Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Amper 2002?

číslo 4/2002

Co uvidíte na veletrhu Amper 2002?

Novinky na veletrhu Amper 2002

Ve dnech 9. až 12. dubna 2002 se v Pražském veletržním areálu v Praze – Letňanech uskuteční jubilejní desátý ročník mezinárodního odborného veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizační a osvětlovací techniky Amper 2002 pořádaný veletržní správou Terinvest. Své produkty zde představí výrobci a dodavatelé zařízení pro výrobu a rozvod elektrické energie, elektroinstalační techniky, vodičů a kabelů, elektronických prvků a modulů, pohonů a výkonové elektroniky, měřicí, zkušební, automatizační a řídicí techniky, elektrotepelné techniky, osvětlovací techniky, zabezpečovací techniky a systémové techniky budov, telekomunikační a radiokomunikační techniky, výpočetní techniky, zvukové a obrazové techniky, strojů, zařízení a nářadí a pomůcek pro elektrotechniku a také poskytovatelé služeb v uvedených oborech. Mezi 700 firmami z 15 zemí bude i nemálo vystavovatelů z oboru automatizace. Svou aktuální nabídku někteří z nich stručně představují v tomto přehledovém článku.
Poloha stánku je v záhlaví jednotlivých prezentací zakódována způsobem hala/sektor/číslo stánku

Aris Jičín a. s.      1 F 22

Obr. 1.

Společnost ARiS Jičín a. s., člen Groupe Fabricom, se věnuje především výrobě rozváděčů pro nízké napětí. Mezi ostatními produkty představí na veletrhu Amper jako novinku typ ARiSON Modular ARLV5. Jde o rozváděč se stavebnicovou strukturou pro rozvod elektrické energie a napájení motorů, využitelný pro velké průmyslové celky, infrastrukturu a terciální sféru. Jeho vlastnosti jsou zárukou vysoké úrovně spolehlivosti a dokonalé přizpůsobivosti potřebám průmyslových i jiných zařízení. Ergonomický design usnadňuje instalaci rozváděče na místě i jeho obsluhu a údržbu.

Stavebnicové řešení rozváděče ARLV5 je odpovědí na náročné požadavky krátkých termínů a plynulosti dodávek. Systém rámů a sběrnic umožňuje připojit zařízení optimálním způsobem z přední i zadní strany (obr. 1). V tomtéž sloupci vývodů anebo v rámci rozváděče lze kombinovat různé typy vývodů vybrané podle potřeb aplikace. Je také možné kombinovat kabelové vývody s vývody pro napájení motorů.

ControlTech      2 D 9

Obr. 2.

K pravidelným vystavovatelům na veletrhu Amper patří firma ControlTech, výhradní autorizovaný distributor společnosti Rockwell Automation v ČR a SR. Letos jako obvykle vystavuje výrobky společnosti Allen-Bradley, od přístrojů nízkého napětí (stykače, jističe, ochrany motorů, relé, snímače, svorky, ovládací a signalizační prvky a světelné sloupy), přes bezpečnostní prvky Guardmaster a tlačítka Zero-Force až po řídicí systémy, měniče frekvence, softstartéry, průmyslové počítače, operátorské panely aj. Vystaví také tunelovou anténu pro bezkontaktní identifikaci od výrobce Escort Memory Systems a výrobky společností ProSoft a ProLinx. Novinkami jsou Safety PLC – bezpečné řídicí systémy GuardPLC 1200 a 2000 (obr. 2) a na významu neztratila rodina přenosných operátorských panelů MobileView. Mezi přístroji nízkého napětí překvapí nové svorkovnicové relé 700-HL a výkonový jistič 140L. Rodina měničů frekvence PowerFlexTM je rozšířena o malý kompaktní přístroj frekvence PowerFlex 4 pro výkony od 0,2 do 3,7 kW.

DataPartner      3 B 19

Společnost dataPartner s. r. o. představí na veletrhu Amper svůj systém DisCo®, umožňující umístit funkce zpracování dat a řízení v těsné blízkosti řízené technologie při jejich současné integraci do jediné sítě řídicích stanic, řídicích serverů, terminálů obsluhy i stanic internetových klientů. Sestavu tvoří programy DisCo – systém SCADA spustitelný na různých počítačích, sada nástrojů pro vytváření řídicích aplikací DisCOSuite, internetová služba technické pomoci zákazníkům DisCoInet – iPartner a software pro přenosy distribuovaných databází mezi vzdálenými lokalitami po internetu DisCOInet – iStock (datové sklady). Dále nabídne podporu aplikací reálného času s použitím Win32 API a technologii RTX firmy VenturCom, tj. rozšíření MS Windows do prostředí reálného času, vyznačující se reakční dobou 5 až 20 µs, rozlišením časovače 100 ns, spuštěním aplikace do 3 s, obsluhou systémové výjimky (blue screen) a dalšími rysy, které jsou vlastní systémům reálného času. Jako doplňky budou nabízeny výměna dat a povelů DCX, síťové propojení RTX TCP/IP, testovací a analytické nástroje aj. Zaujme také sporý operační systém reálného času PharLap ETS, schopný spuštění i z ROM na 32bitových procesorech x86 nebo Pentium, s vývojovým prostředím MS Visual CC++.

LARM, a. s.      3 A 43

Obr. 3.

Společnost LARM, a. s., Netolice, je známa především jako tradiční český výrobce optoelektronických snímačů natočení. V její nabídce jsou inkrementální snímače IRC (obr. 4) s rozsahem do 6 000 impulsů na otáčku a se širokou škálou elektrických výstupů, včetně sinusového výstupu jako novinky. Snímače jsou v běžném provedení odolné průmyslovému prostředí a používají se např. na obráběcích strojích. Speciální provedení lze použít i při nízkých teplotách až do –25 °C, např. pro odměřování pojezdu jeřábů. Společnost LARM nabízí i absolutní rotační snímače ARC v průmyslovém provedení, ruční zadávací kolečka IRK k ovládání posuvů pro řídicí systémy obráběcích strojů, inkrementální lineární snímače posuvu do 50 mm, typ MS50, a širokou škálu příslušenství k těmto snímačům, např. planžetové a vlnovcové spojky, pastorky, držáky snímačů apod.

Ve stánku se bude možné seznámit také s nabídkou regulačních ventilů a servomotorů.

Obr. 4.

Nivelco CZ spol. s r. o.      3 A 44

Firma Nivelco CZ spol. s r. o. nabídne na veletrhu Amper 2002 již tradičně široký sortiment přístrojů pro kontinuální i limitní měření výšky hladiny, průtoku, objemu a hmotnosti téměř všech sypkých a kapalných médií.

Vloni uvedený kompaktní ultrazvukový vysílač výšky hladiny kapalin EchoTREK je letos nabízen i ve verzi pro měření výšky hladiny sypkých hmot. Může komunikovat prostřednictvím protokolu HART a připravováno je i rozhraní RS-485. Z PC nebo řídicího systému lze na dálku ovládat prostřednictvím HART až 15 a přes RS-485 až 30 vysílačů.

Současně je na český trh uváděna nová řada plovákových magnetostrikčních přístrojů NIVOTRACK MT-200. Jde o dvouvodičový plovákový vysílač hladiny pracující s rozlišením 1 mm při výstupu 4 až 20 mA. Velká přesnost a linearita ho předurčují pro přesné měření výšky hladiny v malých a středně velkých nádobách. Vyrábí se i v provedení do prostředí s nebezpečím výbuchu.

Firma Nivelco současně oznamuje, že v Brně otevřela pobočku pro Moravu.

Pantek CZ s. r. o.      3 A 41

Obr. 5.

Společnost Pantek (CS) s. r. o. bude vystavovat mj. dva nové produkty z ucelené softwarové rodiny pro průmyslovou automatizaci Wonderware FactorySuite – InBatch FlexFormula a DT Analyst.

Programy InBatch jsou určeny pro řízení a záznam skutečného průběhu vsádkových výrobních procesů typických pro chemický, potravinářský a farmaceutický průmysl. V provedení InBatch Premier Edition jde o novou verzi osvědčeného systému InBatch 7.x, určenou pro procesy s výrobními recepturami s odlišnými postupy výroby, jež vyžadují značnou flexibilitu řízení. InBatch FlexFormula Edition je novinkou určenou pro procesy s výrobními postupy v podstatě neměnnými, jejichž výrobní receptury se liší pouze v použitých ingrediencích (viz článek na str. 26-29).

DT Analyst je software pro sledování a analýzy prostojů výrobních zařízení. Poskytuje detailní pohled na události, které způsobují, že výrobní systémy nebo jejich části přestanou fungovat nebo nefungují s maximálním možným výkonem (obr. 5), a napomáhá najít a odstranit jejich příčiny.

Obr. 6.

Phoenix Contact      2 D 13

Firma Phoenix Contact představí mezi novinkami na veletrhu Amper především adaptér PLC-V8, jenž zjednodušuje připojení 6 mm širokých PLC (PLugable Compact) relé (popř. optočlenů) k běžným typům programovatelných automatů (obr. 6). Adaptér PLC-V8 se nasadí na osm úzkých relé umístěných na montážní liště a vytvoří tak modul o šířce pouze 50 mm. Jednotlivá relé není třeba dále propojovat. Na tělese adaptéru je svorkovnice pro napájení relé i I/O karet v automatu. Odpadá tak klasické propojování mezi relé a automatem, neboť na svorkovnici adaptéru se připojí pouze napájení 24 V DC, i nákladné reléové karty a karty pro spínání 220 V AC a současně se šetří místo v rozváděči. Jestliže závada reléové I/O karty znamená její výměnu, stačí při použití adaptéru PLC-V8 a PLC relé během okamžiku vyměnit pouze nástrčné miniaturní relé. Podobně lze použít vstupní adaptér FLKM pro analogové nebo digitální I/O karty, který obslouží až 32 signálů.

Sick s. r. o.      3 C 27

Obr. 7.

Jako každoročně představí firma Sick spol. s r. o. na veletrhu Amper celou šíři trvale inovovaného výrobního sortimentu své mateřské firmy. Letos bude kladen důraz mj. na technické prostředky k ochraně osob a strojů, a to od jednoduchých mechanických zábran a světelných závor až po komplexní elektronická ochranná zařízení s mikroprocesory. Nové bezpečnostní světelné záclony C 4000 (obr. 7) se vyznačují modulární konstrukcí s krytím IP65, umožňující realizovat chráněná pole s výškou 300 až 1 800 mm a šířkou 0 až 6 m při rozlišení 14 mm (0 až 18 m při rozlišení 20, 30 nebo 40 mm) při možnosti zapojit až tři záclony různých parametrů do kaskády. Záclony C 4000 lze konfigurovat z PC programem CDS (Configuration & Diagnostic Software).

Představeny budou také další výrobky, jako optoelektronické senzory pro průmyslovou automatizaci, inteligentní systémy pro čtení čárového kódu, spolehlivé indukční a kapacitní snímače přiblížení, systémy pro sledování znečištění ovzduší aj.

Tecon s. r. o.      3 C 40

Obr. 8.

Firma Tecon s. r. o., tradiční účastník veletrhu Amper, bude letos vystavovat produkty firem AutomationDirect.com, Pro-face a Koyo (obr. 8). Budou prezentovány PLC řady Direct Logic DL05, DL205 a DL405 a systém vzdálených vstupů a výstupů Terminator I/O komunikujících po sítích Profibus, Ethernet, Modbus, Koyo RIO a DeviceNet. Zařízení je kombinací I/O jednotky a svorkovnice v jediném celku. Mezi novinkami budou analogové a digitální jednotky pro Terminator I/O, rozšiřující moduly pro kompaktní řadu automatů DL05 a jednotka Profibus slave pro řadu DL205.

Z produkce výrobce grafických panelů s dotykovou obrazovkou, firmy Pro-face, budou představeny nové panely řady GP2000 v sérii GP2500 a zcela nová série GP2300 v celohliníkovém provedení. Prvně bude předveden grafický řídicí panel LogiTouch, vybavený vstupy a výstupy a určený pro přímé řízení. Zhlédnout bude možné také sortiment průmyslových PC a displejů VGA s dotykovou obrazovkou.

Obr. 9.

Vystavovány budou také indukční a fotoelektrické snímače a inkrementální čidla firmy Koyo.

VAE Prosys s. r. o.      2 B 8,9

Společnost VAE Prosys s. r. o., distributor přístrojů nízkého napětí firmy ABB, vystavuje na letošním veletrhu Amper programovatelné automaty řady AC 31. Programovatelný automat AC 31 je stavebnicový, decentralizovaný řídicí systém vhodný pro aplikace obsahující od několika desítek do tisíců vstupů a výstupů (obr. 9). Vyznačuje se velmi příznivým poměrem ceny k výkonu.

ZAT Easy Control Systems a. s.      3 A 47

Obr. 10.

Společnost Zat Easy Control Systems a. s., jedna z nejvýznamnějších firem působících v oblasti průmyslové automatizace, již tradičně nabídne zajímává řešení v oblasti monitorování a řízení technologických procesů z různých oborů. Konkrétně bude představen systém modelového řízení teplotního procesu. Demonstrováno bude řízení procesu kompaktním průmyslovým regulátorem a jeho monitorování a ovládání nadřazeným systémem (obr. 10).

Kromě řídicích systémů nabízí společnost Zat Easy Control Systems dodávky regulovaných pohonů, stejnosměrných i s měniči frekvence. Ty mohou být také počítačově řízeny pomocí pokročilých algoritmů podle speciálních požadavků zákazníků.

Mezi exponáty nebudou chybět také novinky ze sortimentu osvědčeného dodavatele stavebnice průmyslových počítačů, firmy Advantech, ani průmyslové periferie firem Tipro, Indukey a Gett.

GMC – měřicí technika      3 B 14

Ve své expozici na veletrhu Amper představí firma GMC – měřicí technika, s. r. o., Blansko, již tradičně přístroje z oblasti měřicí a regulační techniky, jako např. analogové a číslicové rozváděčové přístroje, převodníky elektrických a neelektrických veličin včetně programovatelných, liniové a bodové zapisovače, elektroměry, systém řízení spotřeby energie, kalibrátor elektrických silnoproudých veličin, univerzální regulátor přepínače odboček transformátoru aj. Novinkou na stánku bude programovatelný osmikanálový regulátor teploty R6000 určený pro použití ve strojích nebo zařízeních s centrálním systémem obsluhy a zobrazení. K centrálnímu řídicímu systému lze regulátor připojit prostřednictvím různých rozhraní. Přístroj je vhodný zvláště pro použití ve vstřikovacích lisech, při výrobě polovodičů, v potravinářské výrobě a obdobných kontinuálních i vsádkových procesech, jako výstroj pecí, textilních strojů, zařízení klimatizační techniky a techniky životního prostředí, balicích strojů apod.

Obr. 12.

ELCOM IPC      3 C 25

Společnost ELCOM IPC, spol. s r. o., představí technologii počítačového vidění a její aplikace v prostředí průmyslových řídících systémů. Díky úsilí světových výrobců se komponenty pro počítačové vidění transformují z pozice sofistikovaných a drahých zařízení do podoby dostupných počítačových komponent. Nacházejí uplatnění ve dvou základních typech aplikací. Prvním z nich je realizace výstupní nebo mezioperační kontroly kvality pomocí komparace digitalizovaného obrazu předlohy s porovnávaným výrobkem. Druhým pak – díky výkonným průmyslovým vícekanálovým zachytávacím videokartám (image grabbers) – realizace např. dohlížecích systémů, systémů vizuálního sledování technologií apod., a to s veškerými výhodami digitálního zpracování obrazu, které jsou pomocí klasických analogových kamerových systémů nerealizovatelné.

Inzerce zpět