Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Cena časopisu Automa na MSV 2008

Již podruhé se na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně uskutečnila soutěž vystavovatelů o cenu časopisu Automa. Zatímco v loňském ročníku se soutěžilo o nejpůsobivější tištěné materiály, letos se vystavovatelé mohli přihlásit o cenu za nejvstřícnější prezentaci výrobků v oblasti průmyslové automatizace. Šlo o to, sledovat, jak účinné strategie volí jednotliví vystavovatelé při oslovování svých zákazníků. Byli hodnoceni pouze vystavovatelé, kteří se do soutěže přihlásili, a kritériem bylo, jak dalece vycházejí jednotlivé firmy svým zákazníkům vstříc při prezentaci svých výrobků. Při procházce mezi přihlášenými exponáty bylo patrné, že velmi dobře zabírá hravý způsob prezentace.
 
Celkovým vítězem soutěže se stala společnost Fanuc robotics. Nový robot typu M-10iA, který vyniká manipulačními schopnostmi a značnou rychlostí a zrychlením pohybu, se rozhodla představit v roli hráče minigolfu (obr. 1). Ve skutečnost je robot o nosnosti 10 kg svými schopnostmi vhodný spíše pro operace lepení a těsnění, řezání a manipulace při svařování, lisování plastů apod.
 
Dalším oceněným vystavovatelem se stala společnost Camea, která ve svém stánku demonstrovala snímání nekonečného pásu řádkovou kamerou. Její systém CVT820 najde využití v textilním průmyslu při detekci děr a překladů netkaného textilu, zalisovaných cizích předmětů a také při měření rozměrů a plochy vad pásů. Společnost Turck byla v soutěži časopisu Automa oceněna za nápadité představení nové výkonné varianty systému pro bezdrátový přenos I/O typu DX70 SureCrossWireless. Společnost pro prezentaci zvolila vzducholoď, která první den veletrhu poletovala ve volném prostoru pavilonu C.
(ev)
 
Obr. 1. Robot společnosti Fanuc robotics se představil v roli hráče minigolfu