a zdravotnictví. Zásadními novinkami jsou vysoce odolné kryty Han M-plus, Ex konektory do výbušného prostředí, do teplot až 200 °C, pro počet sepnutí 10 000 cyklů, bezpákové spojení krytů HAN a šroubové vložky do lehkých plastových krytů ECO.
 
Vystavovány budou konektory řady Han-Yellock® 30/60 s bohatou výbavou i Yellock® 10 pro vložky formátu 3 A. Výkonové proudové snímače mají certifikaci pro dopravu stejně jako nové konektory HPR, EasyCon a HC individual. Novou oblast konektorů do DPS představují řady har-flex® a har-flexicon® s roztečí od 1,27 do 5 mm. Pod označením Har-port® je nabízeno servisní rozhraní pro Ethernet a USB. Konektory push-pull nabízejí napájecí, datové a optické vložky v kovových i plastových krytech, novinkou je verze s deseti signálovými kontakty. Mnoho novinek nabízí konektory M12 – korozivzdorné či zasouvací kryty, vložky pro Gb Ethernet, montáž Pre-Link či zákaznickou kabeláž.
 
Firma HARTING na veletrhu nabídne kompletní systém RFID do průmyslu včetně nových tagů na kov odolných proti chemikáliím a teplotě až 210 °C. Představí též 200 nových typů neřízených přepínačů i řízené přepínače nové generace.
 
Obr. 16. Robustní zástrčka RJ45 ve verzi do
 

JUMO Měření a regulace, s. r. o.        V 5.17
www.jumo.cz

 
Na veletrhu bude představen snímač Wtrans E01, který je používán ve spojení s přijímačem Wtrans k vyhodnocování měřených hodnot prostřednictvím digitálních senzorů pro vlhkost, teplotu a CO2. Snímač je vybaven dvěma vstupy s konektorovým připojením M12×1, na které lze připojit senzory v libovolné kombinaci. Druh senzoru je automaticky rozpoznán (plug-and-play). Z měřených hodnot lze odvodit další veličiny (absolutní vlhkost, teplotu rosného bodu). Vyhodnocovat je možné čtyři měřené veličiny, které jsou bezdrátově přenášeny na frekvenci 868,4 MHz do přijímače systému Wtrans (ve vzdálenosti až 300 m), zde se zobrazují a dále jsou k dispozici v digitální nebo analogové podobě. Napájecí napětí poskytuje externí zdroj (DC 18 až 30 V) nebo čtyři interní lithiové baterie (velikost AA). Životnost baterie při doporučeném použití je jeden rok (při továrním nastavení a jednom senzoru). Elektronika snímače s podsvětleným displejem LCD a obslužnými tlačítky je vestavěna do skříňky pro nástěnnou montáž (krytí IP65). Rozsah okolních teplot snímače je –30 až +80 °C. Ke konfiguraci snímače je využíváno rozhraní USB a konfigurační program pro PC nebo obslužná tlačítka.
 

KROHNE CZ, spol. s r. o.      V 3.01
www.krohne.cz

 
Společnost KROHNE CZ, spol. s r. o., na veletrhu Amper 2015 představí snímače teploty a převodníky teploty řady Optitemp, tříkanálový ultrazvukový průtokoměr pro kapaliny Optisonic 3400, hmotnostní průtokoměr Optimass 6400 pro měření kapalin obsahujících bubliny plynu, ultrazvukový průtokoměr pro měření plynů Optisonic 7300 a nový vírový průtokoměr pro páru, kapaliny a plyny Optiswirl 4200, který měří množství tepla předaného horkou vodou nebo párou s možností odečítat množství tepla ve vratném kondenzátu.
 

LARM, a. s.    V 2.01
www.larm.cz

 
Česká firma LARM ve svém stánku představí optoelektronické a magnetické inkrementální a absolutní snímače typu IRC/MIRC a ARC/MARC, měřicí sondy MSL30/50 a lankové snímače LS501 pro měření vzájemné polohy, délek, úhlu natočení a počtu otáček, které se uplatní v průmyslové automatizaci. Kromě toho budou vystaveny následující novinky. Nově Larm nabízí dodávku mechanické části ručních koleček RK51 a RK52 pro osazení vlastním potenciometrem nebo jiným zařízením (obr. 19). Každá pozice je aretována a stupnice může být provedena podle přání zákazníka. Magnetické snímače typu MIRC/MARC jsou nově nabízeny ve variantě s výstupními komutačními signály (pro jedno- nebo vícepólové bezkartáčové elektromotory). K dispozici je také provedení vícepólových komutačních výstupních signálů od dvou do šestnácti pólů.
 
V rámci programu Vycházíme vstříc je společnost Larm jako výrobce schopna nabídnout různé náhrady za dříve vyráběné snímače (vlastní i jiných firem). Je možné nahradit např. snímače pro řízení výtahů nebo dodat snímače v nestandardním provedení, popř. vyvinout nové optoelektronické nebo magnetické snímače podle specifikace zákazníka. Ve výstavním stánku pracovníci firmy seznámí návštěvníky s výrobním sortimentem a poskytnou přehledový katalog.
 

Lenze, s. r. o.   V 3.02
www.lenze.cz

 
Společnost Lenze se představí jako firma specializovaná na pohonnou, automatizační a spojovací techniku. V oblasti automatizačních systémů se zaměřuje na centralizované a decentralizované řízení pohybu a její pracovníci jsou schopni vyřešit celý cyklus vývoje stroje – od nápadu až po poprodejní servis, od řídicí jednotky až po hřídel stroje. Vystavován bude nový, uživatelsky přátelský operátorský panel s vizualizací, který umožňuje dotykové ovládání, což zjednodušuje obsluhu a sledování funkcí stroje. Společnost Lenze dodává široký sortiment pohonů: pohony dopravních zařízení, čerpadel, pojezdů, tvářecích procesů i pohony zdvihů. V jejím sortimentu jsou pohony pro polohování, navíjení, pohony nástrojů a mnoho jiných typů. Do sortimentu patří také pohon pro funkci elektronické vačky, který převádí lineární informace o dráze na křivkové profily pohybu. Jako novinku Lenze představí měnič frekvence I700, určený pro montáž do rozváděče. Měnič navržený pro víceosé mechanismy se uplatní zejména v manipulačních a balicích strojích, ale také v robotech. Je určen pro centrální řízení pohybu ve spojení s řídicími jednotkami C3200 nebo P500 společnosti Lenze.
 
Obr. 20. Měnič frekvence I700 se uplatní v manipulačních a balicích strojích a v robotech (Lenze)
 

Megatron, s. r. o.        V 8.06
www.megatron.cz

 
Společnost Megatron od roku 1992 nabízí přesné jedno- a víceotáčkové potenciometry, magnetické a optické enkodéry (inkrementální čidla), lineární snímače polohy různých principů, joysticky, snímače síly a tlaku, kolektory pro přenos signálů z rotačních strojů, plastové konstrukční díly, duralové profily a průmyslové vestavné a panelové tiskárny.
 
Novinkou firmy Megatron je bezkontaktní lineární snímač polohy řady LHK. Snímač LHK pracuje na principu Hallova jevu a je určen pro případy použití, kde jsou očekávány malé, ale dynamické pohyby v automaticky regulovaných systémech bez ztráty přesnosti z důvodu opotřebení. V porovnání s ostatními bezkontaktními principy má snímač LHK výborný poměr ceny k výkonu. Snímač má aktivní výstup 0,5 až 5 V při napájení 5 V DC, rozlišení 12 bitů a rozsah měření 30 mm. Snímač o rozměrech 19 × 15 mm má dlouhou životnost – minimálně 100 milionů pohybů, a je dodáván s krytím IP65. Pracovníci
firmy Megatron rádi provedou návštěvníky veletrhu Amper 2015 celým výrobním programem společnosti.
 
Obr. 21. Bezkontaktní lineární snímač řady LHK (Megatron)
 

Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o.    V 2.02
www.micro-epsilon.cz

 
Přední světová firma v oblasti senzoriky Micro-Epsilon nabízí již více než 40 let spolehlivá, výkonná a jedinečná řešení zejména pro přesné měření nebo kontrolu. Sortiment výrobků zahrnuje snímače pro měření vzdálenosti a profilu, snímače pro bezkontaktní měření teploty a pro rozpoznávání a měření barev.
 
Společnost Micro-Epsilon ve své expozici na veletrhu Amper 2015 představí novinky z oblasti přesného měření vzdálenosti, bezkontaktního měření teploty a detekce barev. Návštěvníci ve stánku najdou např. aktuální modely laserových triangulačních snímačů řady optoNCDT ILD2300, dále konfokální snímače řady IFS2405 s vysokou citlivostí a řídicí jednotku IFC2451, snímače pracující na bázi vířivých proudů a také kapacitní snímače s novou řídicí jednotkou DT6220. V oblasti infračerveného měření teploty bude možné vyzkoušet novou infračervenou kameru TIM640 s rozlišením 640 × 480 obrazových bodů (pixel) a novinku v sortimentu pyrometrů, model CTVideo s křížovým zaměřováním a videomodulem pro snadnější zaměřování na horkých materiálech.
 
Obr. 22. Nová infračervená kamera TIM640 s rozlišením 640 × 480 bodů (Micro-Epsilon)
 

Microsys, spol. s r. o. V1.14
www.promotic.eu

 
Microsys, spol. s r. o., představí novinky ve svém systému SCADA/HMI PROMOTIC. Mimo standardní funkce, běžné pro software typu SCADA, systém disponuje také integrovaným webovým serverem, který umožňuje automaticky zpřístupnit obrazy všem zařízením s webovým prohlížečem (v chytrém telefonu, tabletu atd.), a to nezávisle na platformě (Android, iOS atd.). Promotic dále umožňuje napojení na databázové systémy – od jednoduchých souborových databází (např. Access) přes databáze klient-server (např. MS SQL, MySQL, Firebird) až po podnikové informační a datové systémy (např. SAP, PI). Kromě zabudovaných ovladačů pro komunikaci s různými PLC (S7, Modbus atd.) poskytuje také podporu standardních rozhraní OPC, DDE, ActiveX, XML atd.
 
Systém Promotic lze provozovat jako freeware, tedy zcela bezplatně při zachování vysoké míry funkčnosti a bez časového omezení. V tomto režimu je možné používat všechny komunikačních ovladače a standardní rozhraní, jediným omezením je velikost aplikace do 30 proměnných. Zájemci o systém Promotic jsou srdečně zváni k návštěvě stánku Microsys. Informace o systému Promotic včetně dokumentace a instalačního balíčku zdarma ke stažení jsou dostupné na www.promotic.eu.
 
Obr. 23. Monitorování a řízení silové transformovny, Pylos, Řecko (Microsys)
 

Murrelektronik CZ, spol. s r. o.          V 5.10
www.murrelektronik.cz

 
Jak uniknout z labyrintu instalací? To je motto společnosti Murrelektronik na veletrhu Amper. Dobrý instalační koncept spojuje všechny I/O body v jednom zařízení nebo jednom stroji ekonomickým způsobem s řídicím systémem. Odpovědní pracovníci ve strojírenských podnicích se často pro vhodný instalační koncept rozhodují podle velmi odlišných kritérií. Pro některé je hlavní cena, pro jiné je to snadná rozšiřitelnost stroje v průběhu budoucích let. Další věnují velkou pozornost diagnostickým funkcím. Náklady na materiál, časová náročnost a dostupnost jsou tak v různých společnostech ceněny velmi odlišně. Na základě zkušeností firmy a jejích zákazníků vyvinula společnost Murrektronik různé koncepty, které tyto koncepce sledují.
 
Při stavbě stroje nebo linky odborníci uvažují nad několika různými variantami, přičemž každá má své nesporné výhody. Proto Murrelektronik nenabízí jen jedno řešení, ale hned dvě nebo tři alternativy, což dává zákazníkovi možnost rozhodnout se pro tu nejvýhodnější. Pak již nenastane rozhodování typu: „Máme změnit koncept, nebo zůstat u stávajícího?“. Místo toho zazní otázka: „Který z těchto konceptů se nám zamlouvá nejvíc?“. Murrelektronik zve do svého stánku zákazníky, kteří se chtějí podělit o zkušenosti.
 
Obr. 24. Na různé koncepty elektroinstalace na strojích se zaměří expozice společnosti Murrelektronik na veletrhu Amper 2015
 

OMRON Electronics, spol. s r. o.        V 2.08
www.industrial.omron.cz

 
Společnost Omron srdečně zve do svého stánku, ve kterém představí novou bezpečnostní jednotku NX-Safety Stand-alone, efektivní, modulární a snadno spustitelný bezpečnostní systém, který může být díky své rozšiřitelnosti jednoduše přizpůsoben požadavkům širokého spektra bezpečnostních systémů. Rozšiřitelná konstrukce nabízí velmi přizpůsobitelné řešení od kompaktních systémů s několika vstupy a výstupy až po velmi rozsáhlé řídicí systémy vyžadující až 256 I/O bodů. V expozici nemůže chybět ani robot Delta integrovaný do platformy Sysmac. Toto řešení může dosáhnout až 200 cyklů za minutu a lze je synchronizovat s mnoha dopravníky a provádět operace podávání.
 
Mezi další novinky patří i řada kompaktních bezpečnostních reléových jednotek G9SR, které lze použít samostatně i jako součást systému s rozšiřitelnými vstupy a výstupy. Nelze zapomenout na senzory pro detekci průhledných předmětů E3S-DB, které jsou určeny pro nejspolehlivější detekování průhledných předmětů v potravinářském průmyslu.
 
Obr. 25. Senzor pro detekci průhledných předmětů E3S-DB (Omron)
 

Pantek (CS) s. r. o.      V 3.03
www.pantek.cz

 
Pantek (CS) s. r. o. představí zejména softwarové novinky značek Wonderware (součást Schneider Electric) a Versiondog od firmy Auvesy, které zastupuje na českém a slovenském trhu. Nabídka Wonderware byla rozšířena o nový vizualizační software InTouch Machine Edition pro vytváření aplikací HMI (Human-Machine Interface) menší velikosti, jenž je určen pro provoz na cenově dostupných zařízeních s Windows Embedded. Wonderware System Platform 2014 R2 je nejnovější verze moderní softwarové platformy pro průmyslové aplikace typu SCADA, HMI, historizace, MES, OEE aj. Významně inovován byl i vizualizační software Wonderware InTouch 2014 R2, který si nadále zachovává svou legendární uživatelskou přátelskost a ojedinělou vzestupnou kompatibilitu.
 
Versiondog je unikátní software pro správu, kontrolu a zálohování verzí – zejména programů pro PLC a průmyslové roboty. Rozhodující vlastností jsou automatické průběžné kontroly skutečně provozovaných programů ve výrobních zařízeních. Jsou tak odhaleny neoprávněné nebo chybné změny programového kódu, což vede k odstranění zmetkovitosti a finančních ztrát.
 

Papouch, s. r. o.          V 2.05
www.papouch.com

 
Papouchh, s. r. o., na veletrhu Amper 2015 představí četné novinky a návštěvníci budou mít příležitost promluvit si o nich přímo s jejich tvůrci. Největší zajímavostí budou nové měřicí a monitorovací moduly řady Papago komunikující prostřednictvím Ethernetu, které se vyznačují napájením PoE a zálohovanou pamětí.
 
V expozici bude představena široká nabídka převodníků rozhraní a protokolů Ethernet, USB, RS-232, RS-485/422, WiFi,M-Bus, Modbus a SNMP, proudová smyčka a Wiegand. Novinkou je obousměrný převodník mezi protokoly Wiegand a Ethernet. Část expozice bude věnována doplňkům pro PLC, vystaven zde bude např. multiplexor určený pro rozšíření počtu analogových vstupů PLC nebo modul pro připojení teploměrů. Papouch, s. r. o., je výhradním distributorem produktů společností B & B Electronics, Datcon a PiiGAB pro Českou republiku. Z produkce firmy Datcon budou představeny analogové převodníky a oddělovače pro zpracování analogového signálu.
 
Kdo si chce promluvit s odborníky, kteří navrhují produkty, najde na www.papouch.com, kdy je může potkat ve stánku v Brně. Návštěvníci jsou zváni do stánku V 2.05 společnosti Papouch, kde uvidí opravdu hodně zajímavostí.
 
Obr. 27. Nová řada měřicích modulů PAPAGO (Papouch)
 

SICK, spol. s r. o. V 3.06
www.sick.cz

 
Ve stánku firmy SICK čeká návštěvníky především dobrá nálada, osvěžující občerstvení a příjemná společnost. Firma Sick kromě jiného představí mnoho nových produktů ve všech oblastech působnosti od jednoduchých optoelektronických snímačů přes bezpečnostní prvky, identifikační systémy, snímače polohy, komplexní kamerové systémy až po tzv. fluidní senzoriku. Uvnitř akvária bez ryb návštěvníci uvidí v akci řízené radary z rodiny LFP, limitní vibrační a ultrazvukové snímače, tlakové spínače a další úchvatné kousky. Odborníci firmy Sick přítomní ve stánku budou otevřeni odborným diskusím o počasí, sportu i konkrétních průmyslových aplikacích.
 

SIDAT, spol. s r. o.     V 6.08
www.sidat.cz

 
Česká inženýrská firma SIDAT představí široké spektrum komponent a služeb pro komplexní automatizaci a výrobní informatiku a nový program Customer Care. V expozici zaměřené na automatizaci budou zákazníci seznámeni s užitím a výhodami inovovaných produktů firem Siemens, Emerson Process Management a ProLeit, které firma využívá ve svých automatizačních projektech na bázi PLC, HMI/SCADA a DCS. V části zaměřené na informatiku bude představena další verze vlastní modulární stavebnice SIDAS® pro řešení úloh minimalizace výrobních nákladů, zejména platformy a produkty pomáhající optimálně využívat výrobní zařízení (OEE) a sledovat spotřebu energií (IEM) ve výrobních závodech. Budou též prezentovány příklady řešení úspor energie ve vybraných tuzemských podnicích.
 
Návštěvníci se seznámí také s programem Customer Care, zaměřeným na dodávky automatizačního a počítačového hardwaru, prvků a systémů elektro a polní instrumentace, na činnost internetového obchodu s těmito komponentami ve struktuře profesionálního servisu 24/7 a na kurzy a školení vlastního Školicího střediska SIDAT.
 
Obr. 29. Sledování spotřeby energií IEM – příklad grafického výstupu v tabletové verzi (Sidat)
 

Siemens, s. r. o.           P 4.01
www.siemens.cz

 
Na 23. ročníku veletrhu Amper v Brně se setká realita s virtuálním světem. Společnost Siemens zde představí moderní softwarový nástroj Comos Walkinside. Díky přídavnému headsetu se budou moci návštěvníci vydat na prohlídku virtuální továrny, která dosud nebyla postavena a zatím existuje pouze v projektové dokumentaci. Jako zástupci reálného světa se objeví pila na dělení kovů TAC 75 od společnosti Bomar a přípojnicový systém Sivacon 8PS – typ LI, který bude mít na českém veletrhu premiéru. Představena bude celá řada novinek z oblasti průmyslové komunikace a identifikace, automatizačních systémů, standartních motorů, pohonů velkých výkonů, nízkonapěťové spínací techniky, řídicích systémů i pohonů pro výrobní stroje. Pro nadšence průmyslové instrumentace bude připraven na venkovní ploše u vstupu č. 9, pavilonu P, prostorný předváděcí vůz PI Truck, kde si budou moci prohlédnout i rozsáhlé portfolio procesní přístrojové techniky a analyzátorů plynů.
 
Obr. 30. Společnost Siemens nabízí kompletní řešení pro obor pivovarnictví
 

Schmachtl CZ, s. r. o. P 4.04
www.schmachtl.cz

 
Společnost Schmachtl CZ vznikla v roce 1992 a stala se významnou firmou v oblasti elektrotechniky, elektroniky a strojírenství. Zastupuje mnoho významných zahraničních firem, a proto je její nabídka výrobků a služeb komplexní. Na veletrhu Amper představí jak již známé výrobky, tak hlavně novinky. Mezi novinky z oblasti automatizace patří bezpečnostní laserový skener s úhlem skenování 270° od firmy Leuze electronic či nová řada panelových řídicích jednotek OPLC Samba od firmy Unitronics, která ulehčí práci programátorům průmyslových aplikací. Chybět nebudou ani světelné zdroje LED, pásky, svítidla a reflektory značky McLED, bezpečnostní oplocení od firmy Satech, koncové spínače od firmy Pizzato, nové řadové svorky od firmy Wieland, rozvodné bloky od firmy Erico, průmyslové zásuvky od firmy PCE, kabelové kanály od firmy Iboco a vodicí řetězy a popisovací plotr od firmy Murrplastik. K vidění bude mnoho různých elektromotorů od firmy Dunkermotoren, podlahové sloupky od firmy Simon či podlahové krabice PUK. Návštěvníci si také vyzkouší průmyslová rádiová ovládání od firmy Jay a mnoho dalších výrobků.
 
Obr. 31. Bezpečnostní laserový skener RSL 400 (Schmachtl)
 

TECO, a. s.      V 7.10
www.tecomat.cz

 
Firma Teco představí nové moduly GT-175x systému Tecomat Foxtrot pro víceosé řízení polohy pro obráběcí stroje. Jednotlivé osy mohou pracovat buď jako zcela nezávislé, anebo ve vzájemné vazbě s různými typy interpolací. Dále firma Teco uvedla na trh vestavnou verzi systému Foxtrot určenou pro výrobce tepelných zařízení typu tepelné čerpadlo, automatický kotel na pevná paliva, vzduchotechnické jednotky s rekuperací, kogenerační jednotka apod. Nový Foxtrot CP-1970 je otevřený modul bez krytování určený k vestavbě a je připraven k modifikacím kombinace vstupů a výstupů pro konkrétního výrobce. Novinkou je také malý 4" barevný grafický dotykový displej ve verzích ID-31 (k instalaci na stěnu) a ID-32 (do rozváděče). Nabídka tlačítek kompatibilních se sběrnicí CIB Common Instalation Bus® byla rozšířena o kompletní řady tuzemských výrobců vypínačů a zásuvek. Softwarovou novinkou je knihovna CanvasLib v prostředí Mosaic, která umožňuje dynamické vykreslování grafů nebo začlenění nových ovládacích prvků do webové stránky Foxtrot. Bude představena také služba TecoRoute pro vzdálený přístup k systémům Tecomat i bez pevné veřejné IP adresy nejen pro účely monitorování, ale i pro programování systému.
 
Obr. 32. Moduly GT-715x systému Tecomat Foxtrot pro víceosé řízení polohy pro obráběcí stroje (Teco)
 

Tecon s. r. o.   V 6.09
www.tecon.cz

 
Firma Tecon tradičně vystavuje na veletrhu Amper v hale V, ve stánku V6.09, kde představí programovatelné automaty firmy Koyo, grafické operátorské panely Weintek, ethernetové přepínače a průmyslová PC. V segmentu komunikačních zařízení bude předveden zcela zásadně rozšířený sortiment firmy ORing. Z nabídky společnosti Crevis budou na veletrhu prezentovány moduly vzdálených I/O komunikující na sítích Profibus, Profinet, Ethernet/IP, CanOpen, CC-Link, DeviceNet a Modbus RTU/TCP. Nově bude uveden na trh komunikační modul pro sběrnici Modbus TCP se dvěma ethernetovými rozhraními. Návštěvníci se budou moci seznámit s novým přírůstkem do skupiny panelů Weintek, typem MT8090XE. Tento panel je velmi výkonný a propracovaný při zachování velmi výhodné ceny. Firma Tecon představí také vizualizační servery firmy Weintek, které umožňují zobrazit technologii na několika cílových platformách – na panelu firmy Weintek, na počítači s operačním systémem Windows a na zařízeních vybavených operačními systémy Android a iOS.
 

Top Instruments          V 1.07
www.topinstruments.cz

 
Stlačený vzduch je tou nejdražší formou energie ve výrobních závodech, a tak jeho komplexní sledování šetří peníze a zvyšuje efektivitu provozu. Průtokoměry rakouské firmy E+E Elektronik pracují na principu termodynamického snímání hmotnostního průtoku. Dokážou měřit normovaný objemový průtok, hmotnostní průtok, rychlost proudění a teplotu, a to v potrubí se stlačeným vzduchem o průměru až do DN700. Jsou vybaveny vstupem pro snímač tlaku pro případy, kdy tlak v potrubí výrazně kolísá, a mohou mít spínací výstup s nastavením prahu a hystereze či pulzní výstup s integrovaným počítadlem pro měření spotřeby. Měřenými médii mohou být i stlačený dusík, kyslík, helium, CO2 a další nekorozivní, nehořlavé plyny. Průtokoměry lze snadno montovat i demontovat díky unikátnímu způsobu procesního připojení přes kulový ventil. Průtokoměry E+E jsou továrně kalibrovány ve specializované laboratoři ÖKD, čímž je nejen zaručena, ale i oficiálně dokladována jejich vynikající přesnost. Průtokoměry a navíc i celý sortiment firem E+E Elektronik a Huba Control dováží na náš trh firma TOP Instruments.
 
Obr. 34. Průtokoměry firmy E+E Elektronik se uplatňují při snímání průtoku stlačeného vzduchu (Top Instruments)
 

Turck, s. r. o.   V 2.06
www.turck.cz

 
Společnost Turck si dovoluje pozvat k návštěvě stánku č. 2.06 v pavilonu V. Zde bude prezentována standardní nabídka produktů průmyslové automatizace, např.: komponenty procesní automatizace, komunikace IO-Link a technika RFID značky BL ident RFID. K vidění bude nabídka snímací techniky: indukční, magnetické a ultrazvukové senzory, inteligentní snímače tlaku, teploty a lineární senzory. Dále budou zastoupeny produkty americké společnosti Banner Engineering Corp., a to např. bezpečnostní systémy ochrany osob, optické senzory a systémy pick-to-light. Jako novinky budou představeny bezdrátové parkovací systémy, kompaktní I/O moduly, prvky funkční bezpečnosti, indikátory LED, laserové senzory a mnoho dalších. Ve stánku návštěvníci naleznou spoustu dalších produktů, příkladů použití a interaktivních prezentací i kulinářských specialit.
 
Obr. 35. Kompaktní digitální I/O modul TBEN-S pro Ethernet se čtyřmi analogovými vstupy nebo výstupy (Turck)
 

Weidmüller, s. r. o. P 4.15
www.weidmueller.cz

 
Centrálním bodem expozice firmy Weidmüller bude I/O systém u-remote, který byl za své inovativní vlastnosti minulý rok oceněn cenou Zlatý Amper 2014. Stále jde o zajímavou novinku, jejíž možnosti využití jsou neustále rozšiřovány uváděním nových modulů na trh. Nově je vstupně-výstupní systém u-remote doplněn bezpečnostními moduly SIL 3 (podle IEC 62061), které nahrazují běžná bezpečnostní relé.
 
Systém u-remote je založen na inteligentní architektuře, která vede k značné efektivitě, a to ve fázi plánování i v době vlastního provozu. Své příznivce si systém získává rovněž značnou flexibilitou a jednoduchou manipulací. Systém je chytrou odpovědí na rostoucí požadavky na průmyslovou automatizaci a konstrukci strojních zařízení.
 
Weidmüller bude dále prezentovat širokou nabídku produktů, která sahá od propojovacích prvků a průmyslových konektorů až po elektronické prvky pro nejnáročnější úlohy v procesní automatizaci směřující k vizi Industrie 4.0. Jako naprosté novinky Weidmüller představí spínané zdroje PROmax, servisní rozhraní FrontCom® Vario, inteligentní systém pro sledování spotřeby energie Power Monitor a elektrohydraulické profesionální nářadí.
 
Obr. 36. Systém I/O typu u-remote (Weidmüller)
(ed)