Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Co uvidíte na 58. MSV v Brně

ABB s. r. o.          G2 16

www.abb.cz

Návštěvníci stánku ABB budou mít možnost seznámit se např. s největším průmyslovým robotem IRB 8700, který byl kdy v ABB vyroben. Má dosah 3,5 m a může manipulovat břemeny o hmotnosti až 1 000 kg (wrist down). Díky pokročilému řízení pohybu při vysokých momentech setrvačnosti dokáže automaticky přizpůsobit svou rychlost hmotnosti a rozměrům manipulovaných dílů. Vzhledem ke kompaktním rozměrům, optimalizované protiváze a paralelnímu uspořádání dociluje nižších momentů setrvačnosti při vyšších rychlostech. Všechna tato vylepšení vedou ke zvýšení rychlosti robotu až o 25 % ve srovnání s jinými roboty stejné kategorie.

Nejmladším přírůstkem do skupiny malých robotů od ABB je robot IRB 910 SC (SCARA) s nosností až 6 kg nabízený ve třech konfiguracích. Je skvělým řešením pro montáž drobných součástí, pro manipulaci s materiálem nebo pro kontrolu výrobků. K vidění bude také robotická buňka nové generace FlexInspect OL (Sidio Airus), navržená k cenově dostupnému 3D měření ve výrobě. Vhodná je pro měření ve všech fázích výroby produktu (prototyp, předvýroba, náběh výroby, hromadná výroba). Robotická buňka FlexInspect OL (Sidio Airus) dodávaná „na klíč“ je určena pro potřeby průmyslu požadujícího stoprocentní kontrolu kvality, nárůst produktivity, snížení provozních nákladů a rychlou návratnost investic.

Obr. 1. Robotická měřicí buňka FlexInspect OL (ABB)

AJP-tech spol. s r. o.         E 43

www.ajptech.cz

Společnost AJP-tech představí mobilní přístroj pro mikroúderové značení FlyMarker®mini, který je ve své kategorii pravděpodobně nejlehčím zařízením s bateriovým napájením. Tato novinka od renomované německé firmy Markator FlyMarker mini vyniká malou hmotností (pouhých 2,4 kg), kompaktním designem, pevnou konstrukcí, rychlostí značení, intuitivním ovládáním i zajímavou zaváděcí cenou. Značit lze písmeny, čísly a znaky, individuálními logy, testovacími symboly nebo kódy Data Matrix. Do vnitřní paměti je možné uložit stovky prvků, které lze jednoduše přenášet prostřednictvím integrovaného rozhraní USB. Je možné značit předměty z plastu, hliníku, korozivzdorné i kalené oceli. Pro značení může být plně využita plocha 65 × 30 mm. Součástí dodávky jsou dvě lithium-iontové baterie, takže i časově náročnější značení lze provést bez přerušení.

Dále budou představeny tyto produkty:

  • mikroúderové značicí zařízení FlyMarker Pro,
  • Markator MV5 VU2 Sprint Plus – kompaktní rychlá značicí hlava schopná současně značit mikroúderem i rytím,
  • inkoustové značicí zařízení REA JET – přístroje typu HR a DOD,
  • laserové značicí zařízení,
  • průmyslové kamery švýcarské značky Baumer řad CX, TX a VeriSens®XC, XF.

Obr. 2. Mobilní přístroj pro mikroúderové značení FlyMarker® mini (AJP-tech)

Balluff CZ s. r. o.          F 067

www.balluff.cz

Společnost Balluff na MSV v Brně představí kromě tradiční nabídky indukčních, kapacitních, magnetických a optoelektronických snímačů a přístrojů pro odměřování polohy také systémová řešení pro připojení snímačů prostřednictvím průmyslových sběrnic s využitím IO-Link. Jednou z představovaných novinek je průmyslový systém RFID BIS V, který umožňuje rychlý, podstatně účinnější bezkontaktní přenos dat na různých pracovních frekvencích. Systém RFID BIS V dovoluje kombinovat techniku RFID s modulem master sběrnice IO-Link a integrovat až čtyři čtecí a zapisovací hlavy a ostatní snímače nebo aktivní prvky. Další představovanou novinkou jsou nové řady průmyslových ručních čteček čárových kódů. Průmyslové ruční čtečky čárových kódů se od „běžných“ čteček odlišují především zvýšenou odolností proti nárazům, prachu, vlhkosti či chemikáliím. Jsou vhodné pro použití i v náročných výrobních provozech a všude tam, kde je kladen důraz především na dlouhou životnost. Společnost Balluff ve svém sortimentu zahrnuje dvě řady ručních průmyslových čteček čárových kódů: BVS HS-P a BVS HS-Q.

Obr. 3. Průmyslová čtečka čárového kódu BSV HS-Q (Balluff)

BHV senzory s. r. o.         F 034

www.bhvsenzory.cz

Společnost BHV senzory se specializuje na elektronické a mechanické přístroje k měření tlaku a na mechanické teploměry; kromě vlastních výrobků nabízí přístroje zahraničních firem SUKU, Layher, Beck, Leitenberger, STIKO a Hirlekar Precision.

Vystavovatel v poslední době zaměřil pozornost na ochranu mechanických a elektronických tlakoměrů před nepříznivými vlivy měřeného procesu, jako jsou tlakové rázy, otřesy, vibrace, přetížení vysokým tlakem a korozní působení měřeného média. Představí nové typy membránových oddělovačů kombinované s tlumiči tlakových rázů.

Obr. 4. Digitální tlakoměr a převodník tlaku PM-111 v sanitovatelném provedení s membránovým oddělovačem Clamp DN65, s úhlovým připojením; převodník kromě analogového výstupního signálu, digitálního výstupu RS-485 s protokolem Modbus nabízí k využití i čtyři relé ve funkci nezávisle nastavitelných mezních spínačů (BHV senzory)

COMAU CZECH s. r. o.         G2 01

www.comau.com

Comau Czech s. r. o. se i letos zúčastní MSV, aby zde prezentovala své novinky v oblasti automatizace a robotiky. V pavilonu G2 ve stánku 01 Comau představí nový Racer5 a čtyřosý SCARA robot jménem Rebel-S. Racer5, robot na platformě Racer3, nepostrádá žádnou z vlastností robotů Racer3, pouze rozšiřuje kapacitu této platformy z hlediska nosnosti a dosahu. Racer5 je dodáván s dosahem 630 a 809 mm a s nosností 5 kg. Rebel-S byl navržen v pěti modelech s nosností 6 kg a se třemi dosahy. Tyto roboty jsou výjimečné v tom smyslu, že nejsou antropomorfní. Nabízejí celou řadu montážních pozic a používají se u nich mezikusy: jednoduché, nicméně velmi inovativní řešení, jak rozšířit jejich dosah. Robot je dodáván s dosahy 450, 600 a 750 mm. Roboty všech tří verzí je možné upevnit k podlaze nebo na zeď; verze s dosahem 600 a 750 mm lze nakonfigurovat i k upevnění ke stropu. Tato modularita vede ke značným úsporám, jestliže si zákazník zakoupí některého z příslušníků rodiny SCARA robotů.

Obr. 5. Robot Rebel-S s upevněním k podlaze (Comau)

Compas automatizace, spol. s r. o.           G1 101

www.compas.cz

Přední česká inženýrsko-dodavatelská společnost Compas automatizace se zaměřuje na řešení průmyslové automatizace a systémy MES na platformě moderní řídicí a informační techniky. Dlouholetou specializací společnosti je automatizace technologií s pohony strojů a linek na platformách Siemens a Beckhoff především ve strojírenství a výrobě automobilů. Společně s partnery v daném odvětví Compas automatizace dodává i kompletní technologická zařízení. Na MSV představí novou verzi MES COMES pro plánování a řízení výroby i údržby lisoven plastů.

Návštěvníci budou mít rovněž možnost konzultovat své projekty v oblasti průmyslové automatizace, řízení a plánování, vyhodnocování výroby i budoucí vize např. Industry 4.0. Tuto vizi již Compas automatizace v mnoha oblastech naplňuje u svých klientů konceptem elektronického řízení výroby. Systém COMES byl uživateli vybrán již pro stovky aplikací řízení výroby a údržby. Ve stánku budou připraveny tyto ukázky:

  • COMES řízení lisoven plastů,
  • COMES OEE pro monitoring a vyhodnocování efektivity výroby,
  • COMES Maintenance – systém řízení údržby podniku CMMS.

Informace o firmě COMPAS a jejích řešeních jsou uvedeny na portálech www.compas.cz, www.oee.cz, www.comes.eu.

Obr. 6. Compas automatizace bude vystavovat systémy pro řízení diskrétní výroby i údržby a lisoven plastů

EPLAN Software & Service          P 11

www.eplan.cz

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí společnost EPLAN řešení propojující prostřednictvím mechatronické struktury systémy MCAD, ECAD a software pro PLC. Usnadnění synchronizace napříč různými obory a urychlení konstrukčního a vývojového procesu v oblastech mechanického, řídicího a softwarového inženýrství budou hlavním tématem ve stánku firmy House of Mechatronics. Eplan zve návštěvníky do stánku č. 11 v hale P.

Festo, s. r. o.          V 123

www.festo.cz

Firma Festo vystaví na MSV v Brně dopravník MCS® (Multi-Carrrier-System), používaný ve výrobních provozech např. při plnění, dávkování, lisování apod. Tento modulární transportní systém se přizpůsobuje požadavkům na výrobu různých sérií výrobků velikosti již od jednoho kusu a lze jej snadno integrovat do již existujících dopravníkových systémů. Parametry pohybu jednotlivých nosičů výrobků (zrychlení, rychlost a směr pohybu, popř. synchronní chod) lze řídit, aby bylo možné provádět technologické operace podle průběhu vyráběných zakázek. Systém MSC může používat nosiče výrobků od dodavatelů dopravníkových systémů. Jsou nadále na systému nezávislé, lze je snadno vyjmout či doplnit. Jednotlivé moduly systému obsahují lineární motory, které jsou schopny parametry pohybu nosičů vzájemně sdílet. Kompletní mechaniku systému, lineární elektromotory, řízení a automatizaci dané technologie dodává firma Festo, řízení lineárních motorů dodává jako partner firma Siemens.

Obr. 7. Modulární transportní systém MCS (Festo)

HARTING s. r. o.          C 01

www.harting.cz

Harting představí konektorovou techniku, přepínače a komponenty RFID pro průmysl, automatizaci, dopravu, telekomunikace a zdravotnictví. Zásadními novinkami jsou beznástrojové vložky Han ES Press, vložky s funkcí rozváděče, konektory Han-Ex do výbušného prostředí až do velikosti 24B, konektory do teplot až 200 °C, moduly až pro 10 000 spínacích cyklů a šroubové vložky do lehkých plastových krytů ECO, nově i řady A, a speciální plastové konektory F&B do potravinářského prostředí.

Novinkou jsou proudové transformátory pro 4 000 a 7 000 V. Výkonové proudové snímače mají certifikaci pro dopravu stejně jako nové konektory HPR typů EasyCon a HC individual. Rozšířena je nabídka konektorů do řad har-flex®a har-flexicon®s roztečí od 1,27 mm, nově až do 15 mm/100 A. Har-port®je pohodlné servisní rozhraní pro Ethernet a USB.

Harting nabízí kompletní systém RFID vhodný do průmyslového prostředí včetně nových tagů na kov odolných proti chemikáliím a teplotě 210 °C či senzorů RFID. Dále také 200 typů neřízených přepínačů včetně nové šestnáctiportové verze a verzí PoE+ a DC/DC a přepínačů konstruovaných jako moduly do konektorů Han.

Obr. 8. Mezi novinky firmy Harting patří konektory M12 zalomené s korozivzdornými či zasouvacími kryty a silové M12 L, dále vložky pro gigabitový Ethernet, provedení pro montáž Pre-Link či zákaznickou kabeláž

Leonardo technology s. r. o.         E 8, E 16

www.lt.cz

Společnost Leonardo technology řeší projekty průmyslového značení již téměř patnáct let. Tým techniků, který zabezpečuje veškeré požadavky na průmyslové značení, identifikaci, využití kódu Datamatrix, RFID i vlastní výrobu spotřebních materiálů pro termotransferové tiskárny, představí na MSV v Brně novinky z oblasti značení na všechny druhy materiálů, a to hned ve dvou expozicích společnosti Leonardo technology. V první expozici budou k vidění novinky z oblasti laserových přístrojů různých typů: vláknových, YAG, CO2, zelených a UV laserů Solaris. Pro všechny návštěvníky bude připravena také praktická ukázka značení s ekonomickou variantou „sexy“ laseru Solaris. Inkoustové značení bude zastoupeno již legendárními přístroji značky Leibinger. V expozici bude vystaveno i mnoho dalších přístrojů. Druhá expozice bude věnována spotřebním materiálům pro všechny termotransferové tiskárny (etikety, pásky TTR a originální tiskové hlavy). Každý návštěvník stánků č. 8 a č. 16 v hale E si bude moci odnést nový časopis Leonardo technology s názvem Holy

Laser – vše, co jste chtěli vědět o laserech, ale báli jste se fyziky.

Obr. 9. Ve stánku Leonardo technology si návštěvníci prohlédnou mimo jiné inkoustové značicí přístroje značky Leibinger

Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o.         C 25

www.micro-epsilon.cz

Přední světová firma v oboru senzoriky, společnost Micro-Epsilon, nabízí již více než 40 let spolehlivá, velmi výkonná a jedinečná řešení zejména při požadavku na přesné měření nebo kontrolu. Sortiment výrobků zahrnuje snímače pro měření vzdálenosti a profilu, snímače pro bezkontaktní měření teploty a pro rozpoznávání a měření barev.

Společnost Micro-Epsilon ve své expozici v pavilonu C na veletrhu MSV v Brně představí novinky z oblasti přesného měření vzdálenosti, polohy a profilu, dále bezkontaktního měření teploty, detekce barev a průmyslových endoskopů.

Na letošním ročníku MSV budou prezentovány laserové triangulační snímače optoNCDT řady ILD1320 a ILD1420 doplněné

laserovými profilovými skenery scanCONTROL, dále snímače pracující na bázi vířivých proudů a také kapacitní snímače s novou řídicí jednotkou DT6110. V oblasti infračerveného měření teploty bude možné si vyzkoušet novou infrakameru TIM M1 s rozlišením 764 × 480 bodů a s frekvencí obrazu až 1 kHz. Dále zde bude k vidění široký sortiment pyrometrů, jako např. model CTVideo s křížovým zaměřováním a videomodulem pro snadnější zaměřování na horkých materiálech.

Mitsubishi Electric Europe B. V.         P 142

https://cz3a.mitsubishielectric.com

Rok 2016 je přelomový pro sortiment výrobků Mitsubishi Electric, proto také letošní ročník veletrhu MSV v Brně bude plný premiér nových výrobků a řešení od tohoto japonského výrobce. Na začátku roku byl prezentován nový průmyslový robot ze skupiny MELFA s nosností do 75 kg. Jde o průlom v nabídce firmy Mitsubishi Electric, neboť dosud byla tato firma známá především výjimečně rychlými a přesnými, ale také kompaktními robotickými zařízeními.

Kromě toho bude na MSV poprvé v regionu střední a východní Evropy představena nová série řízení pro CNC stroje s názvem M8. Mezi výrobky této série lze najít komponenty jak do jednodušších soustruhů a CNC fréz, tak do víceosých obráběcích center nejvyšší třídy.

Tím, co odlišuje firmu Mitsubishi Electric od všech dodavatelů řešení z oblasti průmyslové automatizace, je šíře vyráběného sortimentu. Na největším strojírenském veletrhu tedy nemohou chybět japonské obráběcí stroje – návštěvníci budou mít příležitost vidět v akci např. laserové obráběcí stroje (vybavené vláknovými nebo CO2 lasery) a elektroerozivní obráběcí stroje (EDM). Další informace zájemci získají návštěvou nové webové stránky firmy Mitsubishi Electric: https://cz3a.mitsubishielectric.com.

Obr. 11. Mezi novinky firmy Mitsubishi Eletric patří robot řady Melfa s nosností do 75 kg, řídicí jednotka pro CNC stroje a obráběcí stroje

SCHUNK Intec s. r. o.          F 015

www.schunk.com

Lídr v oblasti upínací techniky a uchopovacích systémů, firma SCHUNK, se představí letos na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně již pojedenácté. Návštěvníci se mohou přijít podívat na robotické aplikace s rozmanitou nabídkou koncových efektorů, z oblasti automatizace budou předvedena chapadla, otočné a lineární jednotky a robotické příslušenství. Co se týče upínání, nebude chybět upínací systém nulového bodu VERO-S, díky němuž lze velmi pohodlně zlepšit flexibilitu upnutí obrobků. V modulu radiálně umístěné upínací čelisti vtáhnou upínací čep a zajistí jeho pozici vlivem samosvorného a tvarového spojení. Z oblasti stacionárního upínání budou vystavovány magnetické upínací desky Magnos, které zaručují spolehlivé upnutí obrobků při brousicích operacích, rychlou výměnu obrobků a zvláště efektivní procesy. Nebudou chybět sklíčidla, upínací čelisti, upínače nástrojů a mnohá další zařízení. Firma Schunk se bude těšit na návštěvníky v pavilonu F, ve stánku 015.

Obr. 12. Společnost Schunk bude vystavovat pestrou nabídku koncových efektorů pro průmyslové roboty

Siemens, s. r. o.          P 19

www.siemens.cz

Letos již po 58. společnost Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu představí svůj unikátní sortiment produktů pro stavbu obráběcích strojů. V hlavním pavilonu P ve stánku č. 19 návštěvníkům ukáže, jak zvýšit flexibilitu a efektivitu výroby a zároveň zkrátit dobu uvedení produktu na trh s využitím digitálních nástrojů této společnosti. Průmysl 4.0 a značné požadavky zákazníků, jako je rychlé uvedení produktu na trh, větší efektivita a produktivita výroby, tlačí firmy k tomu, aby ve zvýšené míře využívaly digitalizaci ve výrobním prostředí, a to i v oblasti obráběcích strojů. Odborníci společnosti Siemens ve své expozici ukážou, jak těmto požadavkům čelit a jak v současném silně konkurenčním prostředí obstát díky digitalizaci. Návštěvníkům ukážeme, jak s pomocí digitálních technologií a internetu přistupovat k současné a budoucí výrobě. Naše technika, která pokrývá celý životní cyklus výrobku od návrhu až po výrobu, dokáže zákazníkovi, v tomto případě výrobcům obráběcích strojů, jak zkrátit cestu produktu od vývoje na trh, dokáže zvýšit produktivitu a zvětšit pružnost výroby,“ uvedl Jiří Karas, ředitel úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty společnosti Siemens.

Turck, s. r. o.          F 78

www.turck.cz

Společnost Turck, s. r. o., se již tradičně zúčastní Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a při této příležitosti si dovoluje pozvat všechny své zákazníky a zájemce k návštěvě stánku č. 078 v pavilonu F. V letošním roce Turck vystavuje ve stánku zcela nové koncepce. K dispozici bude, kromě standardní nabídky produktů průmyslové automatizace, také několik workshopových stanovišť, kde bude možné se s produkty seznámit při praktických ukázkách nebo přímo při testování zákaznických vzorků. Takto chce společnost představit, jak jednoduše lze integrovat její komponenty pro průmyslovou automatizaci. Jednotlivá stanoviště budou zaměřena na oblasti: měření, odměřování, bezpečnost strojů a osob, měření profilů a 3D struktury objektů, strojové vidění, řešení s komunikací I/O-link a technika RFID. Mezi novými produkty návštěvníci najdou panely HMI řady TX500 s integrovaným PLC a současné řady multiprotokolových modulů TBEN-S rozšířené o moduly s RFID. Celý tým zaměstnanců společnosti Turck, s. r. o., se těší na setkání s návštěvníky veletrhu.

Obr. 14. Operátorský panel TX500 s integrovaným PLC (Turck)

 

(ed)