HARTING s. r. o. C 1
HARTING představí zařízení MICA – malé, ale masivní a odolné proti vibracím: lze ho používat na běžných strojních zařízeních, v logistických nebo výrobních oblastech a u železničních a silničních vozidel – a to on-line i off-line. Digitální síťové aplikace lze tedy používat přímo na místě sběru dat pro účinnější řízení výrobních procesů, prediktivní údržbu a dokumentaci procesních dat a přiblížit se tak koncepci Industry 4.0.
Obr. 1. MICA s konektory M12 a krytím IP67 ve verzích Basic, EtherCat (na snímku), Profinet, USB, RFID a Energy
V současnosti Harting nabízí šest typů MICA a postupně přibývají další. Kromě nich vznikají další zákaznické varianty zcela v jejich režii, protože se jedná o hardwarově i softwarově otevřenou platformu na bázi Linux. To umožňuje přijímat primární data libovolného tvaru a předzpracovat je do potřebné digitální podoby vhodné pro hromadné zpracování, vyhodnocení a uložení na centrální úrovni.
Harting prezentuje konkrétní příklad: upgrade morálně zastaralých vstřikolisů s Euromap15 tak, aby se mohly stát součástí současné sítě např. při prediktivní údržbě, či vzdálené konfiguraci stroje, a to i v kombinaci s RFID tak, aby se sledoval počet pracovních cyklů pro jednotlivé výměnné formy.
ABBAS, a. s. F 094
www.analyza-obrazu.cz
Na letošním MSV 2017 chystá ABBAS novinky v oblasti strojového vidění, a to především nové modely digitálních kamer s rozhraním USB 3.0 a 3D kamery Ensenso. Německý výrobce IDS Imaging Development Systems v uplynulém období přišel na trh s celou řadou kamer s nejnovějšími modely senzorů od výrobců SONY a PYTHON. Aktuálně si mohou zákazníci vybrat kamery s rozlišením až 18 MPx a rychlostí snímání až 500 snímků za sekundu. Výhodou kamer IDS je jejich kompletní softwarový balíček SDK jak pro Windows, tak i pro Linux. Rozhraní API umožňuje naprogramovat kamery, popřípadě lze využít ovladače k programům třetích stran jako je např. Halcon, NeuroCheck, VisionPRO. Kamery se pak používají společně s objektivy a osvětlovači především při kontrole kvality, při měření, při čtení, při počítání apod. Neustále rostou potřeby řešit kontrolu kvality nejenom pomocí obrazu 2D, ale i 3D.
Obr. 2. Kompaktní, rychlá a volně programovatelná kamera Ensenso
3D kamery Ensenso splňují požadavky trhu. Jsou kompaktní, rychlé a volně programovatelné. Na veletrhu Vision 2016 byl představen model ENSENSO X36 s revoluční technologií FlexView2, která je schopna zachytit více detailů snímaného objektu. Tento model bude k vidění na letošním MSV. Více se zájemci dovědí ve stánku ABBAS.
Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o. C 26
www.micro-epsilon.cz
Přední světová firma v oboru senzoriky v oblasti senzoriky, Micro-Epsilon se zaměřuje na spolehlivá, výkonná a jedinečná řešení zejména při požadavku na přesné měření nebo kontrolu. Sortiment zahrnuje snímače pro měření vzdálenosti a profilu, snímače pro bezkontaktní měření teploty a pro rozpoznávání a měření barev.
Obr. 3. Infračervená kamera TIM 640 s VGA rozlišením
640 × 480 pixelů
Společnost Micro-Epsilon představí novinky pro přesné měření vzdálenosti, polohy a profilu, dále bezkontaktní měření teploty, detekce barev a průmyslové endoskopy.Na letošním ročníku MSV v Brně budou k vidění laserové triangulační snímače optoNCDT řady ILD1320 a ILD1420, doplněné laserovými profilovými skenery scanCONTROL BL s vlnovou délkou 405 nm (modrý laser). Návštěvníci budou mít možnost porovnat několik snímačů do prašného prostředí, konkrétně snímačů pracujících na bázi vířivých proudů, kapacitních snímačů a laserového snímače ILD2300. Prezentována bude široká nabídka lankových snímačů.
Dále bude představena nová verze endoskopu, a to panoramaskop se zorným úhlem 360°. Pro infračervené měření teploty bude možné vyzkoušet novou infrakameru TIM 640 s VGA rozlišením 640 × 480 pixelů. Představen bude široký sortiment bezkontaktních infračervených teploměrů.
Siemens P 19
www.siemens.cz
Digitalizace je i tento rok hlavním tématem společnosti Siemens na MSV v Brně. Pod hlavním mottem Digitalizujeme svět obrábění představí Siemens své kompletní portfolio řešení pro digitalizaci oblasti stavby obráběcích a výrobních strojů. Na konkrétních příkladech ukáže, jak využít digitalizaci ve světě obrábění, a jak dosáhnout vyšší pružnosti výroby, efektivity, jak zkrátit výrobní cyklus a uvedení nového stroje na trh.
Obr. 4. Siemens představí své kompletní portfolio řešení pro digitalizaci segmentu stavby obráběcích strojů
Siemens jako jediný na světě nabízí ucelené řešení, které umožňuje podnikům zkonstruovat a vyrobit obráběcí stroj ve virtuálním světě a také v něm optimalizovat výrobní provozy pomocí tzv. digitálního dvojčete. Siemens představí na svém stánku prototyp multifunkčního obráběcího stroje nové generace MCU450 společnosti Kovosvit MAS se zcela novým hardwarovým i softwarovým řešením. Návštěvníci se prostřednictvím stroje seznámí s konceptem digitalizace společnosti Siemens, a to především s moderními volitelnými možnostmi jeho softwaru. Představeny budou rozšířené systémy Sinumerik Integrate, které propojují konkrétní výrobní stroje s nadřazenými řídicími systémy a efektivně využívají informace z nich získané. Prototyp bude navíc představen s ovládacími obrazovkami Sinumerik Operate v nové softwarové verzi 4.8.
Megatron, s. r. o. C 015
www.megatron.cz
Ultrazvukové snímače vzdálenosti jsou univerzální a velice robustní snímače, které mají několik výhod. Měření je bezkontaktní, nezávislé na materiálu, povrchu, barvě a velikosti objektu. Jsou odolné vůči prachu, špíně a kouři, detekují průhledné a lesklé objekty. Nabízejí široký rozsah měření od mm do 5 m. Ultrazvukové převodníky SONARANGE® se od jiných výrobků odlišují zejména vysokým emitovaným akustickým výkonem, což umožňuje detekovat malé a pohybující se objekty za různých okolností mnohem spolehlivěji.
Obr. 5. Ultrazvukové snímače vzdálenosti SONARANGE
Společnost Megatron nabízí snímače s binárním nebo analogovým výstupem, s možností nastavení pomocí funkce Teach-In nebo pomocí šroubováku. Snímače řady UPR-X nyní umožňují pracovat synchronizovaně, tj. při pozorování stejného pozadí se navzájem neruší. K tomu je možné použít stávající kabelové provedení bez dodatečného synchronizačního vstupu.
EPLAN Software & Service P 09
www.eplan.cz
Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí společnost EPLAN nový software Syngineer propojující prostřednictvím mechatronické struktury systémy MCAD, ECAD a software pro PLC. Usnadnění komunikace napříč různými obory a urychlení konstrukčního a vývojového procesu v oblastech mechanického, řídicího a softwarového inženýrství budou hlavním tématem stánku společnosti Eplan, který nese označení House of Mechatronics.
Leonardo technology s. r. o. E8, E16
www.LT.cz
Leonardo technology zabezpečuje veškeré požadavky průmyslového značení a identifikace. Má také vlastní výrobu spotřebních materiálů pro termotransferové tiskárny. Na MSV v Brně představí hi-tech novinky, a to hned ve dvou expozicích.
Obr. 6. Tiskárna JetSet se nastavuje velmi snadno pomocí intuitivního dotykového terminálu
V první expozici zaměřené na technologie bude hlavním lákadlem funkční automat s inkoustovou tryskovou tiskárnou JetSet z vlastní produkce Leonardo Technology, která je speciálně navržena pro inteligentní potisk obalů v thermoforming balicích strojích.
Díky propojení se softwarem NiceLabel a napojením na ERP, MES a další systémy zákazníků je tisk velmi jednoduchý. Stačí pouze poslat tiskovou úlohu do tiskárny a spustiti ji stisknutím tlačítka start na intuitivním dotykovém terminálu.
K vidění budou i další novinky z oblasti vláknových, CO2, zelených a UV laserů Solaris. Oblast inkoustového značení bude zastoupena legendární inkoustovou tiskárnou Leibinger v čele s nejrychlejší tiskárnou na světe JET3up RAPID, která značí rychlostí 1000 m/min.
Druhá expozice bude věnována spotřebním materiálům pro termotransferové tiskárny (etikety, TTR pásky a originální tiskové hlavy).
FANUC Czech s. r. o. P 48, G1 54
www.fanuc.eu
Společnost FANUC představí jako každý rok i letos na svých stáncích mnoho novinek či specialit z oblasti průmyslové automatizace. Především bude v premiéře představen největší servomotor pro velké CNC stroje, který Fanuc vyrábí – Fanuc Alpha iS 3000/2000HV, vážící 1 600 kg se jmenovitým točivým momentem 3000 Nm a maximální rychlostí 2 000 min -1. Představena bude také řada kolaborativních robotů, která je v současnosti nejširší na světě. Novinkou bude také robot ARC Mate 100iD určený pro svařování elektrickým obloukem.
Obr. 7. Četné novinky představí společnost Fanuc na dvou stáncích P 48, G1 54
Fanuc také ukáže své možnosti v oblasti servisu. Novinkou pro diagnostiku a predikci poruch je systém ZDT – Zero Down Time. Jeho cílem je předvídat selhání mechanických součástí a upozorňovat na potenciální problémy, a tím zamezovat výpadkům a prostojům. ZDT shromažďuje diagnostická data, informace o alarmech a o fungování systému a upozorňuje včas na potřebu případné údržby nebo opravy.
Dále Fanuc představí plně elektrický vstřikovací lis Roboshot. Vstřikování je řízeno přesným špičkovým systémem CNC navrženým pro soustružení a frézování. Výsledkem je vyšší zrychlení, přesnost pohybů a nesmírně krátké doby cyklu umožňující vyrábět velké počty dílů v konzistentně vysoké kvalitě.
KOBOLD Messring GmbH V 156
www.prutokomery-hladinomery.cz
Společnost KOBOLD Messring GmbH je jedna z předních mezinárodních společností zabývající se výrobou průmyslových průtokoměrů, hladinoměrů, tlakoměrů a teploměrů. Značka Kobold je synonymem kvality a technického pokroku. K jejím novinkám uvedeným na trh v poslední době patří teplotní hmotnostní průtokoměr pro plyny typu KME a KEC. Inovován byl typ DON. Firma dále začala vyrábět indukční průtokoměr do výbušného prostředí. Vyvinula nový odporový ponorný teploměr typu MMA s teplotním rozsahem –198 až +250 °C, analogovým výstupem a násuvným displejem. Tento teploměr má různé typy procesních připojení a je odolný proti vibracím. Další novinkou je certifikace ATEX IECEx plováčkových průtokoměrů BGN, BGF, Coriolisova průtokoměru typu TSK, hladinoměru typ BA a hustoměru typu DWF. Společnost Kobold Messring GmbH je členem skupiny Kobold Group. Dalšími členy jsou: Henschen, Unirota, Heinrichs a Mesura. O novinkách je možné diskutovat na MSV 2017 v pavilonu V ve stánku číslo 156.
ElectroPark Z 43
ww.electroindustry.cz
V expozici Elektrotechnické asociace České republiky v pavilonu Z si návštěvníci MSV prohlédnou sbírku historických přístrojů ze začátku dvacátého století, která bude kontrastovat s ukázkami moderní techniky pro současné strojírenské provozy vystavenými v přilehlém ElectroParku.
Obr. 8. ElectroPark v pavilonu Z představí moderní techniku
ABB: školicí centrum
Společnost ABB představí školicí robotické pracoviště, efektivní výukovou pomůcku vybavenou průmyslovým robotem IRB120 s řídicí systémem IRC5. Pracoviště bylo vyvinuto Školicím centrem jednotky ABB Robotika speciálně pro výuku ve školách, ale i pro školení zaměstnanců výrobních podniků.
ATAS: elektromotory pohánějící výtahové dveře
Kompaktní pohon výtahových dveří společnosti Strojon-výtahy, splňující již dnes nové evropské normy pro výtahy EN 81-20 a EN 81-50 a šetřící prostor a energii. Pohon se skládá z mechanických částí Strojon-výtahy s.r.o., řídící desky VTA-OOR/CAN 2 PT1 firmy Beta Control, s. r. o. a BLDC elektromotoru G162YG394 společnosti ATAS elektromotory Náchod a. s. Inovací pohonu klesla výška řídící desky na 50 %, délka motoru na 40 %, spotřeba energie na 40 %.
AXIANS REDTOO: Bezpečnost průmyslových sítí
Aktivní bezpečnostní prvky v síti Firewall a IPS (Intrusion Prevention System) zabraňují útokům na datovou síť. Správně implementovaná bezpečnost v síti umožňuje detekovat a včas zastavit útoky, které mohou způsobit škody a ovlivnit výrobní proces.
Danfoss: VLT® AutomationDrive FC 302 s integrovaným řízením pohybu
Nový měnič frekvence VLT AutomationDrive FC 302 umožňuje přesné polohování a synchronizaci. Integrované řízení pohybu (IMC) lze použít k ovládání indukčního nebo motoru s permanentními magnety s uzavřenou smyčkou nebo regulací otevřené smyčky.
ELCOM: Vizualizace a zpracování rozsáhlých souborů dat v elektroenergetice
Společnost ELCOM je dlouholetým dodavatelem měřicích systémů v energetice – od globálních měřicích systémů pro monitoring fázorů (WAMS) pokrývajících například střední Evropu, přes měření a komplexní vyhodnocování kvality dodávané elektřiny v rámci celé republiky, po detailní energetický monitoring průmyslového podniku a spotřeby jednotlivých strojů.
ELEDUS: Rentgenová kontrola jako součást Industry 4.0
Kromě vývoje a výroby rentgenových přístrojů pro průmyslovou sféru se firma Eledus v souvislosti s koncepcí Industry 4.0 zaměřuje také na automatizaci kontroly, vzdálený přístup, a především zpracování velkých objemů dat. Zabývá se také kontrolou pomocí 3D modelů předmětu.
IMA: Identifikační systém IMAporter OtevírejMobilem
Mobilní platforma OtevírejMobilem je univerzální řešení pro identifikaci jak klasickými RFID prostředky, tak pomocí mobilních zařízení s NFC nebo Bluetooth. Všichni návštěvníci si budou moci vyzkoušet mobilní identifikaci na vlastním telefonu, a zjistit tak výhody a jednoduchost přechodu nový způsob identifikace.
Phoenix Contact: Security Router – FL MGuard RS4000 TX/TX VPN
Produkt mGuard slouží jako firewall a router a zajišťuje bezpečnost průmyslových sítí. Volitelná funkce VPN umožňuje bezpečné spojení přes internet se vzdálenými lokalitami nebo stroji. Zařízení mGuard chrání před kyberútoky a nechtěnými poruchami. Navíc umožňuje bezpečnou dálkovou údržbu prostřednictvím veřejných sítí.
PLCnext Technology – perspektivní platforma řízení
PLCnext Technology je otevřená řídicí platforma, která umožňuje paralelní práci s etablovanými softwarovými nástroji jako Visual Studio, Eclipse, Matlab Simulink a PC Worx Engineer a s programovým kódem podle standardů IEC 61131-3 i kódem C/ C++ a C#. Dodatečně je možné do automatizačního systému zařadit i funkce výrobců třetí strany a sloučit je do komplexního systému.
PILZ: Smart factory – bezpečná řešení pro automatizaci
V Brně představí společnost Pilz Smart Factory Demonstrator, plně automatizované řešení pro rychlý, flexibilní a nákladově efektivní výrobu. Modulární výrobní linka ukazuje, jak distribuované řídicí systémy komunikují snímací a pohonnou technikou.
SOPO: Elektrokolo
Jedním z produktů, pro který dodává SOPO, s. r. o., vinutí, je vysoce výkonná hnací jednotka Pendix. Během 30 minut lze změnit jakékoliv jízdní kolo do podoby vysoce výkonného elektrického kola. Tento hnací komponent představuje revoluční řešení v oblasti elektrocyklistiky.
STAUBLI: Stäubli TX2-60
Roboty Stäubli TX2 mohou pracovat jako standardní průmyslové roboty i jako kolaborativní roboty. V buňce Jenga budou ve stánku moci návštěvníci stavět věž z kostek ve spolupráci s robotem, který bude spolupracovat s kamerou a nadřazeným řídicím systémem Beckhoff.
TES Vsetín: tepelné krimpování
Zařízení určené k tepelnému krimpování vývodů (drátů) do kabelových ok statorů nebo propojek má nadstandardní výkon a flexibilitu. Stroj umožňuje krimpování měděných a hliníkových vodičů a je schopen pracovat s kabelovými elementy o průřezu až 100 mm2. Volitelně může stroj vyhodnocovat všechny důležité parametry v průběhu krimpování.