Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Budoucnost mikrovlnných hladinoměrů v průmyslovém měření

Společnost Endress+Hauser uvádí na trh nový 79GHz mikrovlnný radarový hladinoměr určený k měření polohy hladiny kapalin v zásobních nádobách a tancích, včetně možnosti fakturačních měření.

 
Za posledních šedesát let uvedla společnost Endress+Hauser na trh množství měřicích přístrojů, které se staly v oblasti provozních měření standardem. Široký sortiment firmy nabízí vhodnou měřicí techniku pro každou úlohu. Její nejnovější inovace – bezkontaktní mikrovlnný 79GHz radarový hladinoměr pro obchodní měření polohy hladiny kapalin – splňuje i nejnáročnější požadavky složitého měření ve velkoobjemových nádržích (tank gauging).
 

Radarové hladinoměry v pásmu 79 GHz – nová technika pro větší spolehlivost a bezpečnost

Velmi přesný hladinoměr Micropilot NMR81 je první mikrovlnný radarový hladinoměr Endress+Hauser pro měření polohy hladiny kapalin používající pracovní frekvenci 79 GHz a metodu frekvenčně modulovaného kontinuálního vysílače FMCW (Frequency Modulated Continuous Wave). Přístroj byl vyvinut pro přesné měření polohy hladiny pro obchodní účely a je certifikován nezávislými zkušebními úřady. Práce v mikrovlnném pásmu 79 GHz přináší mnoho výhod.
 
Předně vysoká frekvence zajišťuje úzký výstupní úhel paprsku – podle typu použité antény 3° nebo 4°. V porovnání s tím má běžný hladinoměr pracující na frekvenci 26 GHz se stejným rozměrem antény výstupní úhel paprsku 10°. Měření vysokou frekvencí je proto spolehlivé i ve vysokých a úzkých nádržích, protože je vyloučen vliv vnitřních objektů v nádrži, jako jsou žebra na stěnách nebo topné hady.
 
Vyšší frekvence umožňuje obecně dosáhnout většího rozsahu měření při zachování výborné přesnosti: Micropilot NMR81 dosahuje přesnosti ±0,5 mm v celém měřicím rozsahu 30 m. Vzhledem k ostřejšímu paprsku u 79GHz hladinoměru je navíc jednodušší měřit v nádržích kuželového tvaru. Znamená to, že je možné měřit až ke dnu nádrže, protože úzký paprsek lze zaměřit tak, aby nenarážel na sbíhající se stěny.
 
Uživatelé těchto hladinoměrů mohou přestat respektovat mnohé požadavky, které dříve musely být brány v úvahu při použití bezkontaktního principu měření polohy hladiny. Rozšiřuje se tak oblast, kde lze využít bezkontaktní měření se všemi jeho výhodami, zvláště nízkými náklady na instalaci a údržbu, a to i v náročných podmínkách, kde by kontaktní hladinoměry rychle podléhaly korozi či abrazi.
 

Obr. 1. Mikrovlnný radarový hladinoměr Micropilot NMR81