Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Amper 2009

ABB s. r. o.     2B5

Společnost ABB, vedoucí dodavatel řídicích systémů kategorie DCS, prvků a řešení pro automatizaci procesní výroby, provozního přístrojového vybavení a pohonů, ve svém tradičním stánku v části věnované automatizaci procesní výroby zve návštěvníky na premiérové seznámení s několika produkty.
 
V oblasti signálových vstupně-výstupních modulů se návštěvníci mohou těšit na nové S800, určené do prostředí s nebezpečím výbuchu, a úsporné S800L s montážní výškou 59 mm.
 
Procesorové jednotky AC 800M budou k vidění jako součást systému DCS 800xA, a to včetně integrovaných bezpečnostních funkcí, ale i v kompaktní verzi PLC.
 
A především se představí nové přírůstky do úspěšné rodiny Freelance: procesorová jednotka AC700F (obr. 1) a signálové moduly řady S700. Právem se mohou pyšnit jménem mikro-DCS, pokud jde o rozměry, ale co se týče rozsahu funkcí, mají veškeré vlastnosti, pro které je Freelance celosvětově oblíbenou platformou.
 

Aura a. s.     3A5

Aura a. s. patří k předním výrobcům technické diagnostiky, řídicích systémů technologií a informačních systémů. K hlavním položkám nabízeného sortimentu patří snímače vibrací, ruční vibrometry, monitory provozu a MMPS (modulární systémy monitorování fyzikálních veličin).
 
Společnost zajišťuje jak kusové dodávky zařízení, tak i komplexní dodávky projektových řešení „na klíč“ podle individuálních požadavků zákazníka.
 
K hlavním oblastem činnosti patří dodávky pro letectví, energetiku, petrochemický a chemický průmysl, oblast těžby a zpracování nerostů, opravárenství a automobilový průmysl.
 
Na veletrhu Amper 2009 se společnost představí již pojedenácté, a proto připravila pro své zákazníky soutěž. Každý návštěvník stánku bude mít možnost vyplnit v průběhu veletrhu jednoduchý dotazník a získat jednu z jedenácti hodnotných cen.
 
Aura a. s. klade důraz na neustálou inovaci a vývoj svých produktů. V letošním roce společnost představí na veletrhu např. vibrační spínač ASV 7 s nastavitelnou úrovní spínání (obr. 2) nebo novou generaci ručních měřicích přístrojů.
 

AutoCont Control Systems spol. s r. o.    3B8

Firma AutoCont Control Systems působí na českém trhu jako distributor produktů firem Mitsubishi Electric, Siebert, Horner, Knürr a Avocent. Jde o společnosti, které jsou známy velkou kvalitou a spolehlivostí svých produktů. V nabídce firmy AutoCont Control Systems tedy zákazníci naleznou kompletní sortiment produktů pro průmyslovou automatizaci: programovatelné automaty, operátorské panely, měniče frekvence, servopohony, systémy CNC, roboty, velkoplošné displeje, ale také rozváděče a nábytek pro řídicí a datová centra. Blíže viz článek na str. 23.
 
Na obr. 3 je jeden příklad letošních novinek: operátorské panely GOT1000 (Mitsubishi Electric). V současné době jsou k dispozici panely s úhlopříčkou 8,4" až 15" s možností komunikovat po síti a dále i modely se sériovou komunikací opatřené displejem s úhlopříčkou 5,7". Podle potřeby si může uživatel zvolit různé verze displejů, od černobílých po displeje s velkým rozlišením a 65 536 barvami, které umožňují zobrazovat i složitou grafiku. Panely mají rozhraní USB a čtečku karet Compact Flash. Použité kódování Unicode usnadňuje tvorbu různých jazykových mutací zobrazení.
 

B+R automatizace, spol. s r. o.     3C8

Mezi tradiční vystavovatele patří také firma B+R automatizace, spol. s r. o., přední dodavatel špičkové automatizační techniky značky B&R. Prezentovány budou různé varianty ovládacích panelů a průmyslových PC, volně programovatelné řídicí systémy, jednotky decentralizovaných v/v, digitální servopohony a krokové motory. Pozornost bude věnována také průmyslovým sběrnicím, zejména sběrnici Ethernet Powerlink, která se díky svým vlastnostem stala uznávaným mezinárodním standardem.
 
Žhavou novinkou bude řada měničů frekvence B&R AcoposInverter (obr. 4), které jsou stejně jako všechny ostatní produkty B&R plně integrovány do jednotného vývojového prostředí – B&R Automation Studio. K vidění budou rovněž nové moduly velmi úspěšných systémů X20 a X67, jež představují v současné době nejmodernější nástroj v oblasti řízení a decentralizace v/v na trhu. Zajímavým produktem je nová řada průmyslových počítačů APC 810 s procesory Core2 Duo.
Návštěvníci expozice B&R budou mít příležitost zhlédnout unikátní sférický robot Galileo Spher, který neustále budí značnou pozornost odborníků i laické veřejnosti.
 

Balluff CZ s. r. o.     3A12

Ve stánku společnosti Balluff se návštěvníci budou moci seznámit nejen s novinkami, o nichž se píše v článku na str. 28, ale i s celým sortimentem firmy. Ten zahrnuje mj. indukční snímače GlobalProx s výhodnou cenou, prověřené spolehlivou činností snad ve všech průmyslových oborech; snímače Super- Shorties – indukční snímače, které se vyznačují neobyčejně malou hmotností a kompaktním provedením, umožňujícím jednoduchou a rychlou montáž; a nakonec nejrobustnější indukční snímače, snímače SteelFace (obr. 5) v celokovovém korozivzdorném pouzdru.
 
Z oblasti identifikace jsou stále oblíbenější produkty systému RFID FerroIdent. Datové nosiče této řady lze namontovat přímo na kov a jsou odolné proti prachu, vodě i oleji.
 
K maximální kvalitě a zvýšení produktivity přispívají snímače obrazu z řady VisionSensor. Nakonfigurují se ve třech jednoduchých krocích a potom 100% automaticky kontrolují každý díl, přičemž v jednom cyklu ověří až šestnáct nastavených vlastností.
 
Ve stánku firmy Balluff budou návštěvníkům k dispozici kompetentní odborníci, kteří zájemcům představí vystavené produkty a poradí při jejich výběru.
 

BD SENSORS s. r. o.     3A18

Společnost BD Sensors předvede na veletrhu Amper 2009 přístroje pro měření tlaku a výšky hladiny kapalin. Sortiment je letos rozšířen o novou řadu snímačů tlaku pro nejrůznější průmyslové úlohy.
 
Snímače typu 26.600 G (obr. 6) jsou určeny k měření tlaku kapalin a plynů s přesností 0,25 %. Jsou osazeny senzorem s keramickou oddělovací membránou s rozsahy tlaku od 100 kPa do 40 MPa.
 
Cenově výhodnou alternativou jsou snímače typu 30.600 G. Mají podobnou konstrukci, ale přesnost je 0,5 % pro rozsahy od 160 kPa do 25 MPa.
 
Pro měření tlaku v hydraulických systémech a chladicích okruzích je určen snímač typu 17.600 G. Je osazen senzorem s oddělovací membránou z korozivzdorné oceli s velkou odolností proti tlakovým rázům. Senzor je k tlakové přípojce přivařen, takže materiálem ve styku s médiem je pouze korozivzdorná ocel. Přesnost snímače je 0,25 % pro rozsahy tlaku od 600 kPa do 60 MPa.
 
Společným jmenovatelem uvedených typů je kompaktní konstrukce a digitální zpracování signálu senzoru, což zaručuje velmi dobrou linearitu a teplotní stabilitu výstupního signálu. Toto uspořádání zároveň umožnilo výraznou automatizaci výroby, a tím i redukci ceny při zachování velmi dobrých parametrů snímačů.
 

BHV senzory s. r. o.     8A5

Společnost BHV senzory, vystavuje letos na veletrhu Amper společně s firmami MM Group z Ostravy a Meret z Bratislavy. Vedle tradičního sortimentu z oblasti měření tlaku ve stánku BHV senzory návštěvníci najdou nový převodník tlaku PM111 D, který je určen k měření rozdílu tlaků na základě porovnání signálu dvou nezávisle pracujících čidel (o tomto výrobku je pojednáno v samostatném článku na str. 42).
 
Rodina ultrazvukových snímačů hladiny od izraelského výrobce SolidAT se rozšířila o radarový hladinoměr GuideScan. Přístroj pracuje na principu TDR – jde tedy o radar s vedenou vlnou; maximální rozsah měření je 2,5 m (obr. 7).
 
Další novinkou je kompletní sortiment manometrových kohoutů, ventilů a ventilových souprav pro diferenční snímače tlaku v provedení z korozivzdorné oceli od firmy Waaree.
 

Cressto s. r. o.     3A3

Na veletrhu Amper je firma Cressto s. r. o. (www.cressto.cz) již dlouholetým vystavovatelem. Svůj tradiční sortiment výrobků pro elektronické měření tlaku firma mimo jiné rozšiřuje podle požadavků zákazníků o nové varianty dosavadních typových řad. Příkladem mohou být snímače modifikované řady Z pro měření tlaku medicinálních plynů, které se používají v systémech moderního řízení a distribuce ve zdravotnických zařízeních.
 
Mnohým uživatelům jsou známy výrobky v provedení pro důlní provozy v kategorii M. Nyní je nabídka doplněna také o snímače a bateriová měřidla tlaku v nevýbušném provedení pro kategorii G s certifikátem ATEX, které jsou vhodné zejména pro měření v plynárenství.
 
V současné době nabízí firma Cressto také přístroje a související služby pro provozní měření netěsností na principu změny tlaku. Většina úloh je řešena dodávkou standardních přístrojů německé firmy Ceta, kterou firma zastupuje na českém a slovenském trhu. Ostatní jsou podle požadavků zadavatele řešeny na zakázku, a to jak návrhem a výrobou hardwaru, tak tvorbou příslušného softwaru (obr. 8).
 

DYGER, s. r. o.     8A28

Firma Dyger, s. r. o. (www.dyger.cz), představí řídicí systémy Beckhoff, založené na otevřené platformě PC. Díky velkému výpočetnímu výkonu dnešních procesorů je možné provozovat úlohy PLC, NC a CNC společně s HMI na jednom počítači (obr. 9). Tato kombinace velmi usnadňuje konečný vývoj aplikačního softwaru a zjednodušuje celkovou údržbu systému.
 
Distribuované jednotky vstupů a výstupů mají možnost zpracovat téměř libovolný typ signálu. Spolu se servopohony pro řízení os jsou propojeny s procesorovou jednotkou pomocí ethernetového komunikačního systému EtherCAT. Celý systém se přizpůsobuje požadavkům zákazníka a dokáže růst s jeho potřebami, od malých úloh s jednoduchým PLC až po časově kritické rozsáhlé řízení desítek os. Pro vývoj aplikací je určeno jednotné vývojové prostředí TwinCAT.
 
Na konci roku 2008 byla představena novinka: průmyslové PC C6915 s procesorem Intel Atom 1,6 GHz. Tento procesor má spotřebu jen 2,5 W, k jeho chlazení tedy stačí minimální plocha pasivního chladiče procesorové jednotky. Další novinkou jsou bezpečnostní svorky TwinSAFE pro sběrnici EtherCAT. Řešení vyhovuje úrovni bezpečnosti SIL3 podle normy IEC 61508.
 

ELVAC IPC s. r. o.      3C5

Společnost Elvac IPC představí na veletrhu Amper, kromě jiných produktů z oblasti průmyslové výpočetní, automatizační a komunikační techniky, kompaktní řídicí jednotku RTU7.4 (obr. 10), která je primárně určena pro oblast energetiky a jsou v ní integrovány všechny nezbytné funkce pro monitorování, měření a ovládání. Díky otevřenosti komunikace jednotky se systémy dalších výrobců a množství variant fyzického komunikačního rozhraní, od sériové linky, přes průmyslový Ethernet až po GSM/GPRS, z nich lze velmi snadno postavit rozsáhlý řídicí systém. Typickými příklady použití jsou řízení distribučních transformoven vn (DTS), dálkové ovládání spínacích prvků (úsečníkový vypínač nebo recloser) v síti vn, včetně měření a vyhodnocení poruch, komunikační rozhraní pro monitory elektrické energie, monitorování a dálkové ovládání větrných a fotovoltaických elektráren, měření odběru elektrické energie apod. Pro to, aby jednotka mohla plnit všechny popsané funkce, je vybavena multifunkčním softwarem a optimálním počtem binárních vstupů, výstupů, prostředků pro měření, komunikaci a signalizaci. Jednotky se synchronizují buď z nadřazeného systému, nebo pomocí modulu pro příjem jednotného času ze signálu GPS.
 

Endress+Hauser Czech s. r. o.     3B16

Na veletrhu Amper se poprvé představí společnost Endress+Hauser Czech s. r. o., dodavatel průmyslové měřicí a automatizační techniky. Předvede zejména měřicí techniku z prodejního segmentu E-direct, který obsahuje snadno použitelné a na obsluhu nenáročné přístroje pro různé měřicí úlohy a vychází ze špičkových řad provozních snímačů Endress+Hauser.
 
Jako novinka bude představen zobrazovač RIA45 (obr. 11) s barevným displejem LCD, možností linearizace, ukládání dat a s dalšími funkcemi. Dále budou vystaveny např. snímače tlaku Cerabar T pro běžné úlohy, ale i v provedení pro podmínky potravinářských a farmaceutických provozů, limitní spínače hladiny kapalin Liquiphant T a jednoduchá dvoutyčová kapacitní sonda Liquicap T, jež umožňuje levně měřit polohu hladiny i v malých plastových nádržích. Snímače tlaku a hladiny doplňuje řada kompaktních teploměrů Easytemp s rychlou odezvou, převodníky do hlavice teploměrů řady iTemp, tlakové spínače Ceraphant T, teplotní spínače Thermophant T a tzv. systémové komponenty, což jsou napájecí zdroje a oddělovací bariéry, zobrazovače, přepěťové ochrany a jednoduché a cenově dostupné záznamníky dat Ecograph T pro až šest analogových a tři binární signály.
 

Euchner     8A34

Německá firma Euchner, která patří mezi přední výrobce elektronických a elektromagnetických prvků pro zajištění bezpečnosti strojních zařízení, představí letos na veletrhu Amper v Praze novinky pro letošní rok. Kromě výrobků z oblasti bezpečnosti budou k vidění i neméně důležité komponenty pro automatizaci a rozhraní mezi člověkem a strojem.
 
Největší novinkou letošního roku je unikátní modulární dveřní zámek Euchner MGB (Multifunctional Gate Box; obr. 12), který je určen pro ochranu bezpečnostních dveří na strojích a výrobních linkách. Zámek MGB nahrazuje klasické řešení tvořené dveřním zámkem, petlicí, dodatečným dveřním spínačem a rozvodnicí s tlačítky a signálkami – vše potřebné je integrováno přímo v MGB.
 
Systém MGB kombinuje výhody mechanických i bezkontaktních spínačů – mechanické zamykání s blokovací silou 2 000 N a metodu RFID pro schopnost okamžitě rozpoznat ztrátu bezpečnostní funkce. Tomu odpovídá i nejvyšší možná úroveň bezpečnosti: PL e podle EN ISO 13849-1 nebo SIL3 podle EN 62061 plní již základní verze systému.
 

Iconics Europe B. V. – o. z.     8A23

Americká softwarová společnost Iconics se svým evropským centrem v ČR bude i letos prezentovat efektivní softwarové nástroje (obr. 13), které si vysloužily ocenění Zlatý Amper. Tento přední výrobce vizualizačních produktů pro výrobní a podnikovou sféru nabízí zejména univerzálnost a otevřenost, která je podmínkou uplatnění ve všech průmyslových odvětvích.
 
Systém SCADA Genesis32 byl navržen pro jednoduchou a spolehlivou integraci informací z různých datových zdrojů a jejich vizualizaci. Nezáleží na tom, zda data přicházejí z provozu přes OPC servery, protokolem SNMP nebo se nacházejí bezpečně uložena v databázi. I pouhý webový prohlížeč poslouží k jejich přehlednému zobrazení.
 
Systém Manufacturing Intelligence BizViz lze považovat za přemostění mezery mezi výrobními a obchodními informačními systémy. Data mohou být předávána oběma směry, ale mohou být také před doručením zpracována a k uživateli se dostávají již jako hotové analýzy klíčových ukazatelů efektivity přístupné přes webový prohlížeč.
 
Nejnovější systém Genesis64 vnáší do vizualizace třetí rozměr, integraci geografického informačního systému MS Virtual Earth a představuje výkonný distribuovaný systém ukládání a zpracování dat.
 

JUMO Měření a regulace s. r. o.     3A10

Společnost Jumo Měření a regulace se opět zúčastní veletrhu Amper. Letos zde vystaví, kromě inovativních regulátorů, převodníků, obrazovkových zapisovačů a dalších komponent pro měření a regulaci, novinky v oblasti měření tlaku: Jumo Delos (obr. 14) a Jumo Midas S05 (viz článek na str. 22). Jumo Delos je elektronický převodník tlaku se spínacími kontakty, analogovým výstupem a velmi kvalitním displejem LCD pro zobrazení aktuálního měřeného tlaku a stavu sepnutí kontaktů. Jumo Midas S05 je cenově výhodný snímač tlaku s velkou přetížitelností, vhodný tam, kde je třeba počítat s tlakovými
rázy a kavitací.
 
Z dalších novinek je možné zmínit ještě přístroj Jumo ecoTrans pH03, který rozšiřuje úspěšnou řadu přístrojů pro montáž na lištu, a převodník pro pH, redoxní potenciál a teplotu s regulačními funkcemi, kompaktní regulátory cTron pro univerzální použití, nový obrazovkový zapisovač Logoscreen nt s webovým serverem nebo snímače Wtrans pro měření teploty s bezdrátovým přenosem měřených hodnot, vhodné k měření teploty při zpracování a skladování potravin nebo jiných materiálů citlivých na teplotu.
 

Kontron ECT design s. r. o.     3A6

Společnost Kontron dodává vestavné počítače pro nejrůznější obory automatizace – od automatizace průmyslové výroby, přes energetiku až po automatizaci technických zařízení budov a automatizaci v dopravě. Diverzifikace aktivit do různých oborů a celosvětová působnost jsou v období ekonomické krize silnými stabilizačními faktory. Bohaté zkušenosti umožňují, aby při vypracovávání návrhu zakázkových řešení byly využívány znalosti z předchozích projektů a osvědčená zakázková řešení se stala standardem.
 
Zajímavou novinkou je Concept Box – modulární stavebnice kompaktních počítačů, která umožňuje extrémně rychle vytvářet systémy na míru. To je možné díky použití standardních komponent, jako např. zdrojů, základních desek Mini-ITX a flexibilních profilů tvořících pouzdro systému (viz Automa 1/2009, str. 4).
 
Další z novinek je jednodeskový počítač Pico-ITX, založený na procesoru Intel® Atom Z5xx a řadiči Intel® System Controller Hub US15W (obr. 15). Navzdory malým rozměrům nabízí impozantní množství funkcí. K dispozici je gigabitové rozhraní pro Ethernet, čtyři porty USB, jedno nebo dvě rozhraní SATA, rozhraní IDE44 a čtečka pro MicroSD.
 

LAPP KABEL s. r. o.     1A11

Společnost Lapp Kabel s. r. o. je jednou ze společností Lapp Group, která operuje na globální úrovni po celém světě s 3 000 zaměstnanci ve 39 prodejních a 17 výrobních společnostech a prostřednictvím 100 zastoupení. Skupina Lapp patří mezi přední dodavatele kabelů, vodičů, kabelového příslušenství, průmyslových konektorů a komunikační techniky vůbec. Od roku 1993 existovalo zastoupení firmy v České republice a Slovenské republice a po velmi úspěšném rozvoji bylo začátkem roku 1998 rozhodnuto o založení vlastní dceřiné společnosti v ČR. Pro zajištění komplexního servisu je zákazníkům kdykoliv k dispozici jak celorepubliková síť kompetentních a perfektně vyškolených obchodních zástupců pracujících přímo v sídle zákazníka, tak pracovníci Lapp Kabel v Otrokovicích.
 
Lapp Kabel zve návštěvníky veletrhu Amper na malou oslavu velkého výročí prvního průmyslově vyrobeného ovládacího kabelu ÖLFLEX®, který Oskar Lapp přivedl na svět, ač to zní neuvěřitelně, již před půl stoletím (obr. 16).
 

LARM, a. s.     8B14

Česká firma LARM, a. s., tradiční účastník veletrhu Amper v Praze, představí kromě optoelektronických inkrementálních a absolutních snímačů typu IRC, ARC a MSL pro měření vzájemné polohy, délek, úhlu natočení a počtu otáček, které nacházejí uplatnění především v průmyslové automatizaci, také nové typy inkrementálních a absolutních snímačů typu MIRC, MARC a MPRC, pracujících na magnetickém principu. Magnetické snímače mají ve srovnání s optickými nižší cenu a rozlišení, ale větší variabilitu nastavení. Úrovně elektrických parametrů magnetických snímačů jsou obvyklé jako u optických snímačů.
 
Další novinkou ve výrobním sortimentu je lankový snímač LS501 (elektronické měřicí pásmo; obr. 17) v provedení s inkrementálním snímačem, potenciometrem nebo s třináctibitovým magnetickým absolutním snímačem a s odměřovací délkou do 2 000 mm. Nové jsou také snímače IRC370 a 375 s průchozí hřídelí o vnitřním průměru 12 mm.
 
V rámci programu Vycházíme vstříc je společnost LARM jako výrobce schopna nabídnout různé náhrady za dříve vyráběné snímače a jejich nestandardní provedení nebo vyvinout nové optoelektronické či magnetické snímače přímo podle konkrétní specifikace zákazníka.
 

Microsys, spol. s r. o.     3C14

Na letošním veletrhu Amper představí firma Microsys, spol. s r. o., novou verzi systému SCADA/HMI Promotic 7.4 (obr. 18). Všichni zájemci o předvedení novinek jsou srdečně zváni k návštěvě stánku. Systém SCADA/HMI Promotic disponuje mimo běžné funkce také propracovaným webovým serverem, který umožňuje automaticky zpřístupnit obrazy prostřednictvím internetu a intranetu. Navíc jsou podporovány také zpětné zásahy ze strany uživatele. Do webu je možné zpřístupnit také alarmy, události, trendy a tiskové sestavy. Promotic umožňuje napojení na informační systémy – od jednoduchých souborových databází (např. Access), přes databáze typu klient/server (např. MS SQL, MySQL, Firebird) až po podnikové informační a datové systémy (např. SAP, PI). Promotic obsahuje kromě zabudovaných ovladačů pro komunikaci s různými PLC také podporu standardních rozhraní OPC, DDE, ActiveX, XML atd. Veškeré informace o systému Promotic včetně kompletní dokumentace a instalačního balíčku zdarma ke stažení jsou dostupné na webu www.promotic.eu.
 

Obzor, výrobní družstvo, Zlín     6B2

Společnost Obzor, výrobní družstvo, Zlín, výrobce průmyslové a domovní elektrotechniky, představí na veletrhu Amper 2009 novinky z výrobkové řady vačkových spínačů VSN (10 až 150 A). Vačkové spínače řady VSN (obr. 19) jsou schopny zapínat, vypínat a bezpečně odpojovat silové a ovládací obvody. Všechny spínače typové řady VSN jsou určeny pro montáž do strojů, zařízení nebo krytů a jsou bezúdržbové. V základním provedení mají krytí IP20 pro tělo spínače (po připojení vodičů do svorek) a krytí IP65 pro čelní zatěsněnou stranu s hřídelí. Splňují požadavky norem ČSN EN 60947-1 a ČSN EN 60947-3 a jsou vhodné pro stanovené vnější vlivy AB2-AB7 (podle ČSN 33 2000-5-5l).
 
Společnost Obzor Zlín představí také novinky z řady domovních spínačů Elegant, které vyhovují individuálním potřebám zákazníků barevně sladit jednotlivé prvky interiéru do vyváženého a originálního celku.
 
Bližší informace o novinkách od společnosti Obzor Zlín viz článek na str. 52.
 

Pantek (CS) s. r. o.     3A19

Pantek (CS) s. r. o. distributor firem Wonderware, Woodhead a Network Vision, bude vystavovat různé novinky pro průmyslové automatizační a informační systémy.
 
Uvedeny budou nové verze vizualizačního softwaru SCADA/HMI Wonderware InTouch 10.1 a systémové platformy Wonderware System Platform 3.1, která je kromě funkcí SCADA/HMI a Geo-SCADA využívána jako základ MES pro řízení a optimalizaci výroby. Nová verze Wonderware Performance Software 3.5 (obr. 20) např. zefektivňuje sledování a analýzu prostojů a celkové výrobní efektivity (OEE) strojů a výrobních linek.
 
Úplnou novinkou je software Wonderware IntelaTrac pro řízení a podporu rozhodování mobilních pracovníků v průmyslové údržbě.
 
Rozšířena byla i nabídka průmyslově odolných počítačů od Wonderware, která nyní zahrnuje pět modelových řad: Touch Panel PC, Operator Interface PC, CE Compact Panel PC, Box PC a Thin Client.
 
Kromě produktů od Wonderware dodává Pantek (CS) také výkonné komunikační karty do PC a PLC od firmy Woodhead/Molex a software IntraVUE pro zjišťování problémů v průmyslových ethernetových sítích od firmy Network Vision.
 
Podrobné informace jsou k dispozici na www.pantek.cz.
 

Papouch s. r. o.     3A7

Papouch s. r. o. představí zajímavá zařízení, o kterých bude možné na veletrhu promluvit přímo s jejich tvůrci. Nově budou uvedeny produkty společností B&B Electronics a Datcon.
 
Budou představeny nové typy převodníků linek Ethernet, USB a RS-232/485. Zajímavou novinkou je dvoukanálový převodník RS-232/485 na WiFi. Dále návštěvníci uvidí měřicí moduly AD4 s rozhraními Ethernet, USB, RS-232 nebo RS-485, určené pro zpracování signálů z čidel. Představeny budou i nové verze ethernetového teploměru TME a vlhkoměru THE (obr. 21).
 
K vidění budou také měřicí moduly AD4 pro zpracování signálů 0(4) až 20 mA nebo 0 až 10 V. Měřené hodnoty jsou přenášeny přes rozhraní Ethernet, USB, RS-232 nebo RS-485. AD4ETH je přímo připojitelný do sítě LAN, disponuje různými protokoly, má webové stránky a umí zaslat e-mail.
 
Z produkce Datconu budou představeny analogové převodníky a oddělovače, měřicí moduly a technika pro měření příkonu. B&B Electronics nabídne mnoho komunikačních převodníků, produkty pro prodloužení a oddělení Ethernetu či USB, průmyslové switche, panely HMI a bezdrátové komunikační převodníky i moduly I/O.
 
Zkrátka, ve stánku Papouch s. r. o. bude vidět opravdu hodně zajímavostí.
 

SENSORIKA s. r. o.     3B3

Vývojověvýrobní společnost SENSORIKA® je známa jako producent senzorového systému HUMISTAR™ pro měření vlhkosti plynů a plynného prostředí.
 
Tradičně zde vystavuje vlastní produkty, které se uplatňují zejména při výrobě technických plynů a v oborech polovodičového, optického, farmaceutického, chemického, plynárenského a keramického průmyslu, v energetice, při výrobě průmyslových pecí, sušáren, medicínských zařízení (obr. 22) atd.
 
K novinkám mezi představovanými výrobky na veletrhu Amper 2009 patří nová řada hygrometrů pro měření vlhkosti suchých až ultrasuchých technických a vzácných plynů. Tyto měřicí systémy se vyznačují velkou přesností měření i při velmi nízkých koncentracích vodní páry do 0,014 ppmV při 21 °C, což je teplota bodu ojínění –100 °C.
 
Hygrometry mají aktivní analogové výstupy a sériovou komunikaci.
 
Pro speciální úlohy je nabízena řada hygrostatů hlídajících určitou hladinu vybraných hygrometrických veličin. Jejich výstupem je relé SSR umožňující ovládat zátěže 230 V/3 A.
 
Příkladem zákaznických výrobků je řada elektronických psychrometrů, které mají na svém výstupu signály odpovídající „suché“ a „vlhké“ teplotě prostředí v potravinářských technologiích.
 

Schmachtl CZ, spol. s r. o.     6B6

Společnost Schmachtl CZ, s. r. o., vznikla v roce 1992 a stala se významnou firmou v oblasti elektrotechniky, elektroniky a strojírenství. Zastupuje mnoho významných zahraničních firem, a proto je její nabídka výrobků a služeb komplexní.
 
Na veletrhu Amper 2009 představí na ploše 260 m2 jak známé výrobky, tak především novinky. Návštěvníci budou moci vidět senzory od firmy Leuze, které přečtou čárové kódy ve velké rychlosti (obr. 23) nebo upozorní obsluhu na nebezpečí úrazu; dále programovatelné automaty PLC od firmy Unitronics, které ulehčí práci programátorům průmyslových řídicích systémů; koncové spínače od firmy Pizzato; konektorový systém Gesis od firmy Wieland, který urychlí instalaci; vačkové spínače od firmy Merz; přípojnicové systémy od firmy Erico; průmyslové zásuvky od firmy PCE; kabelové kanály od firmy Iboco; vodicí řetězy od firmy Murrplastik; mnoho různých motorů od firmy Dunkermotoren; podlahové sloupky od firmy Simon; úložné kabelové kanály PUK... nebo si návštěvníci budou moci vyzkoušet průmyslová rádiová ovládání od firmy Jay a mnoho dalších výrobků.
 

SMARIS s. r. o.     8A12

Firma Smaris, s. r. o., uvedla na trh novou řadu teploměrů TDx (obr. 24) s programovatelným převodníkem a digitálním zobrazením. Měřicí rozsah je od –50 do +400 °C. Teplota okolí může být v rozsahu –20 až +70 °C, stupeň krytí je IP65.
 
Vzhledem k požadavku snižovat náklady na jednotlivé komponenty měřicího řetězce firma přichází s novým modulem pro šest vstupů (6xS), který lze doplnit o modul s šesti proudovými výstupy 4 až 20 mA, popř. s šesti limitními spínacími výstupy. Jednotlivé vstupy lze programově nastavit (RTD, termočlánky, napětí nebo proud) a každému vstupu přiřadit analogový výstup 4 až 20 mA. Tyto výstupy jsou mezi sebou i od základního modulu galvanicky odděleny. Také jednotlivé vstupy jsou od sebe odděleny multiplexorem, není mezi nimi tedy přímé propojení. Při použití modulu relé je místo šestice analogových
výstupů osazen modul se šesti relé (230 V, 3 A). K dispozici je rozhraní sběrnice RS-485 pro komunikaci pomocí ASCII, protokolů Modbus nebo Arion. Převodník 6xS lze opatřit displejem LED.
 

Teco a. s.     8A1

Firma Teco představí sortiment řídicích systémů Tecomat pro stroje, budovy a dopravu. Nové procesory v řadě TC700 a Foxtrot v sobě integrují PLC s prvky z oblasti informatiky a telekomunikací, tj. Fast Ethernet 100 Mb/s, zasílání e-mailů, webový server, práci se soubory i na kartách SD, SDHC a MMC. V řadě Foxtrot budou představeny základní modul CP-1014 (obr. 25), CP-1015 a CP-1016 s LCD a tlačítky.
 
Premiéru bude mít první z nové řady grafických panelů. Rovněž poprvé bude představena dvojice dotykových panelů 5,7" s rozlišením VGA: ID-15 je určen pro vestavění do zdi v interiéru a ID-25 do průmyslových rozváděčů.
 
Systém Tecomat Foxtrot má integrovanou dvouvodičovou sběrnici CIB, kterou vyvinula firma Teco pro připojení koncových prvků inteligentní elektroinstalace. Dalším základním modulem, který pro sběrnici CIB firma Teco vyrábí a dodává, je CU2-01M systému INELS II.
 
Firma představí i nový zabezpečený obousměrný bezdrátový systém RFox, díky kterému vzrůstá použitelnost systému Foxtrot i pro rekonstruované budovy.
 
Novinkou bude komunikace v sítích BACnet i komunikace protokoly Opentherm a MP-bus používanými v oblasti měření a regulace.
 

Tecon s. r. o.     3B6

Firma Tecon s. r. o. vystavuje na veletrhu Amper již tradičně programovatelné automaty firmy Koyo, operátorské panely Weintek a Pro-face, ethernetové přepínače od firmy Korenix a průmyslová PC. Návštěvníci zde budou moci zhlédnout množství zajímavých produktů. Mezi ně budou patřit box PC řady JetBox 8100, 8210 a 9300 s rozsahem pracovních teplot od –15 do +70 °C a s velkou odolností proti vibracím. Návštěvníky jistě zaujmou nové operátorské panely Weintek řady MT8000X s úhlopříčkami 10,4" až 15,1", s barevným TFT displejem s dotykovou obrazovkou a vybavené novým vysoce výkonným procesorem a dále průmyslová PC s dotykovou obrazovkou s úhlopříčkami 10,4" až 15,1" vybavené předinstalovaným OS Windows XP Embedded nebo Windows CE. Premiéru zde bude mít operátorský panel MT8100i s širokoúhlou obrazovkou a poměrem stran 16 : 9. MT8100i je první model z nové generace panelů firmy Weintek – iSeries. Na veletrhu bude představena nová generace mikrosystémů xLogic SuperRelay s podporou komunikace prostřednictvím sběrnic Modbus či Ethernet. Poprvé na českém trhu mohou zájemci vidět zcela novou řadu PLC firmy Koyo – Click PLC (obr. 26).
 

TR instruments spol. s r. o.     8C12

Společnost TR instruments, spol. s r. o., působí v České republice a Slovenské republice již od roku 1991 a patří k předním dodavatelům profesionální měřicí techniky. Nabízí jak prodej provozních a laboratorních přístrojů a nástrojů pro telekomunikační techniku, tak i kompletní technické řešení monitorovacích, měřicích nebo rádiových systémů.
 
Letošní expozice bude tradičně zaměřena především na provozní měřicí techniku. Předvedena bude široká nabídka profesionální měřicí techniky pro nejrůznější odvětví. K vidění budou především revizní přístroje, speciální přijímače, multimetry, osciloskopy, kalibrátory, přístroje pro měření neelektrických veličin a mnohé jiné (obr. 27).
 
V oblasti měřicích systémů se nabízí velké množství programovatelných měřicích ústředen, nejrůznějších snímačů, radiotelemetrických jednotek, průmyslových radiomodemů, antén a jejich příslušenství.
 
V letošním roce budou představeny zejména průmyslové varianty rádiových modemů australské společnosti Elpro Technologies, které využívají pro přenos dat GSM/GPRS, nebo moduly pracující na frekvencích WiFi a umožňující dosáhnout datového toku až 54 Mb/s.
 

Turck, s. r. o.     3B9

Společnost Turck se zabývá vývojem, výrobou a dodávkami produktů pro oblast průmyslové automatizace. Nabídka obsahuje více než 13 000 druhů senzorů, sběrnicovou techniku a další komponenty pro výrobní linky a automatizaci procesní výroby.
 
V několika posledních letech se v průmyslové automatizaci mohutně rozvíjí využití bezdrátových přenosů dat. V sortimentu společnosti Turck je systém SureCross Wireless Network, velmi spolehlivý a výkonný bezdrátový systém určený pro přenos dat z odlehlých míst prostřednictvím rádiových vln. Nově je dodáván i ve verzi DX99, kterou je možné použít i v prostředí s nebezpečím výbuchu – typicky např. ve skladech pohonných hmot, v povrchových či hlubinných dolech, v chemii a petrochemii, při výrobě munice nebo při skladování bioplynu.
 
Jinou zajímavou novinkou je ultrazvukový snímač M25U (obr. 28) v robustním provedení s krytem z korozivzdorné oceli. Jeho krytí je IP68/IP69K a odolává chemikáliím při dezinfekci a tepelným šokům při sanitaci. Uplatní se zejména v potravinářství a farmacii – typickým příkladem je aseptické plnění lahviček v atmosféře peroxidu vodíku.
 

UZIMEX PRAHA, spol. s r. o.     3A11

Stánek společnosti Uzimex představí především produkty společnosti MAXON®, která se zabývá výrobou stejnosměrných pohonů. Jde o kartáčové DC motory o výkonu do 250 W ve velikostech o průměru od 6 do 65 mm, jejichž jádrem je patentované samonosné vinutí, a elektronicky komutované EC motory o výkonu do 400 W ve velikostech o průměru od 6 do 60 mm. Dále jsou ve výrobním programu diskové EC motory, převodovky, inkrementální snímače, brzdy a řídicí jednotky pro řízení polohy, rychlosti a momentu.
 
Společnost Maxon nabízí také zákaznická řešení. Mnohé z nich se již staly standardními produkty. Příkladem jsou lineární převodovky. Jde o planetové převodovky s axiálním ložiskem na výstupu osazené metrickými, trapézovými či kuličkovými pohybovými šrouby.
 
Dalším příkladem je jednotka EPOS2 36/2 (obr. 29), vyvinutá původně pro řízení pohonů ruky robotu (více informací v článku na str. 64). Rozměry a kompaktnost umožnily zabudovat ji do velmi malého prostoru. Tato jednotka patří do nové generace řídicích jednotek polohy EPOS, které kromě hardwarových vylepšení nabízejí také nové funkce pro řízení, především interpolační mód IPM (Interpolated Position Mode), který zjednodušuje řízení pohybů s požadovanými profily
ve více osách.
 

Vacon s. r. o.     8B22

Finská společnost Vacon vyrábí kompletní sortiment měničů frekvence s výkonovým rozsahem 0,25 kW až 5MW. Jejich vlastnosti umožňují využití v nejrůznějších úlohách. Dělí se do tří skupin:
  • kompaktní (Vacon NXL pro průmyslové účely, vysoce kompaktní Vacon 10 a Vacon 50X se zvýšeným stupněm krytí),
  • víceúčelové (Vacon NXL, Vacon NXS pro použití ve strojích i budovách a Vacon 500X s krytím IP66 a pokročilými funkcemi),
  • průmyslové měniče (vzduchem chlazený měnič Vacon NXP, kapalinou chlazený Vacon NXP, samostatný měnič Vacon NXC a měnič se společnou stejnosměrnou sběrnicí a flexibilní strukturou, obsahující usměrňovače, střídače a brzdné střídače).
Měniče Vacon se vyznačují plnou modularitou, univerzálním řízením, snadnou integrací s řídicími systémy, kvalitou, spolehlivostí, uživatelskou nenáročností a kvalitní technickou podporou, která je k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.
 
Na veletrhu Amper 2009 firma představí novinku, měnič frekvence Vacon 100 HVAC (obr. 30) s výkonem 1,1 až 30 kW pro napájecí napětí 380 až 480 V, určený pro vytápění, ventilaci a klimatizaci. VACON 100 HVAC je vhodný pro čerpadla, ventilátory a kompresory. Podrobnosti jsou uvedeny v článku na str. 54.
 

WAGO-Elektro spol. s r. o.     2A7

Na veletrhu Amper 2009 představí firma Wago široký sortiment produktů založených na pružinovém připojení vodičů.
 
Firma Wago je průkopníkem pružinového připojení vodičů více než padesát let a v současnosti je možné připojit jakýkoliv typ vodiče (pevný, slaněný, jemně slaněný, bez dutinky i s dutinkou) o průřezu od 0,08 mm2 do 95 mm2. V oblasti konektorového připojení svítidel bude představen konektorový systém Winsta Mini.
 
Další skupinu výrobků Electronicc reprezentují Wago-I/O-System, relé, napájecí zdroje, elektronické převodníky, nově ethernetové switche a telemetrické stanice. Modulární Wago-I/O-System 750 nabídne např. další moduly pro řízení krokových a stejnosměrných motorů, bezdrátovou komunikaci Bluetooth, sběrnici KNX (EIB) a BacNet.
 
Odborníci, kteří budou přítomni ve stánku, návštěvníkům ochotně poradí při řešení technických problémů.
 

ZAT a. s.     3C10

K tradičním vystavovatelům z oboru automatizace na veletrhu Amper patří společnost ZAT, a. s., dodavatel automatizovaných systémů řízení technologických procesů. ZAT se zabývá inženýrskými dodávkami podporovanými vývojem a výrobou vlastního řídicího systému.
 
ZAT je stabilní společnosti, která působí po celém světě již více než 45 let a uplatňuje svá řešení průmyslové automatizace zejména v oblasti jaderné a klasické energetiky (obr. 32), povrchové těžby a dopravy surovin, distribuce plynu, průmyslových procesů a zdravotnictví.
 
Kompetence firmy v oboru automatizace jsou založeny především na vývoji a výrobě vlastních řídicích systémů, dodavatelské a inženýrské činnosti, integraci různých systémů, servisu a údržbě systémů technologických procesů. Realizace dodávek ZAT spočívá především ve správné kombinaci kompetencí a řízení činností firmy.
 
Z celého spektra kompetencí a služeb, které ZAT svým zákazníkům poskytuje, se tentokrát na veletrhu Amper firma zaměří na výrobu průmyslové elektroniky, údržbu a servis automatizovaných systémů. Pracovníci společnosti ovšem budou ve stánku připraveni poskytnout zájemcům odborné informace o celém spektru činností firmy.
 
Obr. 1. Procesorová jednotka AC700F (vpředu) z úspěšné rodiny Freelance (ABB)
Obr. 2. Nový ruční měřicí přístroj (Aura)
Obr. 3. Operátorské panely GOT1000 od společnosti Mitsubishi Electric (AutoCont Control Systems)
Obr. 4. Nová řada měničů frekvence B&R AcoposInverter
Obr. 5. Robustní celokovové indukční snímače SteelFace (Balluff)
Obr. 6. Snímače tlaku 26.600 G (BD Sensors)
Obr. 7. Radarový hladinoměr GuideScan od firmy SolidAT (BHV Senzory)
Obr. 8. Přenosný diferenční tlakoměr (Cressto)
Obr. 9. Operátorské panely CP62xx od firmy Beckhoff – výkonné, ale cenově úsporné (Dyger)
Obr. 10. Kompaktní řídicí jednotka RTU7.4 (Elvac IPC)
Obr. 11. Průmyslový panelový zobrazovač RIA45 (Endress + Hauser)
Obr. 12. Modulární dveřní zámek Euchner MGB
Obr. 13. Softwarové nástroje pro vizualizaci a řízení od firmy Iconics
Obr. 14. Nový snímač tlaku Jumo Delos
Obr. 15. Jednodeskový počítač Pico-ITX, založený na procesoru Intel Atom Z5xx a řadiči Intel System Controller Hub US15W (Kontron)
Obr. 16. Kabel Ölflex slaví 50. narozeniny (Lapp Kabel)
Obr. 17. Lankový snímač délky LS501 (LARM)
Obr. 18. Příklad vizualizace v systému Promotic (Microsys)
Obr. 19. Vačkový spínač řady VSN (Obzor Zlín)
Obr. 20. Wonderware Performance Software – ukázka názorné grafické vizualizace aktuálních i historických hodnot efektivity využití výrobních zařízení (Pantek (CS)
Obr. 21. Ethernetový vlhkoměr THE (Papouch)
Obr. 22. Hygrometr HG 111FP technických plynů s interní měřicí sondou, membránovým čerpadlem a rotametrem (Sensorika)
Obr. 23. Senzory čárového kódu od firmy Leuze (Schmachtl)
Obr. 24. Teploměr TDx (Smaris)
Obr. 25. Základní modul systému Tecomat Foxtrot CP-1014 (Teco)
Obr. 26. Programovatelný automat Click PLC (Tecon)
Obr. 27. Měřič uzemnění a měrného zemního odporu Sonel MRU-200 (TR Instruments)
Obr. 28. Ultrazvukový snímač M25U pro použití ve farmacii a potravinářství (Turck)
Obr. 29. Jednotka EPOS2 36/2 pro řízení polohy DC a EC motorů s inkrementálními snímači (Uzimex)
Obr. 30. Modularita měniče NXS
Obr. 31. Svorky Topjob S 2016 usnadňují připojení vodičů v omezeném prostoru (Wago)
Obr. 32. Operátorská místnost v Jaderné elektrárně Dukovany – na rekonstrukci ŘS se podílela i společnost ZAT