Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Blahopřejeme firmám, jejichž exponáty získaly ocenění Zlatý Amper

Redakce časopisu Automa blahopřeje firmám, které získaly na veletrhu Amper v Brně za své exponáty ocenění Zlatý Amper. Bylo mezi nimi letos nemálo produktů z oblasti měřicí, řídicí a automatizační techniky.

 
Škoda jen, že se v soutěži zatím nedaří softwarovým produktům, které v současné době tvoří dosti velkou součást automatizačních i elektrotechnických projektů – a možná by si zasloužily samostatnou kategorii. Srovnávat měniče frekvence s modulárním softwarem pro vizualizaci je totiž opravdu obtížné.
 
V dalších odstavcích jsou uvedeny oceněné exponáty v abecedním pořadí vystavovatelů. O mnohých z nich už jsme přinesli nebo brzy přineseme samostatné články.
 

Měniče frekvence ACS880, ACS580 a ACS380 s komunikací Bluetooth

(ABB, s. r. o.)
Rozhraní Bluetooth měničů ACS880, ACS580 a ACS380 (viz [Řídicí a automatizační technika ABB na veletrhu Amper 2016. Automa, 2016, č. 3, str. 14–15.]) umožňuje uživateli s chytrým telefonem nebo tabletem s příslušným komunikačním rozhraním prostřednictvím aplikace Drivetune, určené pro operační systémy Android nebo iOS, monitorovat stav měničů, nastavovat jejich parametry a ovládat je (obr. 2).
 

Embedded PC řady CX5100

(Beckhoff Česká republika, s. r. o.)
Embedded PC řady CX5100 (obr. 3) patří do skupiny kompaktních PC s pasivním chlazením (fanless) montovaných do rozváděče na lištu DIN. PC jsou určena pro náročné prostředí s rozsahem teplot –25 až +60 °C. Embedded PC řady CX5100 jsou v kombinaci se softwarem TwinCAT 3 flexibilním řešením pro středně velké úlohy s možností přiřadit konkrétní část aplikačního softwaru (PLC, řízení servopohonů, bezpečnostní úlohy, HMI atd.) k jednotlivým jádrům až čtyřjádrového procesoru Intel Atom.
 

Plynový hustoměr Nanomass

(Endress+Hauser Czech, s. r. o.)
Měřicí jednotka hustoměru Nanomass, určeného k měření hustoty plynů, je založena na moderním mikroelektromechanickém systému (MEMS). Maximální miniaturizace nabízí nové možnosti: měření velmi malého množství plynu, velmi rychlou odezvu pod 20 ms při výborné přesnosti (0,1 kg/m3) a opakovatelnosti (0,05 kg/m3). Vlastní měřicí senzor tvoří mikroskopická trubička umístěná na silikonovém substrátu, kterou protéká médium. Hustota média je měřena podobně jako u vibračních hustoměrů prostřednictvím vlastního kmitočtu celé soustavy ovlivněného hustotou
média. Miniaturizace zde přináší výhodu velmi malé hmotnosti samotného senzoru.
 

Inteligentní distribuční trafostanice I-Sub

(Siemens, s. r. o.)
Inteligentní distribuční trafostanice I-Sub společnosti Siemens přispívá k aktivnímu řízení zatížení v distribuční síti. Koordinuje dodávky a odběry a regulaci transformátorů a lze z ní také získávat data obsahující naměřené hodnoty ze sítě nízkého i vysokého napětí.
 

WIRIS

(Workswell, s. r. o.)
Česká spin-off firma Workswell získala ocenění za termokamerový systém WIRIS (obr. 5), určený pro drony. Jednotka v jednom krytu kombinuje termokameru, digitální kameru ve viditelném spektru a řídicí jednotku. Rozlišení termokamery je 640 × 480 px, rozsah měření –40 až + 550 °C a citlivost senzoru je 30 mK. Jak termokamera, tak kamera ve viditelném spektru mají kontinuální zoom. Zásadní předností je hmotnost pouhých 400 g.
 

Čestná uznání

Čestná uznání získaly tyto výrobky:
  • kombinovaný svodič DehnVario pro zabezpečovací a kamerové systémy (Dehn + Söhne GmbH + Co. KG.),
  • solární IP kamera Anbash NC336 3G/4G (Eletur, s. r. o.),
  • modulární bezpapírový zapisovač OMR 700 (Orbit Merret, s. r. o.),
  • oblouková ochrana SSM6 (Siemens, s. r. o.),
  • recloser THO-RC27 (ZPUE S. A./Koronea Group).
(Bk)
 
 
Obr. 1. Ocenění vystavovatelé, kteří za své výrobky dostali cenu Zlatý Amper
Obr. 2. Měniče frekvence ACS880, ACS580 a ACS380 s komunikací Bluetooth
Obr. 3. Embedded PC řady CX5100
Obr. 4. Čip plynového hustoměru Nanomass
Obr. 5. Systém WIRIS zavěšený na dronu