CeMAT – automatizace ve skladech i show vysokozdvižných vozíků

Veletrh intralogistiky CeMAT proběhl v Hannoveru od 31. května do 2. června 2016. Naplnil čtyři rozměrné haly hannoverského výstaviště a velmi rušno bylo také na volné ploše přiléhající k těmto halám. Zatímco na volné ploše byly předváděny manipulační a zdvihací schopnosti vysokozdvižných vozíků, zvedacích plošin a jeřábů (obr. 1), v halách se návštěvníci seznamovali s různými typy skladovacích regálů, zakladačů, logistických robotů, s balicí technikou a identifikačními a značicími systémy.

 

Automatizace dodavatelských řetězců

Hlavním tématem veletrhu byla inteligentní řešení dodavatelských řetězců, sahající od výroby až po vyjmutí zakázky ze skladu. Právě proto byly na výstavišti představeny četné novinky z oboru řízení skladů, kde se ve velké míře uplatňuje inteligentní propojení mezi lidmi a stroji a mezi stroji navzájem. Skladovací systémy představily firmy jako Beumer, Hänel, STILL, SAP, SSI Schäfer, Viastore či Jungheinrich. Software WMS (Warehouse Management System) společnosti Viastore s názvem Viadat 9.0 s intuitivním operátorským rozhraním si zájemci vyzkoušeli na operacích vybírání položek ze skladu pomocí tabletu, signálních světel, ale také pomocí hlasu nebo datových brýlí. Software je schopen skladová data analyzovat a vyhodnocovat, aby podle nich bylo možné plánovat toky materiálu. Viadat 9.0 lze propojit se systémem SAP.
 
Vychystávání s použitím brýlí rozšířené nebo virtuální reality bylo hitem veletrhu (obr. 2). Pro tyto systémy se vžilo označení datové brýle. Operátorovi skladu se v těchto brýlích zobrazuje, jaké položky a v jakém množství má vyjmout ze skladovacích regálů i kde jsou uloženy. Některé systémy, jako např. SAP Augmented Reality Solution (obr 2d), rovněž umožňují číst čárový kód tak, že na něj operátor s datovými brýlemi pouze zaměří svůj pohled, takže má volné ruce pro vyjímání nebo ukládání zboží.
 

Roboty a manipulátory

Velký prostor na veletrhu byl věnován manipulační technice používané ve skladech. Mladá firma Magazino se sídlem v Mnichově přijela na veletrh s robotem TORU na vyjímání zboží ze skladu, který rozeznává objekty v regálech a má také přesný mechanismus pro uchopování krabic, knih a jiných předmětů tvaru kvádru (obr. 3).
 
Výrobce vysokozdvižných vozíků a skladových zakladačů, firma Junghenrich, vyvinul nový dálkový systém easyPILOT k ovládání horizontálního zakládacího a vychystávacího vozíku. Poloautomatický systém je založen na dálkové ovládací jednotce, která může být upevněna na opasku. Pouhým klepnutím na řídicí jednotku je vozík uveden do provozu a zastaví se, jakmile dosáhne příští naprogramované pozice nebo když operátor opět klepne na jednotku. Systém easyPILOT může být doplněn systémem pro vychystávání hlasem nebo systémem využívajícím datové brýle.
 
Autonomní vychystávací vozíky s intuitivním ovládáním vystavovala společnost Still (obr. 4). Představila též nástroj Still neXXt fleet, který umožňuje shromažďovat data o všech vysokozdvižných vozících a zakladačích ve skladu a usnadňuje tak jejich údržbu a servis.
 
Na veletrhu bylo vystavováno nepřeberné množství dopravníků. Belgická firma Alvey, která má jeden ze svých výrobních podniků v jihomoravském Podivíně, předváděla modulární válečkový dopravník palet řízený adaptivní řídicí technikou Evolink.
 

Nabíjení baterií, kontrola pneumatik

Na veletrhu bylo k vidění veškeré příslušenství pro skladovací techniku. Na velkém prostoru byly vystavovány nabíječe baterií pro vysokozdvižné vozíky. Česká firma Axima tu prezentovala sortiment nabíječů trakčních baterií. Pro nabíječe řady Flexis byl navržen systém AXInet, který umožňuje optimalizovat provoz nabíjecích stanic. Datovou sítí systému AXInet je možné propojit až 255 nabíječů a tím získat přehled o jejich stavu a vytížení (obr. 5).
 
Výrobce pneumatik Continental ve svém stánku vystavoval systém ContiPressureCheck, navržený k nepřetržitému měření tlaku vzduchu a teploty pneumatik snímači upevněnými v pryžovém pouzdru uvnitř pneumatiky. Data s naměřenými hodnotami jsou bezdrátově přenášena do řídicí jednotky a zobrazována v kabině řidiče. V roce 2017 bude systém ContiPressureCheck doplněn řídicím systémem ContiFlexBox, který vedle zobrazení údajů pro řidiče umožní také sběr a přenos dat o stavu pneumatik do centrálního serveru, kde budou analyzována, zpracovávána a interpretována.
 

CeMAT 2018

Veletrh intralogistiky CeMAT je pořádán jednou za dva roky. Příští ročník se tedy uskuteční v roce 2018, a to souběžně s veletrhem Hannover Messe v době od 23. do 27. dubna 2018. Návštěvníci najdou přehlídku intralogistiky CeMAT 2018 na hannoverském výstavišti v pavilonech 32 až 35 a na přilehlé volné ploše.
(ev)
 
Obr. 1. Zvedací plošina firmy Combilift na volné ploše veletrhu CeMAT (foto: Deutsche Messe)
Obr. 2. Brýle rozšířené a virtuální reality ve stáncích veletrhu CeMAT: a) brýle virtuální reality (Jungheinrich), b) brýle se sluchátky (Knapp), c) brýle rozšířené reality s ovladačem (Picavi), d) brýle rozšířené reality (SAP) (foto: Deutsche Messe)
Obr. 3. Robot TORU rozeznává objekty v regálech a uchopuje krabice z regálu (foto: Deutsche Messe)
Obr. 4. Skladový vozík firmy Still ovládaný hlasem (foto: Deutsche Messe)
Obr. 5. Datová síť AXInet propojí až 255 nabíječů baterií a poskytne tak přehled o jejich stavu a vytížení