Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
EasySafety je nový produkt společnosti Moeller Elektrotechnika, který rozšiřuje současný sortiment řídicích relé easy. Zařízení v jednom pouzdru dokáže vykonávat funkce několika přístrojů. Jednak plní téměř identické funkce jako relé easy800, ale navíc má mnoho bezpečnostních funkcí, které byly dosud zajišťovány pomocí samostatných bezpečnostních relé (např. ESR) nebo bylo na celou úlohu použito relativně drahé bezpečnostní PLC. Bezpečnostní funkce jsou v easySafety naprogramovány pomocí funkčních bloků. Ať už jde o jednoduché nebo složitější stroje, díky velkému počtu bezpečnostních funkčních bloků nabízí easySafety uživateli mnoho možností použití (obr. 1). Uživatel může také přímo reagovat na případné změny zabezpečovaného zařízení pouhým přeprogramováním úlohy v tomto bezpečnostním relé. Ve srovnání se starším řešením, kdy bylo při takové změně nutné vyměnit a znovu zapojit klasická bezpečnostní relé, použití programovatelného bezpečnostního relé výrazně šetří finanční náklady, místo v rozváděči a zkracuje dobu odstávek výrobních linek. Stroje a zařízení využívající ke svému provozu easySafety splňují požadavky následujících technických norem: kategorie 4 podle ČSN EN 954-1, SIL CL 3 podle ČSN EN 62061, SIL 3 podle ČSN EN 61508, a PL e podle ČSN EN ISO 13849-1.
Pro běžné úlohy je na výběr několik základních přístrojů. K dispozici jsou varianty se čtyřmi reléovými výstupy nebo se čtyřmi tranzistorovými a jedním redundantním reléovým výstupem. Všechny přístroje dále mají čtrnáct bezpečnostních vstupů a čtyři testovací výstupní signály. Dále si uživatel může vybrat mezi přístroji s displejem a ovládacími tlačítky nebo přístroje bez možnosti přímého ovládání. Všechny přístroje se programují softwarem easySoft-Safety. Programy se tvoří kreslením spínacího schématu odděleně pro bezpečnostní a pro standardní řídicí obvod, stejně jako u klasických relé easy.
EasySafety má jako ostatní přístroje easy velké možnosti rozšíření. Integrovaná sběrnice easyNet je určena pro dálkovou komunikaci s ostatními přístroji z řady produktů easy (obr. 2), jako jsou relé easy, easyHMI (MFD-Titan) nebo easyControl (ECP4). Pro lokální rozšíření vstupů a výstupů je možné využít standardní rozšiřující moduly easy6xx nebo nové rozšiřující moduly easy410. Komunikace s PLC je možná s využitím komunikačních modulů, které umožňují komunikovat prostřednictvím sběrnic Profibus-DP, CANopen, DeviceNet nebo AS-Interface.
Kromě easySafety jsou v rodině easy nově dostupné rozšiřující moduly digitálních i analogových vstupů či výstupů (obr. 3). Rozšiřující moduly easy410-DC-xE jsou určeny pro lokální nebo vzdálené rozšíření s napájením 24 V DC. Mají šest digitálních vstupů a čtyři reléové nebo tranzistorové výstupy. Lze je kombinovat s přístroji easy700/800/MFD-Titan/EC4P. Dalším rozšiřujícím modulem je easy406--DC-ME, který obsahuje dva analogové vstupy (desetibitové) 0 až 10 V nebo 0 až 20 mA nebo Pt100 (dvou- nebo třívodičové zapojení), jeden digitální vstup, jeden analogový výstup (desetibitový) a dva digitální výstupy (1 A). Dva analogové vstupy lze použít také jako digitální vstupy. Tento přístroj lze kombinovat s easy800/MFD-Titan/EC4P.
Poslední novinkou v sortimentu easy je analogový rozšiřující modul easy411-DC--ME, který obsahuje šest analogových vstupů (desetibitových) 0 až 10 V a 0 až 20 mA a Pt100 (dvou- nebo třívodičové zapojení), jeden digitální vstup, dva analogové výstupy (desetibitové) 0 až 10 V a dva digitální výstupy (1 A). Dva analogové vstupy lze opět využít jako digitální vstupy. Přístroj lze připojit k easy800/MFD-Titan/EC4P.
Nové rozšiřující přístroje se konfigurují novou verzí programovacího softwaru easySoft v 6.3.
Karel Špaček,
Obr. 1. Jeden přístroj easySafety je možné použít pro několik bezpečnostních okruhů
Obr. 2. Bezpečnostní relé easySafety s multifunkčním displejem MFD-Titan připojeným po sběrnici easyNet
Obr. 3. Nové rozšiřující moduly easy