Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

CAN 2020 aneb o budoucnosti sběrnice CAN

Společnost CiA (CAN in Automation) oznámila, že uspořádá sérii seminářů zaměřených na budoucnost protokolu CAN FD – CAN 2020.

 
Protokol CAN byl navržen v roce 1986. A stačilo pouhých pět let, než se poprvé objevil v automobilovém průmyslu, tenkrát jako součást legendárního mercedesu třídy S, modelu W140. Očekává se, že v roce 2016 bude do provozu uvedeno 1,8 milionu uzlů s protokolem CAN. Lze tedy říci, že protokol ušel pěknou cestu. Nyní je ovšem čas zaměřit se na budoucnost, a to zejména proto, že je možné očekávat, že i nový protokol CAN FD brzy najde uplatnění v silničních vozidlech.
 
Protokol CAN FD byl poprvé oficiálně představen v roce 2012 na třinácté mezinárodní konferenci o sběrnici CAN na hradě Hambach u německého města Neustadt. Důvodem vzniku CAN FD byl požadavek automobilového průmyslu na větší šířku pásma pro sítě CAN. Od té doby vznikly komunikační procesory pro CAN FD a první automobil vybavený protokolem CAN FD by mohl na silnici vyjet již v roce 2019 či 2020. Protokol CAN FD by měl postupně nahradit klasické protokoly CAN. Stále však bude možné navázat na klasickou sběrnici s přenosovou rychlostí 1 Mb/s. Ovšem CAN FD nabízí delší rámce s užitečným zatížením až 64 bytů.
 
V první generaci bude CAN FD používat hvězdicovou či hybridní topologii s přenosovou rychlostí do 2 Mb/s. Předpokládá se, že po určité době bude možné v automobilech tuto rychlost navýšit až na 5 Mb/s s vyhrazenými kruhovými topologiemi. Pro ostatní uživatele tu bude jednodušší lineární topologie s velmi krátkými větvemi.
 
Společnost CiA se rozhodla v následujících letech pořádat sérii setkání za účelem bližšího seznámení se s protokolem CAN FD a jeho možným budoucím využitím. Účast na těchto setkáních bude pro členy sdružení zcela bez poplatku. Pro nečleny bude malé vstupné kompenzující výdaje (CiA je neziskové sdružení, a nepořádá tedy tato setkání za účelem výdělku).
 
Program prvního setkání CAN 2020 bude pokrývat základní technické informace o protokolu CAN FD, dopady na protokoly vyšších vrstev, včetně CANopen a J1939, a bude se také zabývat problémy, které mohou potkat vývojáře komunikačních systémů při používání většího toku bitů. Setkání je určeno především pro „decision-makery“ v oblastech vývoje zařízení, technického marketingu a návrhu systémů.
(jč)