Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Co uvidíte na MSV 2011 v Brně

AutoCont Control Systems, s. r. o.          P 18

 
Společnost AutoCont Control Systems působí na českém trhu jako distributor produktů firmy Mitsubishi Electric. Letos uvedla na trh řídicí jednotku CNC typu M70V (obr. 1), která představuje další vývojový stupeň standardního řízení CNC. Řízení zachovává výhodu standardní řady – obrábění v dobré kvalitě za přístupnou cenu. Nové jsou i odolné operátorské panely doplňující řídicí jednotky CNC a pohony. Servisní podpora je poskytována z tuzemska s dostupností náhradních dílů do 24 hodin.
 
Další novinkou budou robotické systémy Melfa. Roboty se vyrábějí se čtyřmi, pěti nebo šesti osami a maximální nosností od 2 do 20 kg. Dosah ramene může být téměř 1,4 m a opakovaná přesnost pohybu je ±0,005 mm. Složená rychlost pohybu je v rozsahu 4 až 10 m/s. Pro použití v náročných průmyslových podmínkách mají některé modely ramen robotů krytí až IP65. Robotické systémy Mitsubishi Melfa jsou nabízeny ve dvou verzích. Klasická verze se skládá z ramena robotu a řídicí jednotky, zatímco u druhé verze, určené pro systém iQ společnosti Mitsubishi, je řídicí elektronika robotu zabudována ve speciálním modulu CPU, který se připojuje přímo do sběrnice systému PLC řady Q.
 

Datacon MSI s. r. o.          C 013

 
Společnost Datacon MSI představí především provozní a laboratorní kalibrátory tlaku značky Druck.
 
Univerzální elektrický kalibrátor Druck DPI 620 urazil od svého vzniku v roce 2008 dlouhou cestu. Nyní jsou k dispozici jeho standardní i jiskrově bezpečná verze (obr. 2). Obě mohou být vybaveny operačním systémem Windows CE, standardní verze dále bezdrátovým adaptérem Wi-Fi. Zkombinováním přístroje DPI 620 s některým ze tří typů základen vznikne plnohodnotný kalibrátor tlaku. Významně kalibrátor DPI 620 pokročil v oblasti komunikace pomocí protokolu HART. Nyní spolehlivě komunikuje s téměř 2 000 typů snímačů s rozhraním HART při možnosti nastavovat všechny parametry, kterými
daný snímač disponuje.
 
Letos byly uvedeny na trh nové a přesnější laboratorní kalibrátory řady PACE. Metrology jistě potěší možnost volby přesnosti ve třech stupních či nový barometr s nejistotou na úrovni 2,5 Pa. S pokračujícím vývojem softwaru lze nyní s přístroji PACE komunikovat přes rozhraní RS-232, IEEE-488, USB či TCP/IP. Novinkou je též možnost použít libovolné šasi s libovolným regulačním modulem, popř. také kombinovat v jednom přístroji moduly o různé přesnosti. Další informace jsou v článku na str. 32–33.
 

Distrelec GmbH Z 82

 
Zásilková firma Distrelec, která se zaměřuje na distribuci elektroniky a příslušenství k počítačům, představí katalog elektroniky s kompletním přehledem nabízených produktů za atraktivní ceny (obr. 3). Distrelec nabízí obsáhlý výběr kvalitních produktů od zhruba tisícovky výrobců z oborů elektroniky, elektrotechniky, měřicí techniky, automatizace a pneumatických zařízení. Nabídku doplňuje výběr nářadí a ostatního příslušenství. Jednotlivé skupiny výrobků jsou průběžně rozšiřovány a prohlubovány a osvědčený sortiment je doplňován o nové skupiny produktů. Standardní dodací lhůta je 24 hodin, cena za dopravu zásilky činí 5 eur (plus DPH). Tato cena není závislá na objemu zásilky.
 
Vedle tištěného katalogu elektroniky je možné najít veškerý sortiment v internetovém obchodě (www.distrelec.com). K nákupu lze využít systém elektronického obchodu (e-commerce). Zákazníci, kteří pozorně sledují ceny výrobků, najdou nyní v internetovém obchodě aktuální týdenní výhodné nabídky.
 

ELCOM, a. s., divize Virtuální instrumentace C 25

 
Firma Elcom se představí jako dodavatel špičkových kamer a komponent pro strojové vidění. K vidění bude např. nejrychlejší kamera Basler Ace s kmitočtem až 340 snímků za sekundu při rozlišení 2 megapixely. Dále budou prezentovány telecentrické objektivy a osvětlovací systémy Vision&Control. Návštěvníci rovněž uvidí analyzátory kvality elektrické energie ENA450/460 pro pevnou instalaci v rozváděčích. Analyzátory disponují těmito funkcemi: monitor napětí, výkonů a energií, osciloskop a vektorskop, analýza signálů HDO, monitor extrémů nebo synchronizované měření fázorů (C37.118-2005). Jako naprostou novinku představí společnost Elcom také mobilní přístroj ENA510, který současně měří kvalitu elektrické energie a fázory na dvou třífázových systémech (obr. 4).
 

FANUC Robotics Czech s. r. o.          P 118

 
Společnost Fanuc Robotics dosáhla významného milníku. Japonská centrála společnosti oznámila, že se v červenci letošního roku podařilo dodat robot, který završil počet instalovaných robotů po celém světě na 250 000. Toto množství dodaných průmyslových robotů posiluje pozici společnosti Fanuc v oboru průmyslové automatizace a robotizace. Současný podíl společnosti Fanuc Robotics na trhu průmyslových robotů je 29 %. Celkem 250 000 high-tech asistentů se uplatní v každém sektoru a v každé oblasti průmyslové automatizace. Roboty Fanuc pomáhají zákazníkům po celém světě zvyšovat produktivitu a udržovat náklady na minimální úrovni, což je základem pro další růst v oboru průmyslové automatizace a robotizace. Návštěvníci MSV 2011 v Brně se budou moci přesvědčit o kvalitě robotů Fanuc ve stánku číslo 118 v pavilonu P. Další informace jsou na www.fanucrobotics.cz.
 
HARTING s. r. o.          C 8
 
HARTING představí konektorovou techniku a přepínače (switch) pro průmysl, automatizaci, dopravu, telekomunikace a zdravotnictví. Novinkami jsou konektory Har-Flex v 48 délkách od 6 do 100 kontaktů v rozteči 1,27 mm pro SMT a plochý kabel, pohodlné servisní rozhraní pro Ethernet a USB Har-Port, konektor pro zemnicí vodič Han GND, konektor Han-Yellock i ve velikosti 60 včetně nových vložek a lehký plastový kryt Han-Eco všech velikostí i v provedení kabel na kabel.
 
Rozšířeny byly řady krimpovaných silových kontaktů o 250A verzi, vložek Quick-Lock určených k rychlému, pevnému a lehce rozebíratelnému zakončení vodičů. Nový zalomený kryt řady push-pull pro napájecí i datové, metalické i optické konektory včetně hybridních, konektory DIN s certifikátem NFF, čtyřpárové konektory M12 a RJ do 10 GB, Fast track switch pro deterministický průmyslový Ethernet v řízené verzi a ve verzi pro optický kabel (obr. 6) i další přepínače, konektory, kabeláž a zdroje s krytím až do IP67 pracující od -40 do +70 °C, certifikované pro energetiku a železnice. Prostřednictvím katalogu Harkis on-line si lze bezplatně objednat vzorky z oblasti tzv. device connectivity. Více v článku na str. 80–81 a na www.harting.cz.
 

KUKA Roboter CEE GmbH          Z 67

 
Firma KUKA Roboter GmbH patří mezi největší světové výrobce průmyslových robotů. Nabízí roboty s nosností od 3 do 1 000 kg s dosahem až 3 900 mm. Z tohoto sortimentu si vybere opravdu každý. V nabídce firmy KUKA jsou šestiosé roboty všech velikostí, paletizátory, portálové roboty, roboty pro čisté prostory, žáruvzdorné roboty, roboty SCARA nebo svařovací roboty. Ve standardním, konzolovém či těžkotonážním provedení, multifunkční a flexibilně použitelné díky montáži na podlahu nebo na strop. Modulární konstrukce robotů KUKA urychluje a usnadňuje výměnu nástrojů.
 
Novinkou v sortimentu, s níž se budou moci seznámit i návštěvníci MSV v Brně, jsou roboty Quantec (obr. 7) s řídicím systémem KRC4, nedávno oficiálně uvedené na český trh. Roboty jsou velmi kompaktní, s mimořádnou tuhostí a velkou přesností pohybu, a přitom energeticky úsporné.
 
Ve stánku firmy KUKA mohou návštěvníci prožít také adrenalinový zážitek a svézt se na robotickém simulátoru jízdy na lyžích nebo se proletět nad Alpami (viz str. 18–19). Robotické simulátory dokazují možnosti a bezpečnost robotické techniky a pomáhají vzbuzovat zájem zvláště mladé generace o robotiku a techniku vůbec.
 

LARM a. s.         P 094

 
Česká společnost LARM představí letos tradiční nabídku optoelektronických inkrementálních a absolutních snímačů typu IRC, ARC a MSL, určených pro měření vzájemné polohy, délek, úhlu natočení a počtu otáček především v průmyslové automatizaci. Mezi již osvědčené produkty patří také inkrementální a absolutní snímače typu MIRC, MARC a MPRC na magnetickém principu, které jsou oproti optickým snímačům levnější a mají nižší přesnost, ale větší variabilitu mechanického připojení. Úrovně elektrických parametrů jsou obdobné jako u optických snímačů. Z dalších výrobků bude představen např. lankový snímač LS501 (elektronické měřicí pásmo) v provedení s inkrementálním snímačem, potenciometrem nebo s třináctibitovým magnetickým absolutním snímačem a odměřovací délkou až 2 000 mm (obr. 8). Vystavována budou také zadávací ruční kolečka IRC530-537.
 
Společnost LARM nabízí v rámci svého programu „Vycházíme vstříc“ různé náhrady za dříve vyráběné snímače a nestandardní provedení přístrojů. Na zakázku je také schopna vyvinout nové optoelektronické nebo magnetické snímače podle specifikace zákazníka.
 

Moravské přístroje, a. s.          C 117

 
Společnost Moravské přístroje naleznou návštěvníci MSV 2011 na obvyklém místě ve stánku 117 na první galerii pavilonu C. V expozici bude představováno programové prostředí Control Web jako jednotící systém pro spolupráci hardwarových i softwarových komponent při integraci projektů v oboru průmyslové automatizace. Tyto schopnosti budou předváděny převážně na úlohách z oblasti strojového vidění, kde v prostředí Control Web pracuje systém strojového vidění VisionLab a připojeny jsou digitální kamery DataCam (obr. 9), osvětlovací jednotky DataLight a průmyslové vstupní a výstupní jednotky DataLab. Řešení každé úlohy je díky „ekosystému“ spolupracujících produktů neobyčejně snadné a efektivní. Návštěvníci jsou zváni, aby si ve stánku vše osobně prohlédli a prodiskutovali své požadavky s odborníky firmy Moravské přístroje.
 

National Instruments (Czech Republic), s. r. o.          C 25

 
Společnost National Instruments již 35 let mění způsob, jakým technici a vědci v průmyslu, ve státní správě i v akademické obci přistupují k měření a automatizaci. Na letošním MSV v Brně National Instruments představí NI LabVIEW™ 2011 (obr. 10), novou verzi k 25. výročí vzniku oceňovaného softwaru pro navrhování řídicích systémů. Lab-View zvyšuje produktivitu techniků a vědců, kteří vyvíjejí a implementují měřicí a řídicí systémy často určené pro řešení největších technických úkolů na světě. LabView 2011 může velmi zvýšit efektivitu vývoje díky novým knihovnám a své schopnosti komunikovat s takřka libovolným hardwarovým zařízením či cílovým systémem, včetně nové několikajádrové řídicí jednotky NI CompactRIO či přístroje NI PXIe-5665, jednoho z nejvýkonnějších vysokofrekvenčních vektorových signálových analyzátorů na trhu. Také podporuje sestavy vytvořené v nejnovějším systému Microsoft®.NET Framework a zahrnuje množství funkcí, které požadovali samotní uživatelé. Díky svým vlastnostem pomáhá LabView 2011 technikům integrovat jednotlivé komponenty systému do jediné rekonfigurovatelné platformy, aby mohli dosahovat svých cílů rychleji, lépe a s nižšími náklady.
 

Tecon s. r. o.          C 113

 
Firma Tecon, tradiční vystavovatel na MSV, zde představí programovatelné automaty firmy Koyo, grafické operátorské panely Weintek, ethernetové přepínače a průmyslová PC. Firma Tecon se nově stala distributorem společnosti ORing v oblasti průmyslových komunikací. Z jejího sortimentu budou na český trh uvedeny spravovatelné (řízené) i základní přepínače (obr. 11). Poprvé zde budou představeny přepínače pro kolejová vozidla podle normy EN 50155. Produkty společnosti ORing pracují v rozsahu teplot od -40 do +70 °C. Z nabídky společnosti Crevis budou na veletrhu představeny vzdálené moduly I/O komunikující na sítích Profibus, Profinet, Ethernet/IP, CANopen, CC-Link, DeviceNet a Modbus RTU/TCP. Celý sortiment operátorských panelů Weintek bude uveden ve zcela novém, velmi elegantním designu. Operátorský panel Weintek EasyView MT8151X bude představen v nové verzi s ukázkou zpracování videosignálu.
 
V expozici bude představen nový sortiment v nabídce – průmyslová boxPC firmy Lanner s vysokou odolností a širokým rozsahem pracovních teplot od –10 do +55 °C.
 

Testo, s. r. o.          C 029

 
Společnost Testo, s. r. o., se jako tradiční vystavovatel zúčastní také letošního 53. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Ve svém stánku číslo 029, umístěném v přízemí pavilonu C, pro návštěvníky veletrhu připraví množství novinek a zajímavostí ze světa profesionální měřicí techniky. Jednou z nich je nová termokamera testo 885, která je spolehlivým nástrojem pro okamžité a přesné zjištění poruch, a tím i pro úsporu nákladů v průmyslovém prostředí. Tento model je vybaven mnoha novými funkcemi pro pohodlnou a detailní analýzu jak v oblasti průmyslové termografie, tak i pro využití ve stavební termografii. Mezi další novinky patří nový přístroj testo 480 pro profesionální analýzu klimatizačních zařízení a pro přesné měření tepelné pohody v daném prostředí (obr. 12). Rovněž zde bude k vidění nový průmyslový analyzátor spalin testo 350, převodníky teploty, vlhkosti a diferenčního tlaku, profesionální měřicí přístroje v kapesním formátu a mnoho dalšího.
 

TR instruments spol. s r. o.          C 017

 
Společnost TR Instruments slaví dvacet let od svého založení a ani letos nebude chybět mezi vystavovateli na MSV v Brně. TR Instruments tradičně přichází s nabídkou profesionální měřicí techniky, jako jsou termovizní kamery, analyzátory kvality elektrické sítě, průmyslové záznamníky dat (dataloggery), analyzátory DVB, měřicí systémy, systémy sběru dat nebo rádiové systémy přenosů provozních informací. Významnou částí stánku bude i komplexní expozice ručních přístrojů, záznamníků dat (loggerů), snímačů a měřicích ústředen dlouhodobého obchodního partnera – firmy Comet System, s. r. o.
 
Na letošním ročníku veletrhu bude dále představena nová řada termovizních kamer FLIR (obr. 13), analyzátory kvality elektrické sítě Sonel PQM-701, dataloggery Sefram DAS40 s analogovými vstupy až do 1 000 V a novinka v oblasti měření signálů DVB, analyzátor pro nové sítě DVB-T2 se zobrazením HD Sefram 7865HD-T2.
 
Dlouho očekávanou novinkou v oblasti měřicích systémů je implementace 2G/3G modemu do měřicích ústředen řady dataTaker DT8x. Tímto je velmi dobře řešen problém vzdáleného přístupu k systému a datům včetně možnosti pravidelně zasílat data na FTP server.
 
Obr. 1. Řídicí jednotky CNC typu M70V (AutoCont Control Systems)
Obr. 2. Jiskrově bezpečný kalibrátor DPI 620IS v základně pro generování tlaku (Datacon MSI)
Obr. 3. Návštěvníci MSV v Brně se mohou ve stánku zásilkové firmy Distrelec seznámit s aktuálním katalogem nabízených produktů
Obr. 4. Mobilní přístroj ENA510 pro měření kvality elektrické energie a fázorů na dvou třífázových systémech současně (ELCOM)
Obr. 5. Nový model robotu R-1000iA/100F (Fanuc Robotics)
Obr. 6. Deterministický řízený Fast track switch určený pro optický kabel (Harting)
Obr. 7. Nový robot řady Quantec (KUKA Roboter)
Obr. 8. Lankový snímač LS501, tzv. elektronické měřicí pásmo (LARM)
Obr. 9. Digitální kamery DataCam instalované ve výrobní lince (Moravské přístroje)
Obr. 10. Společnost National Instruments představí NI LabVIEW 2011 – novou verzi softwaru pro návrh řídicích systémů
Obr. 11. Sortiment společnosti ORing představí firma Tecon
Obr. 12. Přístroj testo 480 pro profesionální analýzu klimatizačních zařízení
Obr. 13. Termovizní kameru Flir E60 vystaví společnost TR Instruments