Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Bezpečnostní spínače na sběrnici AS-Interface

číslo 8/2006

Bezpečnostní spínače na sběrnici AS-Interface

Společnost Euchner letos na veletrzích Hannover Messe a Automatica představila novinky doplňující její nabídku produktů určených pro sběrnici AS-Interface. Na MSV 2006 se s nimi bude moci seznámit i česká odborná veřejnost, a to ve stánku jejího českého zástupce, společnosti Amtek.

Obr. 1.

Obr. 1. Odblokovací spínač ZSB-AS1
Obr. 2. Polohový spínač NZ-AS1 s ovládacím ramínkem s rolnou

Připojení bezpečnostních prvků na sběrnici AS-Interface má mnoho výhod. Na první pohled je zřejmé, že se tím šetří náklady na kabeláž, a to nejen přímé náklady na vlastní kabely, ale také náklady na jejich instalaci na zařízení. Na pohled možná méně patrné, ale neméně významné je usnadnění údržby celého systému, které s sebou přináší zkrácení servisních odstávek. Zpřehlednění konstrukce bezpečnostního systému omezuje možnost vzniku chyb při zapojování a ulehčuje případné přestavby a modernizace zařízení. To jsou hlavní důvody, proč roste poptávka po bezpečnostních prvcích s možností komunikace po sběrnici AS-Interface a začlenění do bezpečnostního systému Safety at Work.

Z představených novinek si speciální pozornost zaslouží odblokovací spínač ZSB-AS1 (obr. 1). Spínač vychází, jak jeho název napovídá, z osvědčené konstrukce spínačů ZSB. Obr. 2. V novém provedení však nejen vykonává odblokovací funkci, ale má dvě přídavná tlačítka, jejichž funkci je možné naprogramovat tak, jak to vyžaduje řídicí systém. Na sběrnici AS-Interface je spínači přidělena jediná adresa, což je výhodné tam, kde je o volné adresy nouze.

Již více než rok je na trhu bezpečnostní polohový spínač NZ-AS1 (pouzdro vyhovuje normě EN 50041) s ovládací kladičkou. Nově byly na trh uvedeny tyto spínače s možností zapojení do AS-Interface také s ovládacími ramínky (obr. 2) a čepy. Spínače řady NZ se vyznačují velmi odolnou konstrukcí a jejich spolehlivost lze doložit použitím v nejrůznějších aplikacích v náročných provozních podmínkách. Stejně jako spínače ZSB-AS1, i tyto vyžadují na sběrnici AS-Interface jen jedinou adresu.

Také řada bezpečnostních spínačů TX s blokováním a s možností manuálního odblokování byla doplněna verzí určenou pro AS-Interface. Bezpečnostní spínače TX-AS1 se uplatní tam, kde hrozí, že v chráněném prostoru zůstanou uzavřeny osoby. Ty mohou v případě potřeby spínač zevnitř odblokovat a z chráněného prostoru uniknout; odblokování zvenčí ale není možné.

Obr. 3.

Obr. 3. Bezpečnostní spínač TX-AS1 s blokováním a s možností ručního odblokování

Obdobně jsou k dispozici bezpečnostní spínače NX-AS1 bez funkce blokování. Konstrukčně vycházejí z řady TX, a to jak vnitřním uspořádáním, tak vnějšími rozměry a připojením. Shoda s řadou TX na jedné straně zlevňuje výrobu a na druhé straně usnadňuje práci uživateli při konstrukci zařízení a jeho přestavbách a rekonstrukcích.

Společnost Euchner má v sortimentu, kromě uvedených novinek, i další komponenty určené pro sběrnici AS-Interface. Mimo bezpečnostní spínače, kde je ve variantě -AS1, tedy s možností připojení na AS-Interface, k dispozici již téměř kompletní sortiment, jsou to např. bezpečnostní monitory určené pro tuto sběrnici. Pomocí vazebních modulů BCM lze ke sběrnici AS-Interface a do systému Safety at Work připojit i bezpečnostní spínače, které samy o sobě tuto možnost komunikace nemají.

(Bk)

Amtek, s. r. o.
Vídeňská 125
619 00 Brno
tel.: 547 125 570
fax: 547 125 556
e-mail: amtek@amtek.cz
http://www.amtek.cz