Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

České zabezpečovací zařízení na železničním přejezdu v Srbsku

číslo 11/2004

České zabezpečovací zařízení na železničním přejezdu v Srbsku

V pátek 17. září 2004 byl slavnostně otevřen a církevně vysvěcen železniční přejezd v jihosrbském Čačaku, kde firma AŽD Praha instalovala přejezdové zabezpečovací zařízení typu PZZ-EA v hodnotě 5 milionů korun. Čačak leží na významné trati Stalač–Kralijevo–Požeg. V minulých letech zde v důsledku srážky automobilu s vlakem zemřelo 39 lidí.

Všechny přípravné a realizační práce byly zvládnuty v rekordní době tří měsíců. „Právě nyní probíhá schvalovací řízení našich systémů nejen pro Srbské železnice, ale i pro další země bývalé Jugoslávie. Naším dlouhodobým strategickým zájmem v Srbsku jsou stavby na koridorových i nekoridorových tratích,„ řekl Ing. Zdeněk Chrdle, generální ředitel AŽD Praha. V minulém roce byla v Bělehradě založena dceřiná společnost firmy AŽD Praha, která zajišťuje koordinaci zakázek v této oblasti.

Zakázka v Srbsku je důkazem úspěšné zahraniční politiky AŽD, která pronikla na zmiňovaný trh v náročné konkurenci nadnárodních firem.

Instalované zařízení, PZZ-EA, je jeden z nejmodernějších přejezdových zabezpečovacích systémů. K tomuto zařízení byly použity konstrukční prvky srbských železnic, které zajistily kompatibilitu v místních podmínkách. Přejezd v Čačaku byl nainstalován s polovičními závorami a vnějšími ovládacími prvky přejezdu jsou počítače náprav.

(sg)

Inzerce zpět