Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Veletrh CeBIT 2017 ve dnech 20. až 24. března 2017 představí mnoho softwarových nástrojů, postupů a obchodních modelů určených pro digitální transformaci podniků a veřejné správy. „Na veletrhu CeBIT 2017 zažijí naši návštěvníci digitalizaci tak konkrétně jako zatím nikdy,“ řekl v Hannoveru Oliver Frese, člen představenstva veletržní správy Deutsche Messe AG. Přes 3 000 zúčastněných firem ze 70 zemí budou prezentovat konkrétní příklady využití digitalizace, start-upy ukážou návštěvníkům radikálně nové obchodní modely a digitální vizionáři budou na kongresu CeBIT Global Conferences (CGC) diskutovat o digitální budoucnosti ekonomiky a společnosti.
Veletrh CeBIT oficiálně zahájí už 19. března 2017 na výstavišti v Hannoveru během Welcome Night Šinzó Abe, ministerský předseda Japonska, letošní partnerské země veletrhu, společně se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou. Z partnerské země se ve všech tematických oblastech veletrhu CeBIT představí asi 120 firem.
Veletrh letos zastřeší heslo „d!conomy – no limits“, které uvede do centra pozornosti šance, jež nabízí digitální transformace. Vystavující firmy ukážou několik stovek konkrétních příkladů, jak lze digitalizaci využívat.
Veletrh představí mnoho nových oblastí využití umělé inteligence včetně kognitivních výpočetních metod (cognitive computing). „Právě v obchodním prostředí jsou možnosti využití umělé inteligence mnohostranné, např. při vyhodnocování dat a jejich inovativním propojení nebo při využití systémů automatických odpovědí talk-bot při komunikaci se zákazníky,“ prohlásil O. Frese.
Téma umělá inteligence bude na veletrhu CeBIT hrát přední úlohu také během kongresu CeBIT Global Conferences (CGC), a to zvláště díky účasti Raye Kurweila, jednoho z nejvýznamnějších expertů v oblasti umělé inteligence, technického ředitele společnosti Google. V Hannoveru budou rovněž přítomny humanoidní roboty, které jsou vybaveny umělou inteligencí a jsou schopny interakce s lidmi. Na kongresu CGC vystoupí prof. Hiroshi Ishiguro se svým digitálním dvojníkem, který je japonskému vědci podobný téměř k nerozeznání.
Na veletrhu CeBIT budou též prezentovány drony a jejich mnohostranné možnosti využívání. Spojení komplexní analýzy dat s dalšími metodami umělé inteligence nabízí značný potenciál pro použití dronů a bezobslužných systémů v obchodní oblasti. Lze je už nyní s vysokým stupněm bezpečnosti využívat v logistice a dopravě a při kontrole průmyslových zařízení.
Autonomní vozidla jsou dalším významným trendem. Návštěvníci veletrhu se budou moci projet v dopravním prostředku s autonomním řízením SmartShuttles švýcarské pošty.
Pro zájemce budou připraveny také Highlight-Tours „discover d!conomy“, které je provedou po největších novinkách vystavených na veletrhu. „CeBIT tak usnadní návštěvníkům orientaci a poskytne konkrétní tipy, jak úspěšně realizovat digitální transformaci firem a veřejné správy,“ řekl O. Frese.
Návštěvníci se budou moci na mnoha konkrétních příkladech přesvědčit, že podniky i veřejnou správu lze digitalizovat rychle a bez velkých nákladů a vytvořit tak tzv. data-driven business. Představeny budou systémy pro navrhování podnikových procesů a plánování zdrojů ve firmách a systémy ERP. Jednotlivé kroky digitalizace budou ukázány na příkladu řetězce tvorby hodnot v automobilovém průmyslu.
Tématem v hale č. 6 bude kybernetická bezpečnost a boj proti hackerům. K hostům kongresu CeBIT Global Conferences promluví prostřednictvím live-streamu také bývalý systémový administrátor americké NSA Edward Snowden, skrývající se před spravedlností v Rusku.
Přes 400 mladých firem ze 400 zemí předvede na veletrhu CeBIT během přehlídky Scale 11, platformy start-upů, jak lze v Německu rychle a jednoduše založit novou firmu a vyvíjet nové digitalizované obchodní modely. Mnoho zavedených firem, jako např. Deutsche Bahn, Volkswagen a Mastercard, se do přehlídky zapojí svými aktivitami určenými pro mladé firmy.
Další mladé podniky se představí ve výstavní oblasti Research & Inovation. Budou tu zastoupeny přední německé a zahraniční výzkumné ústavy a univerzity – kromě jiných také finalisté soutěže CeBIT Innovation Awards 2017.
Významnou součástí veletrhu CeBIT je kongres CeBIT Global Conferences, který se letos vyznačuje mimořádnou účastí. Kromě Raye Kurzweila a prof. Hiroshiho Ishigura zde vystoupí také profesor Stanfordovy univerzity Michal Kosinski. Tento expert v oblasti sociálního výzkumu a psychometrie vyvinul matematický postup, kterým bude možné učinit logický závěr o povaze člověka podle „lajků“ na Facebooku a dalších digitálně přístupných dat.
Radim Adam
Obr. 1. Veletrh CeBIT se bude konat v Hannoveru od 20. do 24. března 2017