Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Redakce časopisu Automa blahopřeje firmám, které získaly na veletrhu Amper v Brně za své exponáty ocenění Zlatý Amper. Bylo mezi nimi letos nemálo produktů z oblasti měřicí, řídicí a automatizační techniky.
Škoda jen, že se v soutěži zatím nedaří softwarovým produktům, které v současné době tvoří dosti velkou součást automatizačních i elektrotechnických projektů – a možná by si zasloužily samostatnou kategorii. Srovnávat měniče frekvence s modulárním softwarem pro vizualizaci je totiž opravdu obtížné.
V dalších odstavcích jsou uvedeny oceněné exponáty v abecedním pořadí vystavovatelů. O mnohých z nich už jsme přinesli nebo brzy přineseme samostatné články.
Měniče frekvence ACS880, ACS580 a ACS380 s komunikací Bluetooth
(ABB, s. r. o.)
Rozhraní Bluetooth měničů ACS880, ACS580 a ACS380 (viz [Řídicí a automatizační technika ABB na veletrhu Amper 2016. Automa, 2016, č. 3, str. 14–15.]) umožňuje uživateli s chytrým telefonem nebo tabletem s příslušným komunikačním rozhraním prostřednictvím aplikace Drivetune, určené pro operační systémy Android nebo iOS, monitorovat stav měničů, nastavovat jejich parametry a ovládat je (obr. 2).
Embedded PC řady CX5100
(Beckhoff Česká republika, s. r. o.)
Embedded PC řady CX5100 (obr. 3) patří do skupiny kompaktních PC s pasivním chlazením (fanless) montovaných do rozváděče na lištu DIN. PC jsou určena pro náročné prostředí s rozsahem teplot –25 až +60 °C. Embedded PC řady CX5100 jsou v kombinaci se softwarem TwinCAT 3 flexibilním řešením pro středně velké úlohy s možností přiřadit konkrétní část aplikačního softwaru (PLC, řízení servopohonů, bezpečnostní úlohy, HMI atd.) k jednotlivým jádrům až čtyřjádrového procesoru Intel Atom.
Plynový hustoměr Nanomass
(Endress+Hauser Czech, s. r. o.)
Měřicí jednotka hustoměru Nanomass, určeného k měření hustoty plynů, je založena na moderním mikroelektromechanickém systému (MEMS). Maximální miniaturizace nabízí nové možnosti: měření velmi malého množství plynu, velmi rychlou odezvu pod 20 ms při výborné přesnosti (0,1 kg/m3) a opakovatelnosti (0,05 kg/m3). Vlastní měřicí senzor tvoří mikroskopická trubička umístěná na silikonovém substrátu, kterou protéká médium. Hustota média je měřena podobně jako u vibračních hustoměrů prostřednictvím vlastního kmitočtu celé soustavy ovlivněného hustotou
média. Miniaturizace zde přináší výhodu velmi malé hmotnosti samotného senzoru.
Inteligentní distribuční trafostanice I-Sub
(Siemens, s. r. o.)
Inteligentní distribuční trafostanice I-Sub společnosti Siemens přispívá k aktivnímu řízení zatížení v distribuční síti. Koordinuje dodávky a odběry a regulaci transformátorů a lze z ní také získávat data obsahující naměřené hodnoty ze sítě nízkého i vysokého napětí.
WIRIS
(Workswell, s. r. o.)
Česká spin-off firma Workswell získala ocenění za termokamerový systém WIRIS (obr. 5), určený pro drony. Jednotka v jednom krytu kombinuje termokameru, digitální kameru ve viditelném spektru a řídicí jednotku. Rozlišení termokamery je 640 × 480 px, rozsah měření –40 až + 550 °C a citlivost senzoru je 30 mK. Jak termokamera, tak kamera ve viditelném spektru mají kontinuální zoom. Zásadní předností je hmotnost pouhých 400 g.
Čestná uznání
Čestná uznání získaly tyto výrobky:
- kombinovaný svodič DehnVario pro zabezpečovací a kamerové systémy (Dehn + Söhne GmbH + Co. KG.),
- solární IP kamera Anbash NC336 3G/4G (Eletur, s. r. o.),
- modulární bezpapírový zapisovač OMR 700 (Orbit Merret, s. r. o.),
- oblouková ochrana SSM6 (Siemens, s. r. o.),
- recloser THO-RC27 (ZPUE S. A./Koronea Group).
(Bk)
Obr. 1. Ocenění vystavovatelé, kteří za své výrobky dostali cenu Zlatý Amper
Obr. 2. Měniče frekvence ACS880, ACS580 a ACS380 s komunikací Bluetooth
Obr. 3. Embedded PC řady CX5100
Obr. 4. Čip plynového hustoměru Nanomass
Obr. 5. Systém WIRIS zavěšený na dronu