Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Bezpečnostní dveřní systém Euchner MGB

Německá firma Euchner patří k předním světovým výrobcům komponent určených k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních. Mezi nejpokročilejší bezpečnostní systémy pro ochranná oplocení patří už několik let i Euchner MGB, aktuálně dodávaný ve třetí, vylepšené verzi.

Moderní bezpečnostní systémy už nepoužívají mechanické aktuátory ve tvaru vidličky, které jsou kódované svým tvarem, ale obsahují unikátně kódované transpondéry (RFID). Bezpečnostní systém tak reaguje na jediný předem naučený kód, čímž se zajistí vysoká odolnost proti neoprávněné manipulaci. Podle normy ČSN EN ISO 14119 (Bezpečnost strojních zařízení – Blokovací zařízení spojená s ochrannými kryty – Zásady pro konstrukci a volbu) tedy jde o systémy používající aktuátory s vysokou úrovní kódování, takže není třeba vykonávat komplikovaná dodatečná opatření k minimalizování možností ochromení bezpečnostních prvků. Rovněž je třeba zmínit požadavek normy, aby bylo možné únikové uvolnění jištění (odemčení) zevnitř chráněného prostoru bez cizí pomoci a nástrojů tam, kde může při zavření dveří při vypnutém zařízení a čištění nebo údržbě dojít k náhodnému uzamčení člověka uvnitř – tedy typicky u bezpečnostních zámků v provedení „bez napětí zamčeno, napětím odemykáno“. Další výhodou elektronických bezpečnostních systémů je dosažení úrovně vlastností PL e podle ČSN EN ISO 13849 (Bezpečnost strojních zařízení – Bezpečnostní části ovládacích systémů), a to i při řazení do série, kde se u klasických elektromechanických prvků s bezpotenciálovými kontakty snižuje vlivem možného maskování závad úroveň vlastností, zvláště u často otevíraných dveří.

Bezpečnostní dveřní systém Euchner MGB (obr. 1), který je na trhu již více než osm let, prošel již mnoha vylepšeními. Nejenže plní bezpečnostní funkce, ale může i nahradit ovládací panel montovaný na oplocení poblíž dveří – zamykací modul s vyhodnocovací elektronikou je totiž obvykle dodáván v provedení s integrovanými ovládacími prvky (signálky, prosvětlená tlačítka, tlačítko nouzového zastavení, přepínač, popř. přepínač na klíček). Barvu tlačítek je možné měnit vkládacími barevnými čočkami, které jsou běžně přibaleny. Tyto ovládací prvky jsou do svorkovnice vyvedeny zcela samostatně, takže je nadřazený řídicí systém může libovolně využít – třeba jako žádost o zastavení procesu a odemčení dveří, potvrzení bezpečnosti a start procesu atd.

MGB funguje jako bezpečnostní dveřní zámek, jehož zamykací mechanismus lze ovládat signálem z nadřazeného řídicího systému. Na přední straně MGB jsou indikátory LED zobrazující stavové a diagnostické informace.

Systém MGB je vybaven venkovní klikou pro pohodlné ovládání, kterou lze při použití na posuvných dveřích nahradit dveřní koulí. Klika ovládá pohyb zamykacího kolíku s integrovaným transpondérem, který funguje jako aktuátor. Zamykací kolík je natolik robustní, že snese velmi hrubé zacházení i zabouchnutí dveří, MGB tedy plně nahrazuje bezpečnostní petlici. Pomocí integrovaného oka pro tři visací zámky je možné kolík zablokovat v otevřeném stavu, takže není možný start zařízení, jestliže se někdo nachází uvnitř. Vnitřní stranu dveří lze osadit modulem s únikovou klikou červené barvy, kterou je možné dveře kdykoliv a jediným pohybem odemknout a otevřít a uniknout tak z nebezpečného prostoru. Současně se vypnou bezpečnostní výstupy a zastaví se nebezpečné pohyby.

Bezpečnostní dveřní systém MGB je dodáván v desítkách variant, lišících se hlavě osazením ovládacích prvků a způsobem připojení – v úvahu připadá integrovaná svorkovnice a kabelová vývodka nebo připojovací konektory různých typů. Velmi populární zejména v automobilovém průmyslu jsou varianty s integrovaným rozhraním Profinet s protokolem Profisafe, jehož prostřednictvím se přenášejí nejen bezpečnostní signály, ale i signály od integrovaných ovládacích prvků. Zapojování, konfigurace a diagnostika se tak velmi zjednoduší.

Velmi jednoduchá je také montáž na oplocení: každý modul se připevní dvěma šrouby. Navíc propojení mezi venkovní a vnitřní únikovou klikou není vedeno v místě sloupku, aby do něj nebylo nutné vrtat velký otvor. Přední světoví výrobci ocelových ochranných oplocení rovněž mají v sortimentu montážní a spojovací sady s připravenými otvory se závity pro upevnění prvků systému MGB.

Bezpečnostní dveřní systém Euchner MGB představuje kompletní řešení pro zabezpečení a ovládání dveří u ochranných oplocení profesionálního vzhledu, kvalitního německého provedením a se snadnou montáží
i integrací.

 

(Euchner)

Obr. 1. Bezpečnostní dveřní systém MGB